PCTuning Článek

AMD Ryzen 3 3300X a Intel Core i3-10100: Test levných čtyřjader

z-obermaier
Z. Obermaier
3. 8. 2020 05:00 33 Sdílej:

Seznam kapitol

1. Levná čtyřjádra v roce 2020 2. Frekvence procesorů 3. Představení procesorů 4. Testovací systémy a specifikace
5. Měření aplikačního výkonu 6. Měření herního výkonu (1080p) 7. Spotřeba procesorů 8. Hodnocení a závěr

Před třemi lety měl nejvýkonnější herní procesorový highend Core i7-7700K čtyři jádra a frekvenci 4,5 GHz. Dnes jsou to specifikace budget procesoru za 3200 Kč. Mají čtyřjádra hráčům ještě co nabídnout? Nebo se vyplatí si raději trochu připlatit?

Reklama
Reklama

Levná čtyřjádra v roce 2020

Jak říká náš perex, není tomu tak dávno, kdy se ještě čtyřjádro s HT považovalo v herním počítači za highend a stálo víc než 10 000 Kč. Na konci roku 2017 tuto pozici bezpečně okupoval Core i7-7700K jako nejvýkonnější herní procesor na trhu. Osm vláken a frekvence 4,5 GHz s možností taktování byla tehdy proti aktuální AMD FX výkonově na jiné planetě. Na uvedení prvních Ryzenů v roce 2017 se teprve čekalo. V testu (zde) Ryzenu 7 1700 a Core i7-7700K, Intel stále nabízel vyšší výkon ve všech aplikacích. Dnes je ale situace jiná.

Čtyřjádro s HT (osm vláken) je dnes procesor ideálně do notebooku, pro herní desktop je to prostě low end. Na druhou stranu jde stále o kategorii se zajímavými prodejními čísly, jelikož spousta lidí na planetě nemá na herní sestavu neomezený rozpočet. Jako základ herního počítače nemusí být čtyřjádro špatná volba, jak ukáže i náš dnešní test. Osobně považuji za naprosté minimum herního stroje šest jader, třeba takový Ryzen 5 3500X nebo Intel Core i5-9400F. I když se tyto dva procesory dají pořídit pod 4000 Kč, může se zdát částka někomu stále vysoká a sáhne právě po ještě levnějších čipech. Právě pro tyto uživatele je určena naše recenze.

Konkurence existuje!

Je zajímavé, že v tomto segmentu se Intel trochu polepšil a konkurenční prostředí existuje. V highendu má Intel nesmyslné ceny za nesmyslné procesory, v nižších segmentech je to lepší a zákazník má na výběr bez připlácení za značku. Oba testované procesory totiž stojí těsně pod 3300 Kč, a mají dosti podobné parametry. Na trhu je také už řada levných LGA 1200 desek, tedy není co řešit. Obě platformy vyjdou na stejné peníze, co si ukážeme nyní:

Srovnání platforem ..

Vybral jsem plné ATX desky se stejnou výbavou obou platforem, schválně jsem u Intelu vybral i méně osekaný čipset B460 (H410 je bída) protože nabízí plný PCIe x16 slot a čtyři moduly pamětí. Nakonec deska Intelu je o kousek levnější než AMD, cena procesorů je víceméně stejná. Díky dražší desce je AMD o necelých 600 Kč dražší, ale jistě se dá vzít i levnější deska a potom to vyjde stejně. Rozdíl nepovažuji za zásadní, dá se říci, že pořizovací cena obou vzorových sestav je stejná. U Intelu můžete dále ušetřit na pamětech, jelikož deska vás dál než na frekvenci 2933 MHz (u vyšších modelů CPU) prostě nepustí. Testovaný procesor se musí spokojit s DDR4-2666 MHz. Taktování CPU i RAM je u Intelu nulové. Pokud byste chtěli vyšší takty pamětí, je nutný Z490 čipset, u nižších řad je vše zamčené. U AMD naopak doporučuji koupit rychlejší paměti, výkonu to pomůže a taktovat tato platforma umožňuje.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning