Máte Windows 7? Ladíme, štelujeme a optimalizujeme
Článek Máte Windows 7? Ladíme, štelujeme a optimalizujeme

Máte Windows 7? Ladíme, štelujeme a optimalizujeme

Jiří Vašek

Jiří Vašek

1. 3. 2010 03:00 97

Seznam kapitol

1. Minulost... ach ta minulost! 2. Windows 7 - instalace a ovladače zařízení 3. Windows 7 - aktualizace a zabezpečení 4. Windows 7 - služby a tweaking operačního systému 5. Windows 7 - úpravy vzhledu 6. Windows 7 - donastavení... a co vlastně dál?

Aktuální Windows berou počítače uživatelů doslova ztečí, a je zcela na místě se podívat na tradiční maraton ladění, ořezávání, optimalizace, zabezpečení, aktualizace a oservicepackování, hledání té správné ladící a čistící utility. Prostě je třeba čerstvě naladěný systém promazat. A nebo je to tentokrát trochu jinak?

Reklama
Reklama

Přiznám se, že tuto kapitolu jsem chtěl původně odbýt několika slovy, a přejít na další, ale nakonec se pokusím svůj názor co možná nejvíce rozvést. Nejdříve tedy ve zkratce:

Windows 7 na jakémkoli moderním PC (dvoujádro, více než 1GB paměti) běží naprosto plynule a dostatečně rychle. Dle mého názoru je zbytečné zkoušet zakazovat některé služby, nebo pomocí nástroje typu Nlite/Vlite zkoušet ořezat systém o položky v řádu megabytů. Jednak toto zlepšení je marginální a v podstatě nepostřehnutelné, jednak Windows 7 (a platí to i pro Windows Vista) je poměrně kompaktní systém, do kterého rýpat nepřináší žádný pozitivní efekt - pouze riziko nestability. Jakékoli takovéto experimentování má podle mého názoru smysl pouze na slabých strojích (nepředpokládám že by někdo vážně instaloval Windows 7 na starý počítač, ale třeba netbooky ocení každé snížení náročnosti), speciální ladění je pak určitě vhodné v případě SSD.

Máte Windows 7? Ladíme, štelujeme a optimalizujeme

Máte Windows 7? Ladíme, štelujeme a optimalizujeme

Teoreticky se zdá výhodné zakázat některé služby, které by mohly znamenat bezpečnostní riziko (různá sdílení, UPnP atd.) - pokud jste paranoici, můžete se řídit naším návodem pro Windows Vista, služby jsou zde v podstatě stejné. Na druhou stranu, pokud máte v pořádku zabezpečení systému, riziko plynoucí z těchto potenciálních děr je víceméně mizivé. Uvidíme, jak se bude bezpečnostní situace vyvíjet do budoucna, Windows 7 jsou pořád mladičký systém, a zásadní bezpečnostní rizika budou případně odhaleny až v následujících týdnech a měsících. Zatím bych toto tedy vůbec neřešil, riziko je podobné, jako že vám někdo ukradne starou felicii ze zamčené garáže. Sice možné, ale těžko to někdo bude záměrně a úporně dělat.

Moje rada v případě systémových služeb a komponent tedy proto zní - nechte to být a nevrtejte se v tom, nic převratného tím nezískáte, jen to celé nakopnete, a pak budete brečet jak "jsou ty nové widle zase rozbité a k ničemu" ;)

Dříve v době Windows XP byly šikovné jednoúčelové utilitky typu XP-Antispy či TweakUI, nebo kompletní ladící balíky jako třeba TuneUp Utilities. V případě Windows 7 již tyto věci jsou celkem zbytečné, kromě rizika nestability ničeho výjimečného dosáhnout stejně nemůžete. Pokud jste tyto prográmky používali pro některá speciální nastavení v systému, obvykle toto nastavení již není potřeba, nebo je dosažitelné jinak. Chcete příklad? Instalovali jste TuneUp Utilities, abyste nastavili tři věci jako třeba automatické přihlašování uživatele? Ale to je přece zbytečné, vše lze vyřešit vestavěným příkazem control userpasswords2 (který je mimochodem ve Windows už od nepaměti). Snad jen v případě pokročilé paranoie lze použít zmíněný XP-Antispy, ale stejně bych měl strach z následků zásahu do systému, ten program je už velmi starý, a už ve Windows Vista fungoval všelijak, rozhodně doporučuji zvýšenou opatrnost.

Máte Windows 7? Ladíme, štelujeme a optimalizujeme

Ještě horší případ jsou všelijaké optimalizátory a čističe. Význam těchto programů je jednoduše nulový! Kdysi v dobách pomalých počítačů s minimem paměti bylo potřeba tvrdě optimalizovat pro výkon a šetřit pamětí, ale k čemu je ušetřených pár megabytů na pevném disku o velikosti v řádu desítek a stovek gigabytů? Dobře, pokud máte malé SSD, dává smysl čas od času promazat dočasné soubory, ale to je jen speciální případ, ještě zdaleka ne rozšířený. Jistý pozitivní efekt má defragmentace registru, otázkou ovšem je, zda její výsledek je nějak rozumně měřitelný - troufnul bych si tvrdit, že na současném PC jen těžko. Jaký je ovšem smysl "čištění registru"? Nebo vy si opravdu myslíte, že několik zbytečných hodnot nebo větví má nějaký vliv na rychlost systému? Mozek Sysinternals Mark Russinovich již dávno prohlásil, že smysl tohoto na moderních operačních systémech (myšleno Windows 2000+) není vůbec žádný.

A stejně nespočet uživatelů denně spouští CCleaner, Advanced Systemcare nebo nějakou další z hromady "užitečných" aplikací, a kochá se tím, jak to pěkně čistí systém od zbytečných souborů, registry od... neví čeho ale určitě to tam nemá co dělat, a tak podobně. Přátelé, musím vám oznámit, že tato činnost je naprosto zbytečná! Pokud se chcete mermomocí zbavit přebytečných souborů na disku, použijte nástroj Vyčištění disku, který je na rozdíl od "optimalizátorů registru" šetrný a hlavně dávno obsažený ve Windows. Smysl jakéhokoli čištění utilitami třetích stran, samozřejmě kromě výjimečných případů (jednoúčelové čističe špatně odinstalovaného softwaru jako Norton Removal Tool, Flash Uninstaller nebo Nero Clean Tool), mi naprosto uniká. Na dnešním počítači je taková činnost prostě zbytečná.

Máte Windows 7? Ladíme, štelujeme a optimalizujeme


K čemu CCleaner? Tohle funguje stejně dobře, ale spolehlivěji...

Sečteno a podtrženo - v případě Windows 7 doporučuji nechat vše tak jak je, a pro občasnou údržbu využít vestavěné nástroje systému. Významně tak snížíte riziko nestability systému, ačkoli výrobci "čističů" by vás rádi přesvědčili o opaku.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning