geforce-9300-hvezda-htpc
PCTuning Článek

GeForce 9300 - hvězda HTPC

Z. Obermaier
Z. Obermaier
21. 10. 2008 23:00 50 Sdílej:

Seznam kapitol

1. Úvod - malý a přesto výkonný 2. Čipset MCP7A (9300/9400) 3. Asus P5N7A-VM 4. Asus P5N7A-VM - bližší pohled 5. Desky dalších výrobců
6. Testovací sestavy 7. Testy výkonu čipsetu a iGPU 8. Přehrávání videa, CUDA a PhysX 9. Zhodnocení a závěr

Na uvedení čipsetu nForce 730i pro platformu Intel se čekalo velmi dlouho. Nyní ale máme možnost si čipovou sadu vyzkoušet, a sdělit vám naše poznatky. Kromě jedno-čipového řešení, nese nová nForce zajímavější novinku. Tou má být nejvýkonnější integrovaná grafika na trhu. Potvrdí se toto tvrzení, a obstojí čipset i v dalších ohledech? Odpovědi se dnes pokusíme nalézt.

Reklama
Reklama

Dnes už jsou počítačové komponenty na takové úrovni, že i při zachování malých rozměrů dostaneme dostatečný výkon pro velkou většinu nasazení. Příchod procesorů Intel Atom, a dalších znamenají jasný signál budoucího směřování osobních počítačů. Brzy pomine doba obrovských počítačových skříní, které nahradí malé stroje s dostatečným výkonem a kompaktním designem. Zákazníci si takové malé počítače žádají, a je to vidět na prodejích počítačů řady Eee od Asus a dalších výrobců.

Také obliba HTPC počítačů do obývacích pokojů strmě stoupá, a na prodejích desek malých rozměrů je to znát. Nízká cena a solidní výkon je totiž těžko odolatelným argumentem. Donedávna měl adekvátní výkon těchto malých počítačů jednu zásadní trhlinu. Žádné integrované grafické řešení nezvládalo přehrávání HD videa a hraní her v dostatečné kvalitě. Jistým obratem na tomto poli, byl čipset AMD RS780G pro platformu AMD. Na tomto čipsetu se již dají hrát hry i akcelerace HD videa funguje, ovšem ne stoprocentně. Uživatelé hlásí mnoho problémů s funkčností různých zařízení, a také problémy s přehráváním některých HD formátů.

Výkonné HTPC - dosud jedině s AMD

To by se ještě dalo překousnout, protože i tak je použitelnost a funkcionalita velmi dobrá. Problém je ale právě platforma procesoru. Díky vyšší spotřebě a nebo nižšímu výkonu procesorů AMD, stále ještě velká většina uživatelů prahnoucích po HTPC vyčkávala. Existuje ale větší skupina uživatelů, kteří si HTPC na bázi AMD RS780G a úsporných Athlonech postavili. Až do této chvíle nebylo pro HTPC prostě lepší řešení. Integrované grafiky Intelu jsou v tomto směru katastrofou. Kdo chtěl HTPC s možností občasného hraní a podpory akcelerace HD videa, musel sáhnout pro AMD RS780G a nebo po nějaké dedikované grafické kartě.

Řešení pro platformu Intel na trhu zkrátka chybělo. V nabídce jsou desítky uATX základních desek s čipsety Intelu G45/43/35/33 a dalšími. Můžeme si vybrat z desek se sadami nForce 6/7. Některé mají výkonnější grafické jádro, hodící se ale stále pouze pro kancelářské aplikace a podobné využití. Na skutečné hraní a HD video se nehodí ale ani jedna z těchto alternativ. Právě tuto mezeru trhu se NVIDIA pokusí zaplnit, se svými novými čipsety s integrovaným jádrem GeForce 9300/9400.

GeForce 9300 proti GMA X4500HD

Hlavním konkurentem tedy není AMD RS780G, ale samozřejmě Intel G45 Express s grafickým jádrem GMA X4500HD. To v mnoha hrách značně zaostává, a také přehrávání videa je v určitých případech omezeno. I kdyby byly grafická jádra stejně výkonná, nové jádro GeForce 9300 má proti veškeré konkurenci jeden významný trumf. Tím je možnost využít zároveň dvou a více výstupů pro zobrazovače. Můžete zároveň pouštět obraz do LCD přes DVI a skrze HDMI do plasmové TV. Tuto možnost dnes nenabízí žádné jiné integrované jádro.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning