Sega Mega Drive a Nintendo SNES v novém vydání
Článek Sega Mega Drive a Nintendo SNES v novém vydání

Sega Mega Drive a Nintendo SNES v novém vydání

Miroslav Ježek

Miroslav Ježek

19. 7. 2018 03:00 16

Seznam kapitol

1. Úvod 2. SNES Classic Mini (Evropská verze) 3. SNES a herní výbava 4. Sega Mega Drive Classic
5. Mega hry 6. Obtížnost? OBTÍŽNOST! 7. Nostalgický závěr

Známé konzole ze zlaté éry útočí vahou Měsíce na naše nostalgické obvody. A jde jim to, proto v článku najdete spoustu vzpomínek a patetického blábolení o těch časech minulých. Přitom se ale dovíte, co znovuoživení těchto konzolí přineslo, v čem se liší a hlavně, jestli je pořád zábava pařit staré, ale osvědčené hity.

Reklama
Reklama

SNES Classic Mini (Evropská verze)

Začněme Nintendem. Ve své době bylo úspěšnější a hardwarově lépe vybavené než Mega Drive. Z hlubin internetu jsem vykutal prodeje: SNES 49 miliónů a MD 29 miliónů. V případě osmibitových verzí byl rozdíl mnohem drtivější – 62 miliónů pro NES a pouhých 13 miliónů pro Master System. Že by za to mohli i maskoti, Mario a Sonic? Jako by pupkatý instalatér s knírem byl pro lidi mnohem přitažlivější než modrý rychlonohý ježek (možná to bylo tím, že pupkatí a okníření instalatéři byli často hlavní protagonisté německých filmů pro dospělé z osmdesátých let, tedy ne že bych o tom něco věděl, jen z doslechu). A jedna vedlejší zbytečná informace – ač se to nezdá, ježci opravdu dokáží VELICE rychle sprintovat, chovám ježka bělobřichého, tak vím o čem mluvím.

Mimochodem, americká verze SNESu je hranatá a jinak barevná. Tenkrát se myslelo, že zaoblený tvar je pro pokrokové kapitalisty moc obyčejný a málo hajtech, proto hamburgerožroutům vytvořili futuristickou cihlu. Poté obě varianty postihl facelift a vypadaly dost podobně.

Sega Mega Drive a Nintendo SNES v novém vydání

Ale zpět ke konzoli a její úvodní krabicové prezentaci. Krabice je překvapivě malá a lehká. Kromě fotky samotné konzole a ovladačů obsahuje je po stranách rozházeno vyobrazení her, upozornění, co všechno potřebujeme a že si taky máme přečíst manuál. A taky že konzole je vhodná pro haranty od dvanácti let. Ale asi bych se nebál ji koupit i mladším, zas tak malá, aby se dala spolknout nebo nacpat do nosu, není.

Sega Mega Drive a Nintendo SNES v novém vydání

Obsah balení je stejně minimalistický, jako konzole sama. Kromě té a dvou ovladačů už na vás vypadne jen HDMI kabel, mikro USB kabel a manuál. No a konečně máme v ruce onen 16bitový klenot, miniaturní SNES. Vypadá naprosto stejně jako jeho děda, jen je zmenšený na čtvrtinu. Gamepady jsou samozřejmě taky identické a drátové, se šesti tlačítky a k tomu ovládací čudlíky Start a Select. Naštěstí si ovladač zachoval původní rozměr a nezmenšil se jako ústředí. Hrát na gamepadu velikosti krabičky od sirek by mělo do komfortu daleko. Nějaké modernizace se ale našly.

Klasický křížový D-Pad občas budete zuřivě mačkat při pokusech někam šikmo skočit nebo střílet.
Klasický křížový D-Pad občas budete zuřivě mačkat při pokusech někam šikmo skočit nebo střílet.

Kabel vedoucí z gamepadu je dost dlouhý. Můžete ho použít i místo opasku, aby všichni viděli, že jste srdcem, duší i kalhotami opravdový herní nadšenec
Kabel vedoucí z gamepadu je dost dlouhý. Můžete ho použít i místo opasku, aby všichni viděli, že jste srdcem, duší i kalhotami opravdový herní nadšenec

Konzole se připojuje k televizi skrz kabel HDMI a to znamená, že ji připíchnete i k monitorům pro PC. Je krmena z mikro USB, takže stačí třeba obyčejná nabíječka na telefon. Tu musíte mít svojí, ale to dneska asi není taková tragédie. Slot pro cartridge, stejně jako tlačítko jejich katapultu, je falešné. A nakonec, konektory pro gamepady jsou schované za nacvakávací krytkou. Funkční prvky představují tradiční onofátor a reset.

Sega Mega Drive a Nintendo SNES v novém vydání

Když jsem krabici rozbaloval, zářil jsem jako hvězda pětadvacáté velikosti (jestli něco takového je). Malý kluk ve mně se radoval, že má konečně v pařátech tu super konzoli. Ihned jsem ji zapojil začal se probírat hrami. O nich bude následující kapitola. Co se interní hardwarové výbavy týče, nenašel jsem žádné konkrétní informace. Pouze to, že je stejná jako kdysi. Přesto jsem objevil něco zajímavého. SNES Mini má v sobě zabudováno 21 her a oficiálně už do něj žádné další nenacpete. ALE – neoficiálně to lze. Sada originálních her sežrala kolem 250 MB z interní 512MB paměti. Tudíž máme dost místa na další popařenou. Detailní popis postupu je na snesclassicmods.com.

Sega Mega Drive a Nintendo SNES v novém vydání

Ještě pár slov k technické stránce. SNES byl navržen tak, že se samotné cartridge s hrami daly použít jako takový upgrade celé konzole. Díky čipu SuperFX v nich pak SNES zvládal i složitější 3D operace, které vidíte například ve hře Star Fox. Podobně bylo dosaženo i toho, že na SNES vznikla konverze Doomu, což je u 16bitové konzole, designované hlavně pro 2D hry, docela nářez. Na původní Mega Drive se Doom sice taky dostal, ale až díky rozšíření 32X. To mělo udělat z MD 32bitovou konzoli.

Bitva konverzí - Doom pro SNES a 32X. 16bitový SNES je na tom pochopitelně hůř, chybí třeba textury podlah a stropů.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning