MSI GT640 — Core i7 na práci, GF GTS 250 na hraní
Článek MSI GT640 — Core i7 na práci, GF GTS 250 na hraní

MSI GT640 — Core i7 na práci, GF GTS 250 na hraní

Tomáš Šulc

Tomáš Šulc

15. 1. 2010 02:00 16

Seznam kapitol

1. MSI GT640 — hardware 2. Design, materiály, rozměry 3. Baterie, klávesnice, touchpad 4. Vstupy/výstupy, OS, příslušenství 5. Zvuk, chlazení, záruka 6. Testy procesoru
7. Testy operační paměti 8. Testy grafické karty - standardní 9. Testy pevného disku 10. Test výdrže akumulátoru 11. Vyhodnocení a závěr

V minulých několika testech notebooků jsme se zaměřili na malé počítače ze segmentu netbooků a CULV notebooků. Dnes proto přinášíme recenzi podstatně výkonnějšího kousku. Jde o notebook od společnosti MSI, která konečně uvedla na trh svůj model s procesorem Intel Core i7 a aby toho nebylo málo, přidala i obstojnou grafiku.

Reklama
Reklama

MSI GT640

MSI GT640 — Core i7 na práci, GF GTS 250 na hraní

Jsme v závěru, tudíž je správná chvíle na shrnutí. Nejprve jako obvykle projdu vše, co se mi líbilo a naopak nelíbilo. Nejvíc spokojen jsem samozřejmě byl s osazeným hardwarem. Výkonnému procesoru není co vytknout stejně jako velmi slušné grafické kartě, byť pro náročné hráče jsou vhodnější jiné notebooky. To vše je navíc zabaleno do 15,4" počítače, jehož hmotnost nepřesahuje tři kilogramy. Dále se mi líbilo tiché chlazení ve 2D, pohodlná klávesnice s numerickým blokem a široké příslušenství, jehož součástí je praktický batoh. Za zmínku stojí také částečně hliníková šasi a 500GB disk s plotnami s rychlostí 7200 ot./min.

Co se týče ceny, na tu se lze dívat dvěma způsoby. V absolutních číslech je 37 tisíc v dnešní době opravdu hodně. V poměru cena/výkon je to odpovídající cifra za osazený hardware, nicméně nelze říct, že by MSI GT640 nabízel bezkonkurenčně nejlepší poměr cena/výkon, špatný však rozhodně také není.

Bohužel bylo také hodně toho, co se mi nelíbilo. V první řade musím zmínit kvalitu dílenského zpracování, která by v této cenové kategorii měla být prvotřídní. Bohužel tomu tak není. Stejně tak mi chybí operační systém, k ceně notebooku si připočítejte 2300 Kč s DPH za Windows 7 Home Premium v OEM verzi. Za uši či snížit plat by si zasloužil také ten, který umístil vývod chlazení na pravou stranu, takže při použití myši počítejte s grilováním své ruky. No a nakonec jsou tu problémy způsobené výkonným hardwarem, tedy hlučný chlazení ve 3D, topící šasi v zátěži a výdrž na akumulátor pouze okolo dvou hodin.

Shrnutí

Hledáte přenosný počítač s výkonným procesorem, na kterém můžete po večerech hrát i nějaké ty hry? V tom případě je jedinou správnou volbou v dnešní době platforma Intel Calpella s procesory Core i7. MSI k tomuto procesoru v modelu GT640 navíc přináší také slušnou grafickou kartu NVIDIA GeForce GT640, takže si po večerech můžete zahrát i ty novější hry. Vše je navíc zabaleno do 15,4" notebooku s hmotností 2,8 kg, takže mobilita není problém a batoh najdete už v krabici.

Zde však reklama končí, i idylka má totiž své mouchy. Tou největší je samozřejmě cena, 37 tisíc je hodně a ani marketing společnosti MSI s tím nic neudělá. K ceně si navíc připočítejte náklady na OS a rozhodně nepotěší ani slabé dílenské zpracování. No a pak jsou tu také ony problémy dané výkonným hardwarem, tedy slabá výdrž na akumulátor a problematické chlazení v zátěži.

Pokud by nebylo onoho slabého dílenského zpracování, rozhodně bych MSI GT640 k výše uvedeným činnostem doporučil. Takto jsem však tak trochu na vážkách. Pokud se podíváte do nabídek internetových obchodů, rychle zjistíte, že notebooků s rychlým procesorem Core i7, slušnou GK na občasné hraní a zároveň snadno přenosných mnoho není. Nabízí se ještě Asus G51J, který se prodává o pár tisíc dráž (okolo 40) a nenabízí příslušenství v podobě batohu, na druhou stranu je osazen GeForce GTX 260M, dvojicí 320GB 7200ot./min disků s možností RAID a dostanete k němu i Windows 7 Ultimate.

Pokud z nějakého důvodu nemáte rádi Asus, nejspíš není co řešit. V opačném případě však dnes nechám závěr tak trochu otevřený a verdikt Asus G51J či MSI GT640 si nechám do testu zmiňovaného Asusu, který se pokusím v nejbližší době zapůjčit.

MSI GT640

Klady Zápory
+ výkonný procesor - cena (v absolutních číslech)
+ GK bohatě stačí pro občasné hráče - slabší dílenské zpracování
+ příslušenství (myš, batoh) - v zátěží hlučný a topí
+ pohodlná klávesnice s num. blokem - chybí OS
+ při nenáročné práci tiché chlazení

Orientační cena včetně DPH: 37 000 Kč

Poděkování

Na úplný konec bych rád poděkoval marketingovému zastoupení společnosti MSI v České Republice, které notebook poskytlo do testu a těšíme se na další spolupráci.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning