ADATA SU800 a SX950 – Nová levná SSD s 3D NAND čipy
Článek ADATA SU800 a SX950 – Nová levná SSD s 3D NAND čipy

ADATA SU800 a SX950 – Nová levná SSD s 3D NAND čipy

Z. Obermaier

Z. Obermaier

4. 7. 2017 03:00 11

Seznam kapitol

1. ADATA s novými 3D TLC NAND čipy 2. Typy NAND flash pamětí a jejich použití 3. Balení disků 4. Představení disků 5. Testovací sestava a specifikace 6. Testy malých souborů (nejdůležitější)
7. Testy malých souborů (důležité) 8. Testy sekvenční, IOPS a přístupové doby 9. Syntetické testy – body 10. Start Windows, shrnutí výkonu 11. Závěr

Před nějakým časem jsme testovali nejlevnější SATA SSD na českém trhu, a nebylo překvapením, že šlo o nejčtenější článek o discích za poslední rok. Dnes vám nabízíme test dvou nových a levných 2,5" SSD disků od ADATA, které využívají nové 3D NAND čipy využívající MLC a TLC a nejvíc potěší asi cenou.

Reklama
Reklama

Start Windows, shrnutí výkonu

ADATA SU800 a SX950 – Nová levná SSD s 3D NAND čipy

Měřím stopkami nastartování systému od pípnutí desky do Windows 10 až na plochu. Čas měřím stopkami, měření není zcela přesné ale pro orientaci stačí bohatě. Start systému s NVMe diskem je bleskové, nic rychlejšího dnes neexistuje. Tím se dostáváme k celkovému zhodnocení výkonu:

ADATA SU800 a SX950 – Nová levná SSD s 3D NAND čipy

K nějakému číselnému závěru použiji celkové skóre z Anvil Pro Utility, která je hodně oblíbeným nástrojem a jejíž výsledky jsou považovány za důvěryhodné a porovnatelné. Není to profi IOMeter, ale test, který si může doma spustit každý asi dnes lepší není.

ADATA SU800 a SX950 – Nová levná SSD s 3D NAND čipy

Výsledky jsou zkrátka zklamáním. Minule jsem testoval dva nejlevnější disky na českém trhu, připomínám, že Silicon Power 240 GB stál v době testu 1700 Kč s daní, dnes už se neprodává, a pokud ano, cena je kolem 3000 Kč. Cena SSD za rok hodně stoupla. Dnes testované disky stojí 2400 Kč a 3000 Kč. Oba dva ale ve všech testech kromě sekvenčního čtení a zápisu, podaly naprosto tristní výsledky. Daleko za výkonem nejlevnějších disků Silicon Power.

V některých testech je výkon obou nových disků dalece pod výkonem několik let starých SSD SATA disků (v grafu OCZ Vector). My už víme, že výkon TLC čipů je nejnižší ze všech, a výkon 3D TLC čipů je na tom ještě hůře, ale tohle jsem nečekal. Přístupové doby jsou špatné, výkon v nejdůležitějších testech také. Navíc z architektury disku víme, že ovládací čip využívá jen tři kanály ze čtyř. To vše se negativně podepsalo na výsledcích, které jsou opravdu slabé. První pokus s 3D TLC čipy od Micron společnosti ADATA nevyšel, výkonem disky zkrátka na své současníky nestačí.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning