Clevo D900F — notebook výkonnější než desktopové PC
i Zdroj: PCTuning.cz
Mobilní zařízení Článek Clevo D900F — notebook výkonnější než desktopové PC

Clevo D900F — notebook výkonnější než desktopové PC | Kapitola 5

Tomáš Šulc

Tomáš Šulc

9. 7. 2010 01:00 35

Seznam kapitol

1. Clevo D900F — hardware 2. Design, materiály, rozměry 3. Baterie, klávesnice, touchpad 4. Vstupy/výstupy, OS, příslušenství 5. Zvuk, chlazení, záruka 6. Testy procesoru 7. Testy operační paměti 8. Testy grafické karty - standardní
9. Testy grafické karty — rozšířené I 10. Testy grafické karty — rozšířené II 11. Testy grafické karty — rozšířené III 12. Testy grafické karty — rozšířené IV 13. Testy pevného disku 14. Test výdrže akumulátoru 15. Vyhodnocení a závěr

Pokud vám některé 17 a 18,4" notebooky připadají extrémní, pak dnešní recenzi raději ani neotvírejte. Do rukou se nám totiž dostalo to nejextrémnější, co se světě mobilních počítačů vyrábí. Rádi byste měli v notebooku třeba šestijádrový procesor Core i7 980X, 12 GB RAM, čtyři pevné disky anebo grafickou kartu GeForce GTX 480M?

Reklama

Kvalita zvuku a reproduktorů

Ačkoliv je šasi doslova obří, nenamontovalo do ní Clevo velké množství kvalitních reproduktorů, jak je v této kategorii zvykem, ale jen dva malé "repráčky", které jsou umístěné na přední hraně počítače. Žádné vysoké kvality přehrávaného zvuku se tak bohužel nedočkáte a reproduktory postačí jen v případě, že vaše požadavky končí u základního ozvučení. Na hraní her potřebujete rozhodně kvalitnější reproduktory či sluchátka a totéž platí pro poslech hudby.

Chlazení - provedení

 -pro zvětšení klikněte-
i Zdroj: PCTuning.cz
-pro zvětšení klikněte-

Uchladit extrémní kombinaci desktopového procesoru Intel Core i7 940 a nejvýkonnější a zároveň nejžravější grafické karty NVIDIA GeForce GTX 480M není žádná legrace a na chlazení je to pochopitelně vidět. Čtveřici velkých měděných pasivů  tak profukuje trojice ventilátorů a vše je vzájemně propojeno sítí masivních heatpipe. Takto extrémní chlazení se opravdu jen tak nevidí.

V klidu

V zátěži

Procesor 57 °C 79 °C
GPU 60 °C 85 °C
Pevný disk 39 °C 45 °C

Co se týče teplot, ty jsou vzhledem k osazeným komponentám téměř podezřele nízké a rozhodně se není čeho bát. Horší je to ovšem s kvalitou odvodu tepla, těch cca 200 W v zátěži se prostě musí někde ztratit. Bohužel část odpadního tepla se rozvádí i po šasi, která se tak zejména v zátěži celá nepříjemně prohřeje. Platí to bohužel jak pro klávesnici, tak pro touchpad, jeho okolí a spodní kryt notebooku. A prohřátí šasi je cítit i při méně náročné práci ve Windows, jen není tak razantní.

Chlazení - hlučnost

Kancelářská práce ve Windows

Pokud na notebooku nebudete vůbec nic dělat a jeho vytížení bude minimální (například při sledování divx filmu v nízkém rozlišení), je jeho hlučnost ještě na přijatelné úrovni. Ovšem už při prohlížení internetových stránek s flashovými videi se mírně zvedne frekvence procesoru a tím i hlučnost všech ventilátorů, které tak začnou nepříjemně hučet. Při práci přes den je hluk ještě snesitelný a pokud se budete potřebovat soustředit, dají se větráky ještě ignorovat. Při práci večer je ale hluk velmi nepříjemný a na jeho odfiltrování budete potřebovat dobrá sluchátka uzavřeně konstrukce.

Hraní počítačových her

V maximální zátěži se nároky na chlazení projeví naplno a všechny tři ventilátory se rozjedou. Ač mi tak momentálně za okny jezdí nákladní auta a bagry, chlazení notebooku je i tak spolehlivě slyšet. Pokud hrajete přes den, dá se hlučnost počítače překonat třeba sluchátky či reproduktory a není to zase takový problém. Ovšem při půlnočním hraní hororových her typu Doom 3 vám budou hučící ventilátory téměř jistě vadit.

Záruka

Se zárukou na tom Clevo a jeho prodejci nejsou zrovna nejlépe. Ať tak koupíte notebook u nás či v Německu, nedostanete víc než standardní 24měsíční záruku, což může být pro část uživatelů problém. Přeci jen si mnoho zákazníků koupí takto výkonný notebook především k práci a jeho ztráta třeba na dva až tři týdny může být poměrně značná komplikace.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama