PCTuning Článek

Asus Eee PC 1201 — dvoujádrový Atom přichází

tomas-sulc
Tomáš Šulc
21. 1. 2010 02:00 24 Sdílej:

Seznam kapitol

1. Asus Eee PC 1201 — hardware 2. Design, materiály, rozměry 3. Baterie, klávesnice, touchpad 4. Vstupy/výstupy, OS, příslušenství 5. Zvuk, chlazení, záruka 6. Testy procesoru
7. Testy operační paměti 8. Testy grafické karty - standardní 9. Testy pevného disku 10. Test výdrže akumulátoru 11. Vyhodnocení a závěr

Zatímco ve světě nettopů se zařízení s dvoujádrovými procesory Intel Atom prodávají již několik měsíců jako na běžícím pásu, netbookům se zatím dvoujádrové Atomy vyhýbaly. Dnes tu ale máme Asus Eee PC 1201 s velmi zajímavou kombinaci 12" HD displeje a zmiňovaného dvoujádrového Atomu společně s čipsetem NVIDIA ION.

Reklama
Reklama


Asus Eee PC 1201 (pro zvětšení klikněte)

Pokud mají netbooky jednu společnou nevýhodu, je to bez debat výkon procesoru Atom. V posledních týdnech, kdy se na trhu objevuje stále více netbooků s novými Windows 7, se tento neduh projevuje stále více. Netbooky s Windows 7 a Atomem N270 pod kapotou jsou totiž opravdu líné. Snad proto Intel před mnoha měsíci vydal také dvoujádrový Atom. Výrobci netbooků se jej však až doteď báli použít, dost možná to bylo na přání Intelu, kterému by tím klesly tržby z prodeje silnějších netbooků (či přesněji CULV notebooků) s procesory Core 2, na kterých má podstatně vyšší marže. To se však konečně mění, první společností s netbookem osazeným dvoujádrovým Atomem se stal Asus. A právě na jeho novinku Eee PC 1201 se v dnešním testu zaměříme.

 

 
Asus Eee PC 1201 (pro zvětšení klikněte)

Osazený hardware


-pro zvětšení klikněte-

Procesor

Po přečtení úvodu vás nejspíše informace o tom, že je netbook osazen dvoujádrovým Atomem, nijak nepřekvapí. Konkrétně jde o model Atom 330, který by se dal stručně charakterizovat jako dvoujádrový N270. Stejný 45nm výrobní proces, stejná pracovní frekvence 1,6 GHz, stejné 533MHz FSB, a tak by se dalo pokračovat. Zajímavostí však je, že zůstala také stejná technologie HyperThreading, takže se procesor ve Windows tváří jako čtyřjádrový. Zda to pomalému Atomu k něčemu opravdu je, však zůstává otázkou.

Co se týče použitého čipsetu, i na to už jsem odpověděl výše. Řídící jednotkou základní desky je čip NVIDIA, tedy samozřejmě ION, který je dle mého názoru rozhodně lepší volbou než pravěký Intel i945.

Operační paměť

Operační paměť mne nezklamala, avšak ani nenadchla. Osazen byl totiž jeden 800MHz DDR2 modul od společnosti Hynix. To se však týká pouze mnou testovaného modelu, který byl předprodukčním vzorkem. Vy na pultech obchodů najdete konfiguraci i s druhým modulem s kapacitou 1 GB (celková kapacita tedy bude 3 GB RAM).

Grafický čip

Hlavní silou čipsetu NVIDIA ION je integrovaný grafický čip. Již poněkolikáté opakuji, že 16 aktivních unifikovaných shaderů a paměť sdílená z RAM není žádný zázrak a pokud toužíte po hraní Crysis v nejvyšších detailech, ani ION vám nepomůže. Síla tohoto čipsetu a grafické karty je v akceleraci všeho možného, zejména videa (i toho flashového) až do 1080p včetně.

Displej

Asus své počítače Eee značí podle úhlopříčky displeje. 1201 tedy nemůže znamenat nic jiného než úhlopříčku displeje 12,1". Jeho rozlišení je při poměru 16:9 populárních 1366 × 768 px (tedy HD ready) a Asus přidává také podsvícení pomocí LED diod.

Pevný disk

Podobně jako u operační  paměti i můj testovací model byl osazen trochu jiným diskem než tím, který najdete v testovací konfiguraci. Zatímco můj vzorek měl v podpalubí 250GB úložiště z řady Travelstar 5K500.B od společnosti Hitachi, vy ve svém Eee PC 1201 najdete 500GB pevný disk, pravděpodobně od společnosti Western Digital z řady Scorpio Blue. Asus se tímto krokem stane prvním výrobcem, který do netbooku začne montovat pevný disk s kapacitou půl terabajtu.

Optická mechanika

Optickou mechaniku budete v tomto malém netbooku hledat marně a nenajdete ji ani coby externí příslušenství.

Ostatní

Nakonec jako obvykle přidávám shrnutí veškerých specifikací a hardwarového vybavení.

komponenta

specifikace

ProcesorIntel Atom 330
Frekvence1,6 GHz, 1 MB L2 cache, 45 nm
ČipsetNVIDIA ION
RAM2 GB DDR3 1066 MHz
Grafická kartaNVIDIA ION
Displej12,1" 1366 × 768, lesklý
Pevný diskHitachi (250 GB, 5400 ot./min, 2,5")
Optická mechanika
USB3× USB 2.0
eSATAne
FireWire (IEEE 1394)ne
ExpressCardne
PCMCIAne
Čtečka karet

ano

výstupy na monitord-sub / HDMI
TV Outne
TV Tunerne
Reproduktorystereo
Audio výstupysluchátka, mikrofon
WiFiAtheros AR8132
Ethernet1 Gbps
Modemne
Bluetoothano
Infraportne
Webová Kameraano
Ostatní
Kapacita baterie63 Wh
Výkon zdroje (hmotnost)40 W (0,2 kg)
Rozměry295 × 209 × 33 mm
Hmotnost1,45 kg
Operační SystémWindows 7 Home Premium
Orientační cena vč. DPH12 000 Kč
Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning