spotreba-mobilnich-procesoru-komplexni-prehled-q1-2003
PCTuning Článek

Spotřeba mobilních procesorů - komplexní přehled (Q1 2003)

eagle
Eagle
17. 3. 2003 23:00 25 Sdílej:

Seznam kapitol

1. Úvodem 2. Mobile Intel Pentium III 3. Mobile Intel Pentium III-M 4. Mobile Intel Pentium 4-M,Mobile Intel Pentium M 5. Procesory AMD a závěr

Nedávno se tady objevil článek popisující spotřebu téměř všech běžně prodávaných desktopových procesorů. Protože řada z vás považovala takový článek za přínosný, rozhodl jsem se udělat obdobnou věc i pro mobilní procesory. V tomto článku tedy najdete hodnoty pro běžně prodávané mobilní procesory, a to včetně režimů na baterie. Nechybí samozřejmě ani minulý týden uvedený Banias.

Reklama
Reklama

Úvodem

Procesory pro přenosná zařízení - notebooky - jsou v podstatě to samé jako procesory pro klasické stolní (desktopové) použití. Protože ale v noteboocích nejde jen o výkon čipu (ten je beztak limitován ostatními zařízeními), ale také o výdrž, musí tyto procesory spotřebovat mnohem méně energie než jejich stolní protějšky s neustálým přísunem energie přímo z elektrárny.

Čím se liší mobilní procesory od desktopových? Zásadní rozdíl je v dostupných frekvencích a napájecím napětí. Mobilní procesory jsou dodávány na nižších frekvencích než desktopové protějšky a zároveň (ve většině případů) mají i značně redukované napětí. To umožňuje snížit spotřebu na relativně přijatelné hodnoty kolem 35W.

Šetřící režimy

S příchodem mobilního Pentia III se objevila první baterie spořící technologie - SpeedStep. O co jde? Procesor pracuje ve dvou režimech - zásuvka a baterie. Při napájení ze sítě je frekvence i napětí vyšší než při práci na baterie. Takže třeba Pentium III-M 1 GHz pracuje při napájení ze sítě na frekvenci 1 GHz s napětím 1,4V, zatímco při práci na baterie je frekvence snížena na 733 MHz při napětí 1,15V. Odpovídající spotřeba v režimu na baterie je zhruba poloviční, přestože frekvenčně procesor pracuje na 73% maxima. Díky tomu je možné při přijatelném poklesu výkonu významně prodloužit délku práce na baterie. S příchodem Pentia III-M (jádro Tualatin) Intel uvedl vylepšenou technologii Enhanced SpeedStep. Ta umožňuje přepínání mezi oběma režimy dle zatížení, stále však nabízí pouze dva režimy.

V typu šetřících technologií je nejdál kupodivu konkurenční AMD. Jejich PowerNow! umožňuje přepínat mezi mnohem více režimy a snížit frekvenci až na 500 MHz. AMD v podstatě jen stanoví maximální frekvence procesoru při určitých napětích a zbytek už zůstává na výrobci notebooku.

Nejnovějším výdobytkem v oblasti mobilních procesorů je minulý týden uvedený čip Mobile Pentium M (alias Banias). Ten je již od základu navržen jako procesor pro notebooky, takže tomu odpovídá i efektivnější systém úspory baterií. Procesor je navržen tak, že velká část jednotek je v průběhu chodu vypnutá (nebo v úsporném režimu) a zapínají se jen v případě, kdy jsou skutečně potřeba. Takto je například většina megabajtové L2 cache v úsporném režimu. Díky tomu je možné dosáhnout extrémní úspory energie. Pochopitelně v případě intenzivního využití jsou tyto šetřící režimy nevyužité.

Průměrná spotřeba vs. maximální spotřeba

Výrobci procesorů se často ohání čísly vyjadřujícími typickou nebo průměrnou spotřebu. Ba dokonce Intel už u nových čipů ani neuvádí maximální tepelný výkon, ale jakési pochybné hodnoty Thermal Design Power, které mají vyjádřit tepelný výkon při spuštění běžných aplikací.

Tyto průměrné spotřeby jsou často až neuvěřitelně nízké, např. kolem 1W atp. Doporučuji všem - nevěřte jim! Tyto čísla sice mohou být pravdivá, ale pouze v případě, kdy s počítačem téměř nic neděláte, například píšete text ve Wordu. Ale už samotné surfování Internetem a prohlížení si ve Flashi vytvořených bannerů zvyšuje spotřebu z těchto klidových hodnot na mnohem vyšší čísla. A jestliže si třeba pustíte nějakou hru nebo třeba SETI@Home, pak teprve poznáte, kolik elektřiny dokáže ten jinak neškodný čip spořádat a následně přeměnit v teplo.

Rozumným náhledem na problematiku spotřeby procesorů je stanovit si určitý odhad při jednotlivých druzích práce. Tak například při psaní textu ve Wordu bude spotřeba patrně do 10% maximální udávané hodnoty. Naopak v praxi nejvyšší dosažitelná spotřeba bude kolem 90% udávaného maxima (maxima lze totiž dosáhnout pouze při vykonávání specifického programového kódu a na maximální prioritu - v praxi tak ani programy jako BurnK7 nedostanou z procesoru deklarované maximum). Středně náročná práce jako přehrávání videa pak bude procesor vytěžovat někde mezi těmito dvěma hodnotami, záleží při tom také na frekvenci procesoru (čím vyšší frekvence, tím menší vytížení).

Desktopové procesory v noteboocích

V poslední době se stalo pravidlem, že řada firem začala nabízet notebooky s desktopovými procesory. Toto se stalo aktuální především v situaci, kdy se ukázalo, že některé mobilní procesory spotřebují téměř stejně energie jako desktopové a že řada uživatelů ani nijak netouží po šetřících technologiích a lá SpeedStep. Využití desktopového procesoru v notebooku nabralo výrazných obrátek především minulý rok, když Intel uvedl mobilní Pentia 4-M. Ty byly v době uvedení mnohem dražší než jejich desktopoví bratříčci. Firmy použitím desktopových verzí tak mohly hodně ušetřit.

Použití "klasických" procesorů má ovšem řadu úskalí. V zásadě nevadí výměna Pentia III-M za desktopové Pentium III pro tzv. full size notebooky s velkou šasi a kvalitním chlazením. Rozdíl mezi těmito procesory je cca. 10W, a to se dá přežít. Velice ale nedoporučuji použití jakéhokoliv desktopového procesoru pro tenké notebooky a desktopového Pentia 4 pro jakékoliv notebooky. V těchto případech opravdu hrozí závažné problémy s chlazením.

Zatímco mobilní Pentia 4 spotřebují maximálně kolem 35 až 45W, desktopové čipy se pohybují kolem hranice 50 až 93W. A to už je přeci jenom znát. Když si na takovém desktopovém procesoru pustíte nějakou náročnou aplikaci (hry atp.), teplota poroste opravdu rapidním tempem a dokonce se může stát, že se vlivem přehřátí notebook po nějaké době sám vypne! Dále budete přetěžovat napájecí zdroj notebooku a na práci na baterie rovnou zapomeňte. Notebook vydrží při takové spotřebě žalostně málo.

Nákup notebooku s desktopovým procesorem (namísto mobilním) vysloveně nedoporučuji. Smysl to má pouze tehdy, kdy si cenový rozdíl mezi mobilním a desktopovým procesorem opravdu nemůžete dovolit. Vždy ale zvažte, zda vám případné problémy s chlazením stojí za těch pár MHz navíc.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning