core-i7-7700k-s-taktem-4-5-ghz-kaby-lake-v-testu
PCTuning Článek

Core i7-7700K s taktem 4,5 GHz (Kaby Lake) v testu

Z. Obermaier
Z. Obermaier
3. 1. 2017 19:00 121 Sdílej:

Seznam kapitol

1. Úvod – 14nm Kaby Lake 2. Čipset Z270 3. Intel Core i7-7700K 4. Testovací sestava a specifikace CPU 5. Syntetické testy – Paměti 6. Syntetické testy – Výpočetní operace 7. Praktické testy I. - Komprese, multimédia 8. Praktické testy II. - Photoshop, Excel, šifrování disku, JS
9. Praktické testy III. – 3D rendering + Multitask 10. Herní testy - Hry, Dos Box, PhysX 11. Spotřeba a teploty 12. Shrnutí výkonu a ceny 13. Přetaktování Core i7–7700K 14. Přetaktování pamětí 15. Hodnocení a závěr

Dnes Intel uvádí vylepšenou verzi procesorů „Skylake“ s názvem „Kaby Lake“ neboli sedmou generaci čipů Core a nové čipsety řady 200. Výkon je vyšší díky vysokým frekvencím a novému iGPU, jinak se mnoho nezměnilo. Překvapením je ale navýšení maximálního taktu při přetaktování, dostat se na 5 GHz je naprostá hračka.

Reklama
Reklama

Shrnutí výkonu a ceny

V hodnocení vás v prvé řadě čeká aritmetický průměr všech započítaných výsledků. Už ale nemáme procesor, jenž představuje 100 procent a ostatní k němu srovnáváme. Nyní se v každém testu vybere vítěz a ten dostane 100 procent, ostatní jsou ohodnocené vzhledem k tomuto čipu. Paradoxně tedy může vzniknout situace, kdy v každém testu vyhraje jiný procesor. Součtem všech procentuálních výsledků a jejich vydělením počtem testů pak dostaneme aritmetický průměr všech testů jako primární výsledek výkonu procesoru.

Situaci objasňuje obrázek z výsledkové tabulky. Vidíte, že v testu Arena měl nejvyšší skóre šestý procesor, v druhém testu pak čtvrtý, stejně tak v následujících třech dalších testech. V posledním je opět nejlepší procesor na šestém řádku shora. Průměr se počítá s horizontálního součtu všech takto vypočtených hodnot.

Procesor Core i7-7700K má v plné zátěži všech jader frekvenci 4,4 GHz což znamená o 7 procent vyšší takt než Core i7-6700K. V Maximálním Turbu je to frekvence vyšší také o 7 procent. Ve všech případech by tedy měl být výkon vyšší o 6–7 procent. Když se podíváme na průměr, zjistíme, že tomu tak je. V našich testech pro všechna jádra je Core i7-7700K výkonnější než Core i7-6700K přesně o 7 procent. U testů, které spíše využijí maximální Turbo je rozdíl 6 procent. Podívejte se z jakých testů byly pod-kategorie vypočítány:

Multithread je vypočítán z těchto testů: 7Zip, Blender, Cinebench R10, Cinebench R11.5, Euler3D, Excel, Fritz Chess, Lost Planet 2, multitask, PCMark 7 computation, PhysX, Pov-ray, Stream64, Truecrypt, WinRAR, wPrime, x264 benchmark. Singlethread je spočítán z těchto testů: Arena Chess, DOSBox, H264 Mainconcept, převod do MP3, hra STALKER,  Photoshop, Sunspider Java, SuperPi, převod Xvid, hra Aliens vs Predators.

Nyní už víme, že Core i7-7700K je o 6-7 procent rychlejší než Core i7-6700K. Jelikož jejich ceny jsou podobné a novinka je dražší jen o pár stokorun, je poměr ceny k výkonu u novinky lepší. Sice nejde o nijak zásadní úsporu, přesto se koupě nového procesoru vyplatí víc než sáhnout po ceníkové ceně u Core i7-6700K. Ten se dnes vyplatí jedině z druhé ruky se slevou.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning