levne-vodni-chlazeni-od-aseteku
PCTuning Novinka

Levné vodní chlazení od Aseteku

moll
Moll
12. 4. 2008 22:00 13 Sdílej:

Na serveru Hot Hardware se objevila recenze vodního chlazení od Aseteku, které je zajímavé především užitnou hodnotou vzhledem k nastolené ceně.

Reklama
Reklama

Vodní chlazení se tradičně považuje za extrémní řešení určené spíše pro nadšence než pro masy obyčejných uživatelů PC. Jeho exkluzivita byla a do velké míry stále je podporována vysokou pořizovací cenou a náročností jeho instalace. V posledních letech se však vodní chlazení pomalu ale jistě přesouvá na pole mainstreamu - ceny klesají a instalaci zvládne i běžný zručnější uživatel se základními znalostmi.

Do tohoto prostředí vstupuje Asetek se svým výrobkem nazvaným poněkud neoriginálně "Low-Cost Liquid Cooling System" (LCLC) - tedy levný systém vodního chlazení. LCLC má ambice prodrat vodní chlazení ještě hlouběji do mainstreamu.


3D model vodního chlazení Aseteku pro dvě CPU a dvě GPU

Podrobnou recenzi si můžete v případě dalšího zájmu prohlédnout na stránkách Hot Hardware, v této novince bych chtěl pouze vyzdvihnout některé základní vlastnosti. LCLC podporuje patice Intel Socket 775 a AMD Socket AM2 a vybrané grafické karty ATI a NVIDIE. Produkovaný hluk je nižší než 28dBA. Údržba je usnadněna tím, že jde o zcela uzavřený systém. Použitá kapalina je netoxická a nehořlavá. Základní konfigurace LCLC se skládá pouze z jednotky sjednocující pumpičku a vodní blok a dále z chladiče s větráčkem. Obě části jsou propojeny plastovou trubicí. LCLC je značně kompaktnější než tradiční vodní chlazení a bez potíží je umístíte do skříně velikosti mATX.


Reálný obrázek nainstalovaného LCLC.

Uvádím graf chladícího výkonu LCLC v porovnání s systémy chlazenými vzduchem. Chlazeným procesorem je Intel Core 2 Duo E6850 (3.0 GHz) Dual Core (1333 MHz FSB).

V tomto i v testech chlazení grafických čipů si LCLC vede velmi dobře, v případě chlazení procesoru se mu dokonce podařilo porazit SilverStone NT-06. A s použitím kvalitnějšího větráčku jeho výkon ještě poroste.

Doposud jsem pomlčel o ceně chladícího systému. LCLC systém s podporou pro jedno CPU získáte za lidových 70USD (asi 1100Kč). Na trhu je v současné době k dispozici několik chladících souprav v ceně kolem 100USD (asi 1600Kč), ale žádná z nich by se nedala nazvat výkonným produktem. To však neplatí o testovaném LCLC - fakt, že Hewlett-Packard použil LCLC ve své vlajkové lodi, herní sestavě Blackbird 002, je myslím významným argumentem vypovídajícím o kvalitách chlazení od Aseteku.

Podle Hot Hardware

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning