co-nabizi-nero-7-premium-2-dil
PCTuning Článek

Co nabízí NERO 7 Premium - 2. díl

Bathory
Bathory
29. 5. 2006 23:00 11 Sdílej:

Seznam kapitol

1. NERO Burning Rom 7... 1.část 2. NERO Burning Rom 7... 2.část 3. Nero Express 7 4. Nero CoverDesigner 2 5. Nero Home
6. Nero ImageDrive 7. Nero InCD 5 8. Nero MediaHome 9. Nero PhotoSnap

V druhém díle článku Nero 7 Premium se společně podíváme na dalších osm aplikací, které jsou součástí tohoto bohatého balíku softwaru pro vypalování . Především se zaměříme na Nero Burning Rom, které je asi nejrozšířenější aplikací pro vypalování CD a DVD médií na světě i se svým jednodušším bratříčkem v podobě Nero Express.

Reklama
Reklama

Představovat nejpopulárnější vypalovací software, by bylo asi jako nosit dříví do lesa. Hlavní náplní tohoto programu, je samozřejmě vypalování hudebních, datových nebo video disků a to jak CD, tak DVD a nově i Blu-ray médií. Ocení ho nejenom začátečníci, ale díky širokým možnostem v nastavení i pokročilí. Faktem ale je, že nějaké zásadní změny se oproti předchozím verzím nekonají.

Že se nijak zásadně nezměnilo hlavní okno, asi nikoho nepřekvapí. Ikony jsou trochu barevnější, některé pozměnili svůj vzhled, ale jinak je vše při starém. Při spuštění se již tradičně otevře kromě hlavního, i okno s novou kompilací, kde je i základní nabídka jak pro disky CD, tak DVD. Tím se ale teď nebudeme zabývat, okno zavřeme a podíváme se podrobněji na asi nejčastěji využívanou funkci a tou je Kopírování. 

Kopírování z disku na disk

V pravé části horní lišty v okénku záznamových zařízení zvolte mechaniku, na kterou budete vypalovat. Poté klikněte na ikonu dvou disků uprostřed nebo v menu na Vypalovačka - Zkopírovat disk a otevře se okno na následujícím obrázku (lze to samozřejmě udělat i z okna Nová kompilace) s několika záložkami pro nastavení, které jsou kromě té s vlastnostmi čtení stejné, jak pro CD, tak DVD. První, co musíte udělat je zvolit CD nebo DVD z okénka nahoře a dále se již soustředit na samotné záložky. Pod tou první Obraz CD/DVD vybíráte jednotku, případně adresář a jméno souboru, do kterého se bude ukládat image.

V Nastavení kopírování, pokud máte k dispozici dvě optické mechaniky, můžete zaškrtnout políčko Za letu, což vám umožní zkopírovat médium bez uložení do image a ušetřit tím tak i několik minut. Při kopírování CD tímto způsobem většinou nebývá žádný problém, ovšem u kopie DVD doporučuji nastavit rychlost maximálně na 4x a během celého procesu s počítačem raději nepracovat. V kolonce Zdroj vyberte tu mechaniku, ze které budete kopírovat a to i v případě, že to nebude Za letu a poté ještě nastavte rychlost čtení.

Vlastnosti čtení jsou trochu odlišné jak pro CD, tak DVD, ale v podstatě to vychází především z rozdílností obou formátů a možností nastavení jejich čtení. Pokud využijete nabídky přednastavených možností u Nastavení rychlého kopírování, vůbec neuděláte špatně. U CD máte na výběr od datového až po Karaoke CD a u DVD též datové a ještě DVD-video. Pokud by vám to nestačilo, můžete využít ručního nastavení a například umožnit zapisování vadných sektorů, nebo číst subkanálová data, což se hodí především u kopírování chráněných disků... ovšem v tomto případě spíš doporučuji využít specializovaných klonovacích programů, jako jsou např. CloneCD nebo Alcohol120%, které mají větší možnosti nastavení a tím pádem i vyšší šanci na úspěch. S Nero si můžete troufnout maximálně tak na starší verze SafeDisků, nebo v poslední době hodně oblíbené (levné hry v supermarketech) vadné sektory. Co se týče ochran DVD, tak bohužel Nero nezvládne v podstatě žádnou a to ani CSS, takže pro kopírování chráněných filmových médií musíte použít buď alternativní programy, nebo nástroje, které je dokáží obejít. Těch je celá řada a myslím si, že nejlépe bude, probrat je v diskusi pod článkem.

Poslední záložkou v okně je Vypálit. Zaškrtnutím políček nahoře můžete vypalování např. pouze simulovat, což se občas hodí, pokud máte třeba pochyby o výkonnosti či správném nastavení svého počítače. Co se týče nastavení rychlosti zápisu, tak ta je ovlivněna především schopností vypalovačky a výběrem médií. Ochranu před podtečením zásobníku rozhodně nechte zaškrtnutou, jsou sice případy, kdy se ji vyplatí zakázat, tak či onak, tímto rozhodně nic nezkazíte. Co se týče použití více vypalovaček, Nero s tím nemá žádný problém a opravdu můžete zapisovat na dvou, třech či více mechanikách a pokud to nepřeženete s rychlostí, tak na kvalitě téměř nic neztratíte. Já osobně mám odzkoušen bezproblémový zápis na třech mechanikách současně.


 

Poté už jen stačí kliknout na ikonu Kopírovat, a pokud jste před tím vložili zdrojové médium, celý proces může začít. Po zkopírování zdrojového disku budete vyzváni, abyste vložili prázdné médium do mechaniky a na to pak bude proveden zápis dle nastavených parametrů. /p>  

Vypalování z pevného disku, či jiného úložného zařízení

V případě, že chcete na CD nebo DVD vypálit data uložená např. na pevném disku, klikněte vlevo nahoře na ikonu Nové, nebo použijte cestu přes Soubor - Nové a otevře se vám okno s novou kompilací. Stejně jako v případě kopírování si vyberte buď CD nebo DVD a dále v levém sloupci zvolte, o jaký formát zápisu se bude jednat. V případě CD máte na výběr od datového či audio CD až po CD Extra, Video CD nebo Bootovací CD-ROM. U DVD je to opět klasika v podání datového DVD (ISO), DVD-Video nebo DVD (UDF), či DVD-ROM (boot). U datového DVD (ISO) si dejte pozor na to, že nelze na disk zapisovat soubory větší než 2GB. Pokud potřebujete zapisovat soubory ještě delší, použijte DVD-ROM (UDF).

Záložek s nastavením je tentokráte o něco více a tak si je znovu probereme pěkně zleva doprava. První záložka s názvem Informace přesně vystihuje samu sebe, čili najdete zde statistické údaje. V ISO lze vybrat nejenom normu, ale i zakázat či povolit více než 8 vnořených úrovní, či více znaků v názvech souborů. Podle mých zkušeností, zde není nutné cokoliv měnit. Snad pouze v případě kompatibility se starší normou ve starých systémech.

Jmenovka a Časové údaje jsou dvě položky, ke kterým si myslím, že není nutné cokoliv dodávat. Různé doporučuji ponechat v té podobě, v jaké je nastaveno defaultně, takže pro většinu uživatelů bude nejzajímavější záložkou ta poslední, Vypálit. Ta nabízí v podstatě stejné předvolby jako Kopírování, plus možnost neuzavírat disk, což se hodí v případě, že chcete na svoje médium dopalovat data v širším časovém horizontu. Pokud máte vše nastaveno tak, jak chcete, klikněte na ikonu v dolní části s názvem Nové.

 

Hlavní okno Nero Burning Rom se rozdělí na dvě části. V pravé vybíráte ze seznamu soubory pro vypálení a ty poté přenesete například přetažením myší do části nalevo. V dolní části můžete sledovat ukazatel zaplnění disku a to podle toho, jaké médium je vloženo. Pokud se dostanete do červeného pole, tak to znamená překročení kapacity a před vypalováním na to budete upozorněni. Nero ale umí CD i DVD disky přeplňovat, takže to ještě nemusí být konečná stanice a i my se postupně k OverBurningu, jak se přeplňování nazývá, ještě dostaneme. Poslední věc, kterou ještě musíte udělat, je kliknout v horní liště na ikonu Kopírovat a po té pokračujete stejně jako při kopírování.

Multisession snadno a rychle

V Nero Burning Rom lze Multisession, nebo-li více stopý disk vytvořit velice snadno. Nejčastěji budete k tomuto účelu používat RW (přepisovatelná) média, ale jde to samozřejmě i na klasické zapisovatelné disky. V Nové kompilaci klikněte na záložku Sekce a nastavte na Otevřít disk s více oddíly. Potom pokračujte úplně stejně, jako v předchozí kapitole.

 

Jestli ještě nemáte disk zcela zaplněný a chcete na něj připálit další data, tak místo Otevřít disk s více oddíly zaškrtněte Pokračovat v disku s více oddíly. Jste-li přesvědčeni, že to bude to poslední, co na disk budete zapisovat, tak ještě v záložce Vypálit, označte Uzavřít disk, jinak ne. Poté označte poslední stopu, klikněte na tlačítko OK a pokračujte stejným způsobem, jako při vytváření nové kompilace.

 


 

Stane-li se vám, že jste disk uzavřeli a přesto byste na něj ještě něco rádi připálili, v Nero 7 můžete zkusit funkci Znovu otevřít poslední sekci, kterou najdete v menu Vypalovačka - Vymazat přepisovatelný disk, ale samotný program upozorňuje na to, že data poté nemusí být čitelná.

 

Vytvoření a uložení image na pevný disk

Image, je volně řečeno obraz disku, čili to, co máte uloženo například na CD, či DVD, lze ve formátu ISO a uložit na pevný disk a později s nimi pracovat a to buď vypálit, nebo připojit do nějaké virtuální mechaniky, případně upravovat v image editoru. Nejjednodušší způsob, jak v Nero vytvořit image, je v Seznamu záznamových zařízení vybrat Image Recorder a poté pokračovat stejným způsobem, jako při vytváření Nové kompilace. Určitě je na škodu to, že Nero podporuje pouze dva image formáty a to ISO a NRG.

Tvorba audio CD

Že se Nero Burning Rom se vůbec nehodí pro kopírování chráněných audio CD, je věc poměrně známá. Ovšem k vytvoření klasického audio CD ze souborů uložených například na pevném disku, poslouží víc než dobře. V okně Nová kompilace, klikněte na ikonu Hudební CD v levé části a v záložkách napravo nastavte parametry tak, jak vám vyhovují. Za zmínku stojí asi pouze upozornit na Normalizovat všechny zvukové soubory, což má vliv na hlasitost skladeb a Nedělat mezery mezi stopami, díky čemuž nebudou mezi jednotlivými písničkami dvou sekundové mezery. Určitě využijte i možnosti Odstranit ticho z konců hudebních stop a to především, pokud vytváříte audio CD z některého komprimovaného formátu, kde velmi často zůstává na konci několika sekundové ticho. Hudební CD rozhodně nezapomeňte uzavřít, jinak vám nepůjde přehrát na stolních přehrávačích.

Všechny skladby přetáhněte z disku do levé části okna, stejně jako při kompilaci. Dole jsou dvě tlačítka, kde můžete každou písničku buď přehrát, nebo upravit pomocí Nero WaveEditoru. Pokud klepnete na skladbu pravým tlačítkem na myši, dostanete se přes volbu Vlastnosti do dalšího nastavení, kde lze upravovat nejen názvy skladeb či celého alba, ale nastavit i délku mezery mezi stopami (0 = žádná mezera), nebo prolnout jednu stopu s druhou a další věci. Pamatujte, že tato nastavení se týkají všech skladeb, kromě té první.

Další zajímavá nastavení se skrývají v poslední záložce napravo, kde lze jednotlivým skladbám přiřadit speciální filtry, nastavit je a dokonce i před samotnou kompilací vyzkoušet.

Tvorba DVD-Video

Pokud máte na disku uloženy nějaké soubory DVD-Videa, čili jedná se o soubory typu IFO, BUP a VOB, Nero Burning Rom vám je vypálí na DVD médium jako skutečné DVD-Video. V nové kompilaci nastavte DVD a v levé části posuvníku klikněte na ikonu DVD-Video. Po nastavení parametrů v záložkách pokračujte dále, kde z okna Prohlížeče souborů svoje soubory přetáhněte do levého okna a adresáře s názvem VIDEO_TS a dále pak vypalte již známým způsobem.

Mnoho lidí myslí, že když do VIDEO_TS překopírují svoje videa ve formátech AVI, MPG či dalších, tak je Nero Burning Rom automaticky překonvertuje na DVD-Video a vypálí. Tak tomu ale není, jak se můžete přesvědčit z následujícího obrázku. Ke konvertaci a převodům v Nero 7 Premium využijte NeroRecode a NeroVision.

Tímto jsme probrali ty nejčastěji používané funkce Nero Burning Rom. Sami vidíte, že oproti předchozí šestkové verzi se toho mnoho nezměnilo. Co se týče tvorby např. CD EXTRA, MiniDVD a dalších, ujišťuji vás, že postup je stejně intuitivní a jednoduchý, jako u toho, co jsme si ukázali do teď. Určitých změn, nebo spíš přidání nových funkcí doznalo ale nastavení Nero Burning Rom a my se teď na něj podíváme zblízka.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning