Clevo D900F — notebook výkonnější než desktopové PC
Článek Clevo D900F — notebook výkonnější než desktopové PC

Clevo D900F — notebook výkonnější než desktopové PC

Tomáš Šulc

Tomáš Šulc

9. 7. 2010 01:00 35

Seznam kapitol

1. Clevo D900F — hardware 2. Design, materiály, rozměry 3. Baterie, klávesnice, touchpad 4. Vstupy/výstupy, OS, příslušenství 5. Zvuk, chlazení, záruka 6. Testy procesoru 7. Testy operační paměti 8. Testy grafické karty - standardní
9. Testy grafické karty — rozšířené I 10. Testy grafické karty — rozšířené II 11. Testy grafické karty — rozšířené III 12. Testy grafické karty — rozšířené IV 13. Testy pevného disku 14. Test výdrže akumulátoru 15. Vyhodnocení a závěr

Pokud vám některé 17 a 18,4" notebooky připadají extrémní, pak dnešní recenzi raději ani neotvírejte. Do rukou se nám totiž dostalo to nejextrémnější, co se světě mobilních počítačů vyrábí. Rádi byste měli v notebooku třeba šestijádrový procesor Core i7 980X, 12 GB RAM, čtyři pevné disky anebo grafickou kartu GeForce GTX 480M?

Reklama
Reklama

Kvalita zvuku a reproduktorů

Ačkoliv je šasi doslova obří, nenamontovalo do ní Clevo velké množství kvalitních reproduktorů, jak je v této kategorii zvykem, ale jen dva malé "repráčky", které jsou umístěné na přední hraně počítače. Žádné vysoké kvality přehrávaného zvuku se tak bohužel nedočkáte a reproduktory postačí jen v případě, že vaše požadavky končí u základního ozvučení. Na hraní her potřebujete rozhodně kvalitnější reproduktory či sluchátka a totéž platí pro poslech hudby.

Chlazení - provedení

 -pro zvětšení klikněte-
-pro zvětšení klikněte-

Uchladit extrémní kombinaci desktopového procesoru Intel Core i7 940 a nejvýkonnější a zároveň nejžravější grafické karty NVIDIA GeForce GTX 480M není žádná legrace a na chlazení je to pochopitelně vidět. Čtveřici velkých měděných pasivů  tak profukuje trojice ventilátorů a vše je vzájemně propojeno sítí masivních heatpipe. Takto extrémní chlazení se opravdu jen tak nevidí.

V klidu

V zátěži

Procesor 57 °C 79 °C
GPU 60 °C 85 °C
Pevný disk 39 °C 45 °C

Co se týče teplot, ty jsou vzhledem k osazeným komponentám téměř podezřele nízké a rozhodně se není čeho bát. Horší je to ovšem s kvalitou odvodu tepla, těch cca 200 W v zátěži se prostě musí někde ztratit. Bohužel část odpadního tepla se rozvádí i po šasi, která se tak zejména v zátěži celá nepříjemně prohřeje. Platí to bohužel jak pro klávesnici, tak pro touchpad, jeho okolí a spodní kryt notebooku. A prohřátí šasi je cítit i při méně náročné práci ve Windows, jen není tak razantní.

Chlazení - hlučnost

Kancelářská práce ve Windows

Pokud na notebooku nebudete vůbec nic dělat a jeho vytížení bude minimální (například při sledování divx filmu v nízkém rozlišení), je jeho hlučnost ještě na přijatelné úrovni. Ovšem už při prohlížení internetových stránek s flashovými videi se mírně zvedne frekvence procesoru a tím i hlučnost všech ventilátorů, které tak začnou nepříjemně hučet. Při práci přes den je hluk ještě snesitelný a pokud se budete potřebovat soustředit, dají se větráky ještě ignorovat. Při práci večer je ale hluk velmi nepříjemný a na jeho odfiltrování budete potřebovat dobrá sluchátka uzavřeně konstrukce.

Hraní počítačových her

V maximální zátěži se nároky na chlazení projeví naplno a všechny tři ventilátory se rozjedou. Ač mi tak momentálně za okny jezdí nákladní auta a bagry, chlazení notebooku je i tak spolehlivě slyšet. Pokud hrajete přes den, dá se hlučnost počítače překonat třeba sluchátky či reproduktory a není to zase takový problém. Ovšem při půlnočním hraní hororových her typu Doom 3 vám budou hučící ventilátory téměř jistě vadit.

Záruka

Se zárukou na tom Clevo a jeho prodejci nejsou zrovna nejlépe. Ať tak koupíte notebook u nás či v Německu, nedostanete víc než standardní 24měsíční záruku, což může být pro část uživatelů problém. Přeci jen si mnoho zákazníků koupí takto výkonný notebook především k práci a jeho ztráta třeba na dva až tři týdny může být poměrně značná komplikace.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning