Asus Mars - Světová premiéra unikátního grafického monstra
i Zdroj: PCTuning.cz
Hardware Článek Asus Mars - Světová premiéra unikátního grafického monstra

Asus Mars - Světová premiéra unikátního grafického monstra | Kapitola 16

Z. Obermaier

Z. Obermaier

19. 8. 2009 03:00 39

Seznam kapitol

1. Asus Mars 2. Asus Mars - Představení 3. Asus Mars - Detaily karty 4. Porovnání karet a specifikace 5. Testovací sestava 6. Testovací hry a metodika 7. Far Cry 2, Left 4 Dead, Fallout 3 8. Call Of Duty 5, Dead Space, Bioshock 9. World In Conflict, GRID, Half Life 2 EP2
10. Company Of Heroes OF, Mass Effect, UT 3 11. Enemy Territory, T.R. Underworld, GTA IV 12. CoD 4, Devil May Cry 4, Crysis Warhead 13. S.T.A.L.K.E.R. CS, BiA HH, Mirrors Edge 14. Sacred 2, TC HAWX, Arma 2, 3DMark Vantage 15. Shrnutí výkonu 16. Spotřeba, teplota, přetaktování 17. Závěr

Dnes vám jako první na světě představíme unikátní kousek hardware, který koluje v limitované edici 1000 kusů. Jde ografickou kartu Asus Mars, ve které se skrývají dvě GeForce GTX 285 spojené přes SLI se 4 GB paměti. Cena této karty představuje skutečně vysokou investici, za kterou pořídíte třeba solidní sestavu. Zavítejme do říše snů...

Reklama

Kapitoly s herním výkonem, a také kompletním shrnutím jsou za námi. O výkonu Asus Mars tedy víme vše. Zde nás čeká nejdůležitější kapitola, kdy srovnáme všechny duální karty na trhu v provozních vlastnostech. Pro mnohé budou výsledky nové karty zklamáním, jako byly pro mne.

Spotřeba

Asus Mars - Světová premiéra unikátního grafického monstra
i Zdroj: PCTuning.cz

Asus Mars - Světová premiéra unikátního grafického monstra
i Zdroj: PCTuning.cz

Než zhodnotím slovy spotřebu, je nutné připomenout, že každá grafická karta na trhu má jinou spotřebu. Výrobce udává jen maximální možnou, ale každé jádro je jiné a spotřeba byť stejného modelu karty od téhož výrobce, se může i znatelně lišit. Záleží vždy na konkrétní kartě a aktuální testovací sestavě.

V klidu je situace víceméně vyrovnaná. Nejlépe je na tom Radeon HD 4870X2, který spotřebuje v prostředí Windows nejméně energie. Referenční GeForce GTX 295 se od Asus Mars neliší, rozdíl je v rámci chyby měření. Pokud ale karty zatížíme, je už rozdíl diametrální. Karta Asus Mars si vyžádá o 100W více než zbylé dvě karty, čímž pokořila všechny dosavadní rekordy v tomto směru. Pokud bych měl odhadnout spotřebu dvou Asus Mars v Quad-SLI, bylo by to něco přes 850W! Vycházel jsem z měření v našem nedávném testu Quad-SLI. Takhle vysoká spotřeba se musí velmi negativně projevit v teplotách karty, což se bohužel stalo, a další část této kapitoly vám prozradí víc.

Teploty

Asus Mars - Světová premiéra unikátního grafického monstra
i Zdroj: PCTuning.cz

Dual-PCB GeForce GTX 295 - 3DMark Vantage

Asus Mars - Světová premiéra unikátního grafického monstra
i Zdroj: PCTuning.cz

Single-PCB GeForce GTX 295 - 3DMark Vantage

Asus Mars - Světová premiéra unikátního grafického monstra
i Zdroj: PCTuning.cz

Dual-PCB Asus Mars - 3DMark Vantage

Pozorně si prohlédněte tyto tři průběhy. Referenční GeForce GTX 295 se v zátěži zahřeje maximálně na 85 stupňů a funguje korektně. Nová GeForce GTX 295 dosáhla ještě mnohem lepší teploty, která vyšplhala maximálně k 69 stupňům. Bohužel Asus Mars se v počítačové skříni, s otevřenou bočnicí zahřál na brutálních 105 stupňů. V tu chvíli začala jádra GPU "throttlovat" a obraz se ve všech hrách a aplikacích začal viditelně cukat. Pokud se jádro zchladilo pod 103 stupňů, cukání přestalo. Abych mohl kartu dlouhodobě provozovat, musel jsem skříň zavřít a způsobit uvnitř dobrou ventilaci, pak se hry necukaly. Ovšem teplota jader byla stále blízko 100 stupňům.

Problém s teplotou řešíme v technickou podporou výrobce, podle nich jde o chybu naší konkrétní karty. Jiní recenzenti podobný problém s přehříváním prý nezaznamenali. Uvidíme, když se problém vyřeší, updatujeme tuto část textu. Samozřejmě jsem zkoušel i nanést znovu pastu, na teploty to nemělo žádný vliv.

Asus Mars - Světová premiéra unikátního grafického monstra
i Zdroj: PCTuning.cz

 

Každá grafická karta velmi ohřívá vnitřek počítačové skříně. Abychom dostáli i tomuto měření, pomocí bezdotykového teploměru jsem se podívali také na tento aspekt. Nechal jsem ve smyčce běžet nejnáročnější druhý test 3DMark Vantage na "Extreme", a po několika prošlých testech změřil teplotu okolí karty a jejího povrchu. Povrch karty dosáhl maximálně 82 stupňů nad jádrem GPU. Ze skříně foukal horký vzduch o teplotě 72 stupňů. Musím říci, že do této chvíle mi takhle ohřály počítačovou skříň pouze dvě GeForce GTX 295 ve SLI. V průběhu testů se zadní strana skříně rozpálila až k sedmdesáti stupňům, a nebylo možné se ji vůbec dotknout.

Hlučnost karty

V klidu je karty téměř nehlučná a nebudete o ni vědět. Po chvilce zátěže se ale ventilátor začne otáčet rychleji, a za pár minut nabere maximální otáčky. V tu chvíli jde o velice hlučnou kartu, která snese srovnání s maximálními otáčkami Radeonu HD 4870X2. Kartu musíte mít v uzavřené skříni, kvůli cirkulaci vzduchu, tedy vás snad její ventilátor nebude tolik rušit. Tiché toto řešení není, a vlastně ani být nemůže - znáte teploty i spotřebu.

Přetaktování

Bohužel dnes žádné přetaktování není. Karta je na základních taktech na hranici možností chlazení, i když jsem zvýšil frekvenci o pár MHz, objevovaly se artefakty a karta dosahovala vysokých teplot a obraz se cukal. Se stávajícím chlazením se prostě v tyto horké dny, karta přetaktovat nedá. Řešení je vodní blok nebo extrémní chlazení.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama