PCTuning Článek

Léta sedmdesátá: nový pohled na užívání počítačů

Pavel Tronner
Pavel Tronner
30. 1. 2015 02:00 1 Sdílej:

Seznam kapitol

1. Nový pohled na užívání počítačů 2. Vize budoucnosti v „Mother of All Demos“ 3. IPTO: obor informačních technologií v ARPA 4. Bob Taylor 5. Amatér poučuje profesionály 6. Xerox Alto

Minule jsme si nastínili dobu šedesátých let jako přelom v historii počítačů. Byla to doba, kdy se výzkumníci pokusili realizovat zcela novátorské myšlenky, které tehdejším odborníkům připadaly jako z jiného světa. Předním hybatelem vývoje byl Douglas Engelbart pracující pod křídly ARPA a velké věci se děly i ve vývojovém centru Xeroxu.

Reklama
Reklama

Douglas Engelbart byl za druhé světové války radarovým operátorem v Tichomoří. Po skončení konfliktu čekal na Filipínách na transport domů, no a protože se nudil, pročítal si časopisy v knihovně Červeného kříže v Manile. Zde narazil na už zmiňovaný článek Vannevara Bushe a myšlenky v něm jej pohltily. Rozhodl se, že to, co Bush teoreticky navrhl, zkusí uskutečnit.

"Douglas Engelbart in 2008" by Alex Handy from Oakland, Nmibia - Dr. Douglas C. Engelbart Uploaded by Edward. Licensed under CC BY-SA 2.0 via Wikimedia Commons.
"Douglas Engelbart in 2008" by Alex Handy from Oakland, Nmibia - Dr. Douglas C. Engelbart Uploaded by Edward. Licensed under CC BY-SA 2.0 via Wikimedia Commons.

V roce 1955 dokončil svůj Ph.D., no a od roku 1957 pracoval v SRI, kde založil laboratoř zvanou Augmentation Research Center, aby zde kolem sebe shromáždil prvotřídní tým odborníku a věnoval se po celá léta vývoji technologií pro jednodušší ovládání počítače a organizaci informací.

Zde také postupně vznikla první počítačová myš, byly realizovány myšlenky hypertextu, zpracování obrázku a další z dnes naprosto samozřejmých technologií. Engelbart si také velice rád hrál s televizní kamerou a mezi jeho speciality patřilo míchání televizního a počítačového obrazu, což tehdy všechny dokázalo fascinovat.

Pod křídly ARPy

V roce 1963 se laboratoř ocitla v krizi, protože NASA, její dosavadní hlavní sponzor, jí seškrtala rozpočet. Naštěstí se na scéně v pravý okamžik objevila ARPA, která každoročním příspěvkem situaci zachránila. Tím, kdo v následujících létech obhajoval sponzorování Engelbarta, byl Bob Taylor, jak si ještě později řekneme.

Počítačovou myš Engelbart vymyslel a o její realizaci se postaral jeho přední inženýr Bill English. Ten vytvořil dřevěnou schránku a do ní umístil dvě na sebe kolmá kolečka, která s pomocí potenciometrů byla schopna registrovat směr a ujetou vzdálenost.

Práce s touto myší sice ještě zdaleka nebyla tak pohodlná, jako s pozdějšími typy, vybavenými kuličkou, o moderních optických nemluvě, ale princip byl jasný a možnosti nevídané.

Doug Engelbart a Bill English v interview pro White Rabbit

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning