Pozor na nového zloděje kryptoměn: BlueNoroff drancuje účty finančních startupů
i Zdroj: PCTuning.cz
Novinka Pozor na nového zloděje kryptoměn: BlueNoroff drancuje účty finančních startupů

Pozor na nového zloděje kryptoměn: BlueNoroff drancuje účty finančních startupů

Redakce PCT

Redakce PCT

14. 1. 2022 16:20

Série útoků nazvaná SnatchCrypto se zaměřuje na menší a středně velké společnosti, které podnikají v oblasti kryptoměn a chytrých kontraktů, decentralizovaných financí (DeFi), blockchainu a finančních technologií (FinTech). Jejich původce, aktéra pokročilých perzistentních hrozeb (APT) BlueNoroff, odhalili experti společnosti Kaspersky.

Reklama

Útočníci v nejnovější kampani BlueNoroff nenápadně zneužívají důvěřivosti zaměstnanců vytipovaných společností a pod hlavičkou „smlouvy“ nebo jiného obchodního dokumentu jim posílají sofistikovaný backdoor pro Windows se sledovacími funkcemi. Pro následné vykradení kryptopeněženky oběti vyvinuli pachatelé rozsáhlé a nebezpečné prostředky – komplexní infrastrukturu, exploity a malwarové implantáty.

Tvůrcem je skupina Lazarus ze Severní Koreje

BlueNoroff je produktem velké hackerské skupiny Lazarus a využívá její diverzifikovanou strukturu a důmyslné útočné technologie. APT skupina Lazarus je známá útoky na banky a servery napojené na SWIFT, a dokonce se zapojila do vytváření falešných společností pro vývoj kryptoměnového softwaru. Podvedení klienti si pak nainstalovali legitimně vypadající aplikace a po nějaké době dostali jejich aktualizace „obohacené“ backdoorem.

Nyní tato část skupiny Lazarus přešla k útokům na kryptoměnové startupy. Většina kryptoměnových firem jsou malé nebo středně velké startupy a nemohou proto investovat spoustu peněz do svého interního bezpečnostního systému. Útočníci o této situaci vědí a využívají toho pomocí propracovaných schémat sociálního inženýrství.

BlueNoroff oklame svou oběť tím, že předstírá existující společnost s venture kapitálem, používaným k financování začínajících firem. Výzkumníci společnosti Kaspersky odhalili více než 15 venture společností, jejichž značky a jména zaměstnanců byly během kampaně SnatchCrypto zneužity. Podle jejich názoru však skutečné společnosti nemají s tímto útokem ani e-maily nic společného. Sektor kryptoměnových startupů si kyberzločinci vybrali záměrně, protože startupy často dostávají dopisy nebo soubory z neznámých zdrojů. Investiční společnost jim například může poslat smlouvu nebo jiné soubory související s podnikáním. Aktér APT toho využívá jako návnady, aby přiměl oběti otevřít přílohu e-mailu, již tvoří dokument obsahující škodlivé makro.

Pokud by byl soubor otevřen off-line, nepředstavoval by nic nebezpečného – s největší pravděpodobností by vypadal jako kopie nějaké smlouvy nebo jiného neškodného dokumentu. Pokud je však počítač v době otevření souboru připojen k internetu, do zařízení oběti se načte jiný dokument s makrem, které nasadí malware.

Krádeži předchází týdny a měsíce pečlivého sledování oběti

Tato APT skupina má ve svém infekčním arzenálu různé metody a infekční řetězec sestavuje podle aktuální situace. Kromě infekčních wordových dokumentů šíří také malware maskovaný jako zazipované soubory zástupců ve Windows. Tento malware odesílá obecné informace oběti a spustí agenta v prostředí Powershell, který pak vytvoří plnohodnotný backdoor. Pomocí něj BlueNoroff nasazuje další nástroje pro sledování oběti: keylogger a pořizovač screenshotů.

Útočníci pak sledují oběti týdny i měsíce – nahrávají stisky kláves, sledují každodenní operace uživatele a zároveň plánují strategii pro finanční krádež. Když najdou vhodný cíl, který používá populární rozšíření prohlížeče pro správu kryptopeněženek (například MetaMask), nahradí hlavní komponentu rozšíření falešnou verzí.

Zfalšují skutečnou transakci, jen změní účet a částku

Podle výzkumníků dostanou útočníci po zjištění velkých finančních převodů oznámení o transakci. Když se napadený uživatel pokusí převést nějaké prostředky na jiný účet, útočníci zachytí proces transakce a vloží do něj vlastní příkazy. V okamžiku, kdy uživatel pro dokončení iniciované platby klikne na potvrzovací tlačítko, kyberzločinci změní adresu příjemce a maximalizují částku transakce, čímž v podstatě vyčerpají naráz celý účet oběti.

„Vzhledem k tomu, že útočníci neustále přicházejí se spoustou nových metod pro oklamání a zneužití obětí, měly by i malé firmy vzdělávat své zaměstnance v základních postupech kybernetické bezpečnosti. Zvláště důležité je to v případě, že firma pracuje s kryptoměnovými peněženkami – na používání kryptoměnových služeb a rozšíření do prohlížečů není nic špatného, mějte však na paměti, že je to také atraktivní cíl pro APT i kyberzločince. Proto je třeba tento sektor dobře chránit,“ říká Seongsu Park, bezpečnostní analytik z týmu GReAT (Global Research and Analysis Team) společnosti Kaspersky.

Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama