Pětkrát Radeon RX 580: srovnání hlučnosti na videu
Článek Pětkrát Radeon RX 580: srovnání hlučnosti na videu

Pětkrát Radeon RX 580: srovnání hlučnosti na videu

Adam Vágner

Adam Vágner

2. 2. 2018 03:00 18

Seznam kapitol

1. Když běžný mikrofon nestačí 2. Na čem budeme nahrávat 3. Jak probíhá měření hlučnosti 4. Asus Dual RX 580 O8G: představení 5. Asus Dual RX 580 O8G: hlučnosti na videu 6. Asus ROG Strix RX 580 O8G: představení
7. Asus ROG Strix RX 580 O8G: hlučnosti na videu 8. XFX AMD RX 580 GTR-S Black Ed.: představení 9. XFX AMD RX 580 GTR-S Black Ed.: hlučnosti na videu 10. Sapphire Nitro+ Radeon RX 580 8GD5: představení 11. Sapphire Nitro+ Radeon RX 580 8GD5 12. AORUS Radeon RX580 XTR 8G

Dnes porovnáme několik modelů RX 580, které jsem nedávno testoval, a k nim nádavkem jeden kousek navíc. Nepůjde ale o klasický test, změříme se čistě na hlučnost karet pod zátěží. Ze videozáznamu si o zvukovém projevu a hlučnosti všech porovnávaných modelů uděláte přece jen lepší obrázek než z pár grafů.

Reklama
Reklama

Projel jsem pár videorecenzí a do oka mi padl Blue Microphones Yeti, který byl tehdy velmi populární (a nejspíš je i dnes) a lidi si jej hodně chválili právě pro dobrý poměr cena/výkon. Tehdy jsem jej u nás našel vlastně jen v jediném větším e-shopu – totiž na stránkách Apple v příslušenství pro hudebníky. Dnes už podobné „poloprofesionální“ mikrofony pro USB i s hromadou dalších najdete i v Alze.

Pětkrát Radeon RX 580: srovnání hlučnosti na videu

Je výjimečný i tím, že má uvnitř tři kondenzátorové kapsle orientované v různém směru a nabízí přepínání směrové charakteristiky (stereo, bidirectional, omnidirectional a cardioid).

Jednou z mála věcí, které mu recenzenti vyčítali, bylo, že je až příliš citlivý a zachytává i nežádoucí ruchy, které jsou v našem případě... naopak maximálně žádoucí. Tedy ne že bych jej občas taky neproklínal za to, že chytne i každé škytnutí (a jiné zvukové projevy peristaltiky střev), i když od něj sedím tři metry daleko. A podobné je to s auty projíždějící v okolí – tomu se snažím vyhýbat tím, že nahrávám v pozdních nočních anebo brzkých ranních hodinách, ale ani tak se občasnému nočnímu jezdci neubráním i přes opakované nahrávání.

Proč to zmiňují – občas je v nahrávce slyšet i něco, co za co nemůže grafická karta, tak to zkuste ignorovat.

Takto tedy vypadá výsledek – předchozí video se zvukovou stopou nahranou na Yetim v režimu stereo s nastavenou úrovní hlasitosti „tři hodiny“ a ve Windows na 80 %. Záznam 16b/ 48 KHz do nekomprimovaného WAVu, před uploadem je převedený na 320kbps AAC a co s tím dál dělá Yotube... Mikrofon je ve vzdálenosti půl metru od grafické karty – zhruba to odpovídá stavu, kdy máte počítač na stole vedle monitoru. A s touto konfigurací jsou pořízené všechny nahrávky, které uvidíte.

Přes veškerou snahu není ani tohle dokonalé, nějaký šum zůstává. Při maximální úrovni hlasitosti už je slyšet každé ucvrnknutí cívek, každé zavrčení motorku, každé škrtnutí lopatek o žebra.

Zkoušel jsem poměřovat úroveň hlučnosti ve sluchátkách za pár stovek s realitou, odpovídala tomu zhruba 50% úroveň hlasitosti. Ale tahle informace vám asi nebude moc platná, protože jistojistě nebudete mít stejnou kombinaci přehrávače a sluchátek – píšu to spíše proto, abyste zvuk neosolili rovnou na maximum a pak se neděsili, že ty karty tolik řvou.

Nahrávky hlučnosti karet se nejspíš nestanou běžnou součástí recenzí, protože je většinou nahrávám až ex post po vydání testu. Musím je totiž pořizovat v nočních hodinách, kdy utichá běžný okolní ruch maloměsta, jelikož nemám k dispozici speciální odhlučněnou místnost. Ne vždy jsou také ideální podmínky (vadit může i déšť nebo vítr). A konečně samotný záznam, zpracování a nahrávání videa zabere nějaký čas navíc, který už při recenzi karty nezbývá. Pokusím se ale vždy po nějakém čase pár karet sebrat a vydat podobný souhrnný článek – nahranou mám většinu karet, kterou jste mohli vidět v recenzích (a také některé, které v recenzi nebyly).

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning