AMD Piledriver FX – procesor FX-8350 v testu
Článek AMD Piledriver FX – procesor FX-8350 v testu

AMD Piledriver FX – procesor FX-8350 v testu

Z. Obermaier

Z. Obermaier

23. 10. 2012 06:01 73

Seznam kapitol

1. Poslední 2. AMD FX-8350 3. Jak funguje Turbo Core FX 4. Testovací systém 5. Syntetické testy - Paměti 6. Syntetické testy - Výpočetní operace 7. Praktické testy I. - Komprese, multimédia 8. Praktické testy II. - PS, Excel, šifrování disku, JS
9. Praktické testy III. - 3D rendering + Multitask 10. Systémový test - PC Mark 7 11. Herní testy - Hry, Dos Box, PhysX 12. Spotřeba a teploty 13. Shrnutí výkonu a ceny 14. Přetaktování 15. Zhodnocení a závěr

Téměř na den přesně, rok po uvedení prvních procesorů architektury Bulldozer, uvádí AMD mírně vylepšené nástupce s jádrem architektury Piledriver. Nejvýkonnější model FX-8350 přináší vyšší frekvence, efektivitu a výkon. V provozních vlastnostech k výrazným změnám nedošlo, vše vám ukážeme v dnešní recenzi.

Reklama
Reklama
AMD Piledriver FX – procesor FX-8350 v testu

 

Taktoval jsem tentokrát s chladičem Noctua NH-U12P, potřeboval jsem totiž něco výkonného Jde o jeden z nejvýkonnějších chladičů na trhu, jež jsem osadil oběma přibalenými ventilátory. Jde vskutku o nejvyšší High-end o čemž svědčí i cena 1440 Kč s DPH. Pro běžné taktování vám postačí i mnohem levnější chlazení, se zvyšujícím se napětím ale už budete potřebovat něco podobně výkonného. Podívejme se ještě na BIOS desky.

AMD Piledriver FX – procesor FX-8350 v testu

Na desce Asus se taktuje pohodlněji, jelikož má více voleb pro taktování a hlavně umí nastavit Loadline kalibraci, což Gigabyte zcela postrádá. Také má k dispozici vyšší děličky pamětí a je vidět, že BIOSy dělá legenda Shamino. Výsledek taktování je sice na obou deskách stejný, na Asus je k němu snadnější a jednodušší cesta. Na desce Asus jsem použil poslední dostupný BIOS 0602 určený pro taktování. Vidíte ho na obrázku.

Maximální základní takt

AMD Piledriver FX – procesor FX-8350 v testu

Taktování základní frekvence HTT jsem u desek pro AMD v poslední době opomíjeli. Většina zajímavých procesorů má odemčené násobiče, není ke zvyšování frekvence BCLK důvod. Ale přeci ano, pokud chcete paměti hnát do vysokých frekvencí, musíte použít přetaktování základního taktu. A to se u této desky podařilo skvělé! Dosáhl jsem stabilní frekvence 305 MHz, více už nechtěl korektně pracovat paměťový řadič. S touto frekvencí jsem prošel několik náročných testů bez potíží.

Přetaktování 1.41V

AMD Piledriver FX – procesor FX-8350 v testu

Nejprve jsem taktoval se základním napětím 1,41V. Zde jsem byl schopen projít všemi nejnáročnějšími programy na frekvenci 4,6 GHz což není vůbec špatné. Osm jader na této frekvenci při základním napětí je hodně slušný výsledek. Co si matně vzpomínám na výsledek FX-8150 se základním napětím kolem 1,4V, tak jsem s ním dosáhl taktu kolem 4,4-4,5 GHz. Novinka je na tom o 100-150 MHz lépe, hodně ale záleží na kusu, první čipy jdou vždy taktovat lépe než modely přicházející na trh podstatně později.

Přetaktování 1.5V

AMD Piledriver FX – procesor FX-8350 v testu

Poté jsem procesoru zatopil na 1,50V nastavených v BIOSu a s tímto napětím jsem se dostal na frekvenci 4,82 GHz. Systém byl plně stabilní pro testy ve všech náročných aplikacích a programech. Proti recenzi procesoru FX-8150 se taktování zlepšilo stejně jako v prvním případě, u FX-8150 jsem dosáhl při 1,5V stabilní frekvence 4,6 GHz a pro 4,8 GHz bylo nutné napětí zvýšit na 1,55V. Je zde tedy určitý pokrok, kdy při stejném napětí jde taktovat novinka o 100-200 MHz lépe. To není rozhodně málo.

Přetaktování pamětí

AMD Piledriver FX – procesor FX-8350 v testu

Jako poslední jsem se dal do taktování pamětí. Výsledek předčil všechna očekávání. Procesor pracoval na 4,8 GHz a paměti na 2515 MHz, ano čtete správně. Stabilitu pro většinu testů jsem dosáhl ještě do frekvence 2490 MHz. Dále už prošlo jen SuperPi a některé jednoduché testy. Frekvence kolem 2450 MHz nejsou žádný problém a budou i stoprocentně stabilní. K testu jsem použil paměti Kingston 2333 MHz v kitu 2x1 GB.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning