asus-geforce-7600gs-novy-favorit-mezi-levnymi-kartami
PCTuning Článek

Asus GeForce 7600GS - nový favorit mezi levnými kartami

stefek-petr
Štefek Petr
22. 4. 2006 23:00 65 Sdílej:

Seznam kapitol

1. Asus GeForce 7600GS - bližší pohled 2. Testovací sestava 3. Benchmarky 4. Call of Duty 2 5. FarCry
6. F.E.A.R. 7. Half-Life 2 8. Quake IV 9. Splinter Cell : Chaos Theory 10. Závěr

Společnost nVidia se poslední dobou velmi činí a pouští na trh jednu zajímavou grafickou kartu za druhou. Po uvedení povedené série GeForce 7900 určené pro high-endový segment a mainstreamové GeForce 7600GT příchází GeForce 7600GS, která má všechny dispozice být favoritem mezi levnějšími kartami.

Reklama
Reklama

Společnost nVidia se poslední dobou velmi činí a pouští na trh jednu zajímavou kartu za druhou. Po uvedení povedené série GeForce 7900 určené pro high-endový segment trhu přišel na řadu mainstream, kde můžeme najít vynikající kartu GeForce 7600GT, která se dá označit za velmi důstojného nástupce dnes již legendární grafické karty GeForce 6600GT. Protože je třeba zaplnit všechny možné skuliny v nabídce grafických karet, uvedla nVidia na trh i slabší variantu GeForce 7600 s označením GS. Tento model nemá oproti dražšímu kolegovi GT sice tak vysoké frekvence, ale čerpá rovněž z výhod nového 90nm grafického čipu G73.

Grafické jádro G73 má 12 pixel pipelines, 5 vertex shaderů a stejnou technologickou výbavu jako high-endový čip G71 používaný na kartách série GeForce 7900 (DirectX 9.0c). Mezi další přednosti tohoto čipu patří 90nm výrobní proces, který zaručuje menší spotřebu a menší nároky na chlazení než tomu bylo u předchozí 110nm výrobní technologie u čipů nVidia. Díky výrazně nižším frekvencím modelu GS oproti modelu GT se mohlo sáhnout po větším pasivu a těžit tak z výhod pasivního chlazení. V minulosti jsme neměli s pasivně chlazenými kartami příliš dobré zkušenosti kvůli velmi vysoké teplotě jádra při plném zatížení, ale to se příchodem GeForce 7900GS může velmi rychle změnit.

Na kartě Asus GeForce 7600GS zaujme na první pohled velký hliníkový pasiv, který z části zasahuje i na zadní stranu plošného spoje. Pasiv je pouze z hliníku a žádné další konstrukční a funkční vymoženosti na něm nenajdete. Pasiv je ke kartě přichycen pouze umělými úchyty.

Asus GeForce 7600GS má osazeno 256MB paměti, což je v dnešní době v mainstreamu naprostý standard a výkonu grafického čipu tato velikost naprosto dostačuje.

 

Grafická karta nemá žádný konektor přídavného napájení a bohatě si vystačí se 75W ze slotu PCI-Express. Protože karta není určená do dražších hardwarových sfér, tak se spokojí pouze s jedním DVI výstupem a druhý supluje obyčejným analogovým výstupem D-Sub pro klasické analogové CRT monitory či levnější LCD.

Každému nemusí vyhovovat pasivní chladič kvůli přetaktování a může díky 4 dírám pro šrouby sáhnout po chladiči aktivním ze sortimentu Arctic Cooling, Zalman či jiném alternativním řešení. Karta Asus neměla ani VIVO, což signalizuje absence čipu na zadní straně PCB. S obyčejným TV-Outem samozřejmě počítat můžeme.

Čip G73 tiká v našem případě na 400MHz, ale ze zkušeností s GeForce 7600GT víme, že mu nedělají problém ani frekvence kolem 650MHz. S dodávaným chladičem šla karta přetaktovat bez přehřívání (do 90 stupňů) na 525MHz pro jádro. Pokud šáhnete po chladiči Zalman VF-900Cu tak se s klidem můžete pustit co nejdále, v mém případě byla konečná hodnota 610MHz.

Bohužel utilita RivaTuner 15.8 zatím nespolupracuje s ovladači 84.21, takže se ani tentokráte nedočkáme teplotních průběhů a musíme se spokojit s alternativním měřením za pomocí ForceWare a 3D aplikaci spuštěné v okně. Maximální teplota v nepřetaktovaném stavu při dobře větrané skříni činila maximálně 80 stupňů, což je vynikající výsledek. Při přetaktování na 525Mhz došlo ke zvýšení teploty o 7-8 stupňů. A pokud bychom vzali v úvahu i teplotu jádra chlazeného Zalmanem, tak ta se nepřehoupla přes 60 stupňů ani při přetaktování na maximální hodnotu.

Protože se na kartě ušetřit muselo, tak nVidia určila GeForce 7600GS paměti s časováním 2.5ns značky Infineon, které v základu tikají na 400MHz (800 DRR). Přetaktování pamětí nebylo tragické a maximální dosažená frekvence byla 925MHz.

V následující tabulce uvádím přímou konkurenci GeForce 7600GS a také o jednu generaci starší grafickou kartu GeForce 6600GT. Bohužel Radeon X1600XT je o něco dražší než testovaná GeForce 7600GS a naopak Radeon X1600Pro je zase o něco levnější, takže o úplně přímého konkurenta těchto se karet se nejedná.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning