Evangelium podle EDSM – „Neodcituješ, aniž bys zaplatil.“
i Zdroj: PCTuning.cz
Hry Článek Evangelium podle EDSM – „Neodcituješ, aniž bys zaplatil.“

Evangelium podle EDSM – „Neodcituješ, aniž bys zaplatil.“ | Kapitola 4

Michal Rybka

Michal Rybka

22. 6. 2018 03:00 12

Seznam kapitol

1. Přikázání jedenácté: „Neodcituješ, aniž bys poplatku nezaplatil!“ 2. Tři sta denárů 3. Zmrtvýchvstání v Judei 4. Udělal jsem to pro mír 5. Bez médií

Redakce římských novin Tempus Novus bouřila aktivitou. „Porada na titulku!“ zavolal editor první strany.Šéfredaktor i další redaktoři se posadili kolem stolu. „Takže pánové, titulka pro pondělí 6. dubna roku konzulátu Ocelly a Sully, aneb jak píšeme do tiráže, roku 786 od založení Města...“

Reklama

Elév vytáhl z faxu dokument, který začínal nadpisem: Jidáš Iškariotský: Udělal jsem to pro mír pro tuto generaci!

A četl a četl ten fiktivní rozhovor o tom, jak Jidáš zpočátku Yeshuovi věřil, ale po čase pochopil, že jeho cíle a cíle císařství nejsou stejné, že se chce stát králem a rozvrátit mír – a proto bylo nutné, aby zasáhl a vydal ho do rukou úřadů.

Evangelium podle EDSM – „Neodcituješ, aniž bys zaplatil.“
i Zdroj: PCTuning.cz

By Andrea Mantegna - The Yorck Project (

2002

) 10.000 Meisterwerke der Malerei (DVD-ROM),
distributed by DIRECTMEDIA Publishing GmbH. ISBN: 3936122202., Public Domain, Link

Elévovi se nelíbil jeho jazyk a bolestínství, které z textu čišelo, Jidáš se svíjel jako našlápnutý had – ale říkal to on a ne žádné oficiální médium, takže se toho netýkalo Jedenácté přikázání a dalo se z toho nějak vyjít.

Možná, říkal si elév, že když spojím to, co říká tenhle Jidáš s tím, co říkají ti čtyři, se kterými jsem si volal včera večer, že by to citačně stačilo. I když na titulku... to není úplně dobře.

„Kolik za to chce?“ zeptal se elév. „Za to, abychom to mohli použít?“

„Tři sta sesterciů,“ odpověděl s úšklebkem editor.

„Cože?!“ vykřikl elév. „Co si myslí? Že jsme veřejnoprávní médium?! Tři sta sesterciů za tohle? Vždyť jsem slyšel, že Yoshuu udal úřadům za třicet šekelů..!“

„No,“ řekl klidně editor, „asi to nestačilo. Asi musí zdrhnout před jeho kámoši. A s třiceti stříbrnými se daleko nedostane. A najednou je mu i římská měna dobrá. To víš, hochu, když zradíš, je ti jedno, jaké prachy bereš, hlavně ať je toho hodně.“

„Tři sta sesterciů za to redakce nedá,“ odpověděl elév.

„Jo, to nedá,“ odpověděl editor. „Stejně ten chlap za pár dní skončí někde na větvi. Ale ty to bez smlouvy s ním a bez vyplacení autoráku použít nesmíš.“

„Ti ostatní za to chtějí stovky denárů,“ řekl smutně elév.

„Ty taky nedostanou,“ řekl editor. „Máš nějaké další zdroje?“

„Čtyři jeho kámoše,“ odpověděl poklesle elév.

„A ti jsou ochotní říct jeho jméno tak, aby to řekli oni a ne ty a tím pádem porušení ochrany soukromí bylo na ně a ne na nás?“

Elév smutně svěsil hlavu.

„No nedělej se,“ řekl editor. „Odcitujeme nějaké týpky z Jeruzaléma – a jsme z obliga. Jestli oni poruší legislativu, je to jejich problém. Ať si je úřady honí po poušti. Ale ty víš, že oni to celé svinstvo prosadili proto, aby mohli nakráčet sem a očesat nás pokutami jako ovce. O to jde. A to my nesmíme dovolit, takže hrajeme podle pravidel, i když jsou to stupidní pravidla.“

„Vždyť jsme noviny,“ řekl elév. „Copak nemáme výjimku?“

„Pirát Pontský ji prý zapomněl schválit,“ ušklíbl se editor. „Asi má v tom Jeruzalémě opravdu velký palác.“

„Takže co mám teď dělat?“ zeptal se elév. „Uzávěrka je za chvíli.“

„Napiš to bez jmen, bez citací. Nová novinařina, chlapče,“ kývl hlavou. „Nový, odvážný svět.“

A tak elév zase zašel ke svému stolu, sedl si, vytáhl čisté voskové tabulky a psal:

Pořádek obnoven v Judei

V minulém týdnu zažila provincie Judea rozruch. Někteří rebelové, včetně vůdce buřičů, byli zajati loajálními občany judejskými a byli vydáni spravedlnosti římské. Ta byla dle informací jeruzalémské vojenské správy vykonána jako vždy řádně, rychle a nemilosrdně. Rebelské gangy byly potlačeny a pax Romana obnoven. Zástupci místní správy poděkovali Pirátu Pontskému a slíbili mu pokračující loajalitu a odhodlání potlačit další rebelie a fake news, týkající se údajného příchodu Mesiáše, které se staly v předchozích dnech zdrojem rozruchu v Jeruzalému i okolí. V těchto chvílích je však již pořádek obnoven a loajální občané spontánně se shromáždili v poklidné manifestaci před palácem místodržícího, aby mu vyjádřili poděkování za udržení míru a pořádku.

Dopsal to a zašel za editorem titulní strany.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama