Notebook Eurocom Sky X4E2 – 4K dělo s i7-6700K a GTX 1070
Článek Notebook Eurocom Sky X4E2 – 4K dělo s i7-6700K a GTX 1070

Notebook Eurocom Sky X4E2 – 4K dělo s i7-6700K a GTX 1070

Z. Obermaier

Z. Obermaier

28. 12. 2016 03:00 35

Seznam kapitol

1. Dostupný herní notebook 2. Představení, balení a specifikace 3. Eurocom Sky X4E2 – hardware I. (CPU, GPU) 4. Eurocom Sky X4E2 – Hardware II. (disky, paměť) 5. BIOS a software 6. Zpracování, konektory a repro
7. Klávesnice, chlazení a výdrž baterie 8. Výkon procesoru (Core i7-6700K) 9. Herní testy – FHD + 4K 10. Přetaktování GPU a CPU 11. Závěr

V dnešním testu si ukážeme zajímavý herní notebook Eurocom s ultra výkonným procesorem (desktopovým) Intel Skylake Core i7-6700K a taktéž desktopovou GeForce GTX 1070. Počítač umožňuje taktování v BIOSu. Společně s 32 GB paměti a 4K displejem je za i přijatelnou cenu!

Reklama
Reklama

Přetaktování GPU a CPU

Výkon notebooku v základu
Výkon notebooku v základu

Výkon po maximální přetaktování (GPU + CPU OC)
Výkon po maximální přetaktování (GPU + CPU OC)

Notebook Eurocom Sky X4E2 – 4K dělo s i7-6700K a GTX 1070

Taktování GPU tentokrát nemá limity přímo do Nvidie. Tudíž můj limit nebyly možnosti BIOSu grafiky, ale možnosti samotného čipu. Jak ukazuje obrázek, taktovat lze až do 700 MHz+, což ale není s tímto GPU možné. Základní takt je 1645 MHz, a mě se podařilo bez zvyšování napětí přetaktovat GPU o 185 MHz na finálních 1830 MHz. Paměti šly ze základních 8 GHz na 8,4 GHz zcela bez problémů. Přetaktoval jsem tedy grafiku o 11 procent u GPU a 5 procent u pamětí. Výkon narostl o 12 procent, což není málo. Takhle přetaktovaná GeForce GTX 1070 už se hodně blíží GeForce GTX 1080. Rozdíl bude kolem několika málo procent.

Přetaktování CPU

Základní výkon CPU (4,0 GHz)
Základní výkon CPU (4,0 GHz)

Přetaktovaný výkon (4,5 GHz)
Přetaktovaný výkon (4,5 GHz)

Notebook Eurocom Sky X4E2 – 4K dělo s i7-6700K a GTX 1070

S aktuálním BIOSem můžete taktovat zcela bez obtíží. Pokud si na takovou úpravu netroufáte, přeci jen počítač stojí přes šedesát tisíc, máte další možnost – taktovací utilita od Intelu XTU. Nechtěl jsem moc zvyšovat napětí, což je u notebooku spíše kontraproduktivní – zvýší se teploty, procesor začne dříve omezovat výkon a bude se hůře chladit. Napětí jsem tedy nezvedal, i když to jde také. Se základním napětím jsem se dostal na stabilní frekvenci 4,5 GHz pro všechna jádra. Výkon pak stoupl o necelých 7 procent, což je málo, měla by stoupnout o 10 procent, ale systém je omezován (viz kapitola s teplotami).

POZOR na BIOS

Nyní k problému, který jsem s počítačem měl. Při hraní s taktováním v BIOSu, jsem nastavil lepší časování a hlavně vyšší frekvenci pamětem. A to byl průšvih. Paměti totiž nic z toho nezvládly a počítač už nenajel. Problém notebooků je ale ten, že nemají tlačítko na vymazání BIOSu. Máte tři možnosti jak vrátit notebooku do defaultu.

Notebook Eurocom Sky X4E2 – 4K dělo s i7-6700K a GTX 1070

První možnost: vyjmout baterii, která zálohuje nastavení počítače. Ta je ale u tohoto počítače na nějakém nedostupném místě – ani jsem ji nenašel, tedy jde o operaci pro servis. Tato možnost padá ... a jsme v "rejži". Druhá možnost je použití nějakého paměťového modulu, který vámi nastavené hodnoty zvládne. Pochybuji ale, že máte doma DDR4-2666 MHz v SO-DIMM. Ani tudy cesta nevedla. Poslední možnost, před voláním servisu, je vyjmutí všech paměťových modulů notebooku a jeho start-vypnutí. To vymaže BIOS do napůl-čistého nastavení. Tato operace fungovala, ale musel jsem mít poté osazen jen jeden modul. Jako na potvoru, se totiž až do skutečného restartu do defaultu v BIOSu, nevymaže nastavení pamětí (nějaký bug v BIOSU).

Tedy postup je následující: Vyndejte všechny čtyři moduly, nechte osazen jeden z nich (u mě ten pod klávesnicí) a zapněte stroj. V BIOSu pak navolte ručně zpět nastavení pamětí na "default" místo "custom profile". Nestačí dát v BIOSu globální nastavení "na default". Teprve pak je možné vrátit všechny moduly a normálně pracovat ...

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning