Cesta do herní historie s výstavou Game on
Článek Cesta do herní historie s výstavou Game on

Cesta do herní historie s výstavou Game on

Jan Preclík

Jan Preclík

12. 10. 2017 03:00 6

Seznam kapitol

1. Úvod 2. Česká sekce 3. Sladké sedmdesátky 4. Videohry a herní zařízení 5. Návrat do současnosti
6. Samostatné herní sekce 7. Zaprášené handheldy 8. Doprovodný program a návrat do lobby 9. Závěr

Po patnácti letech od svého vzniku největší výstava herní historie s názvem „Game on“ konečně zavítala i do českých končin. Ve třech patrech o celkové rozloze zhruba 2000 metrů čtverečních se nachází 150 strojů času, které vás vezmou na výlet do dávné i nedávné křemíkové minulosti. Dlouho neotálejte, končí už 30. prosince. Jste připraveni vyrazit?

Reklama
Reklama

Českou sekci jsme si tedy letem světem prohlédli, něco málo zapařili a ponořili se hlouběji do útrob této zajímavé výstavy. Z českého „mezipatra“ jsme vyšlápli pár schodů a sotva jsme prošli dveřmi, octli jsme se na jiném místě v jiném čase. Octli jsme se na počátku sedmdesátých let minulého století, kdy Atari vydalo legendární hru Pong, o které jsme nedávno psali. Kromě vystaveného exponátu původního herního automatu, který byl přes ohradní lano nedosažitelný, zde byla k dispozici i hratelná verze s projekcí na obrovské plátno. I na této verzi se však podepsal zub času. Opotřebení ovladače zapříčinilo lehké cukání jedné z pálek. Neváhal jsem ani vteřinu a kolegu vyzval na souboj.

Cesta do herní historie s výstavou Game on

Poté, co jsem ho zkušeně vyklepnul a přečetl si zajímavosti o této hře z přiložené cedule, jsem se rozhlédl po místnosti, kde se mi naskytl pohled na další archaické exponáty. Byly to opravdu zajímavé kousky, z nichž jeden rozhodně nešetřil místem. Bohužel jsem se nezdržel déle, jelikož mě okamžitě upoutal zvuk linoucí se zpoza rohu.

Cesta do herní historie s výstavou Game on

Americká „Arcade room“

Po pár krocích za roh jsem se ocitl na přelomu osmdesátých a devadesátých let minulého století. Dýchala, respektive na nás přímo tryskala atmosféra typická pro americké arkádové herny z této doby. U obou stran této uličky stály blikající herní automaty a jeden přeřvával druhý typickým osmibitovým zvukovým doprovodem. Směs těchto zvuků působila úchvatně a harmonicky. Kromě starých legendárních pecek, mezi kterými nemohl chybět Donkey Kong, Puck man, či předchůdce Space Invaders s titulem Galaxians, jsme si zapařili i „modernější“ automaty s hrami Metal Slug či Virtua Fighter. V tomto herním koutku byla i přes brzkou ranní hodinu, kdy většina pařanů po probdělé noci spokojeně spinká, nemalá koncentrace lidí, přesto jsme si zvládli u pár automatů zavzpomínat na doby, kdy jsme sami jako malá děcka v hospodách házeli do těchto skvělých zařízení desítky korun ve snaze hru dohrát. Bohužel, ten u nás nejrozšířenější, s populární kreslenou rodinkou Simpsonových, zde chyběl.

Cesta do herní historie s výstavou Game on

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning