SteelSeries Arctis Nova 5: Bezdrátový herní headset, co se hodí na vše a ke všemu
i Zdroj: Redakce PCTuning.cz
Herní příslušenství Recenze SteelSeries Arctis Nova 5: Bezdrátový herní headset, co se hodí na vše a ke všemu

SteelSeries Arctis Nova 5: Bezdrátový herní headset, co se hodí na vše a ke všemu

David Švrček

David Švrček

17. 6. 2024 12:00 4

Seznam kapitol

1. Parametry, Konstrukce 2. Konektivita, latence a kompatibilita 3. Aplikace a software 4. Mikrofon
5. Zvuk a měniče 6. Výdrž, baterie a nabíjení 7. Závěrečné zhodnocení

Herní sluchátka, která jsou lehká, pohodlná, elegantní a hlavně, na první pohled nepůsobí vůbec jako herní? Podívejme se na nový headset SteelSeries Arctis Nova 5, které se přizpůsobí každé hře a každému zařízení, na kterém je použijete.

Reklama
Reklama

Bezdrátové technologie přenosu stále více nabírají na popularitě. Když si jednou zvyknete na život bez kabelů a na to, že vám nepřekážejí na stole, budete si už těžko odvykat. Navíc se dnes už u většiny produktů nemusíte bát, že bude mít bezdrátový přenos oproti kabelovému latenci. 

Sluchátka SteelSeries Arctis Nova 5 mají podle parametrů veškeré předpoklady k tomu, aby se staly vaším každodenním společníkem nejen v nehjorlivějších chvilkách v zápalu hry. Jaké jsou tedy poznatky z testování a jsou opravdu sluchátka tak dobrá, jak se z parametrů zdá?

Konstrukce
i Zdroj: PCTuning.cz
Konstrukce

Parametry SteelSeries Arctis Nova 5

MěničeNeodymové 40mm
Frekvenční rozsah20–22 000 Hz
Impedance36 Ohmů 
Citlivost93 dB
Připojenídongle USB-C 2,4 GHz / Bluetooth
KompatibilitaPC, PlayStation, Handheld, telefon, (Xbox)
Citlivost mikrofonu-38 dBV/Pa
Frekvenční rozsah mikrofonu100–10 000 Hz
Prostorový zvuk
MikrofonVšesměrový, zasouvací
MateriályPlast, paměťová pěna, textil
SoftwareSteelseries GG, Sonar, APK Nova 5
Hmotnost266 g
Obsah baleníkabel USB-A/USB-C, redukce USB-A/USB-C

Konstrukce sluchátek: Nenápadná a pohodlná

Na první pohled každého upoutá design. Arctis Nova 5 jsou sice herní sluchátka, ale člověk, co to neví nebo nezná logo značky, by to do nich absolutně neřekl. Decentní černé plastové provedení, žádná přehnaná extravagance, žádné podsvícení RGB. Taková sluchátka bych si klidně z fleku vzal na cestu do školy do autobusu nebo do posilovny. Vážně, každodenní společník kamkoliv.

Co se týče konstrukce, sluchátka jsou kompletně plastová. Nevidím to v žádném případě jako problém, provedení působí velice prémiově a sluchátka bytelně. Nikde nic nevrže, vše skvěle doléhá a rozhodně nemám pocit, že by se nějaká část měla po čase zlomit nebo prasknout. Navíc je díky plastu headset lehký jako pírko, váha ukazuje necelých 270 g. Po chvilce nošení vám ani nepřijde, že máte něco na hlavě.

Pohodlí je další vlastnost, u níž SteelSeries Arctis Nova 5 rozhodně nezklamou. Součástí hlavového mostu je pás z pružného textilu, který přilehne na hlavu a nikde netlačí. Na samotném pásu je pak pěkný zdobný detail, šedou nití vyšité decentní ornamenty, které sluchátkům sluší. 

Textilní náušníky z paměťové pěny jsou měkké a velmi dobře obejmou ucho. Možná by mohly být trochu větší, ale i já se svýma velkýma ušima jsem se do mušlí vešel. Textilní náušníky oproti těm koženkovým výhodu v lepší prodyšnosti, uši se v nich nepotí a nelepí se na pokožku. U svých náhlavních sluchátek s koženými náušníky mi to vadí, hlavně během letních měsíců. Jednu věc bych ale hlavovému mostu vytkl. Vysouvací mechanismus pro nastavení vzdálenosti mušlí od hlavového mostu nemá žádné odstupňování, ocenil bych nějakou hmatovou odezvu, abych věděl, zda mám mušle na obou stranách vysunuté stejně. U těchto sluchátek jen vysouváte nebo zasouváte a doufáte, že se na obou stranách trefíte nějak stejně, což je škoda.

V levé mušli se ukrývá srolovaný mikrofon, který jednoduchým potáhnutím z mušle vysunete. Mikrofon na mě působní rovněž pevným dojmem, nemám pocit že bych ho mohl zlomit nebo  vytrhnout. Na stejné mušli je ještě tlačítko pro vypnutí mikrofonu a kolečko pro ovládání hlasitosti. K němu mám rovněž výhradu, že chybí nějaká fyzická odezva, takže s ním můžu točit jak šílený. Navíc se mi velmi často stávalo, že když jsem sluchátka sundával z hlavy, omylem jsem o něj zavadil a následné zesílení mi málem odpálilo uši. 

Na pravé mušli najdeme tlačítko pro vypnutí a zapnutí sluchátek; pokud jsou sluchátka zapnutá, pozastavuje přehrávaný obsah. Vedle něj se nachází tlačítko pro přepínání režimů připojení z Bluetooth na 2,4 GHz dongle. Za tlačítky už zbývá jen moderní port USB-C pro nabíjení. Pozornější čtenáři si všimnou, že schází audiovýstup na 3,5mm jack. Tato sluchátka jsou skutečně natolik bezdrátová, že je kabelem k ničemu nepřipojíte (kromě nabíjení).

Konektivita: Rychlá a multiplatformní

Pro připojení sluchátek máte dvě možnosti. Buď použijete klasický Bluetooth 5.3, pomocí něhož sluchátka spárujete snadno a rychle s jakýmkoliv zařízením, nebo zvolíte připojení 2,4GHz donglu. Pro připojení do počítače pro hraní her bych volil spíše druhou variantu s fyzickým klíčem v USB-C. Bluetooth totiž nemusí být tak spolehlivé, může mít lehkou latenci a občas vypadnout. Co se týče latence, po domácku sestrojeným testerem (kombinace videa, kamery a střihačského softwaru) jsem se přes Bluetooth připojení dostával v průměru na nějakých 150–170 ms, což je fakticky málo slyšitelná odezva a u sluchátek podobné cenové kategorie naprosto běžná.

Na samotné spojení si pak nemohu stěžovat, bez záseku, bez velké citelné latence, zkrátka fakt nepoznáte rozdíl mezi kabelovým a bezdrátovým headsetem. Dosahu se taky bát nemusíte, skočil jsem si od počítače do kuchyně (přes jedno patro domu) a stále jsem vše čistě slyšel, to jak přes dongle, tak přes Bluetooth. Takže si úplně v pohodě stíháte odskočit pro pití nebo něco na zub bez toho, aniž by vám cokoliv na Discordu uteklo. 

Mezi samotnými režimy připojení přepínáte již zmíněným tlačítkem na pravé mušli. O nic víc se nestaráte, jen zmáčknete a vybíráte mezi Bluetooth či 2,4 GHz. Nevýhodou může být možnost poslouchat pouze na jednom zařízení. Takže pokud mám například telefon připojený přes Bluetooth a počítač přes USB klíč, nemůžu poslouchat obě zařízení zároveň. Buď jedno, nebo druhé. 

SteelSeries Arctis Nova 5
i Zdroj: PCTuning.cz
SteelSeries Arctis Nova 5

Jako další nevýhodu bych uvedl onen samotný dongle USB-C. Podobný vcelku široký tvar totiž není absolutně dobře zvolený. Pokud máte vedle konektoru USB-C další konektory (jako já v notebooku), tak se smiřte s tím, že je už nepoužijete, pokud nepoužijete prodlužovací kablík. Tělo donglu je tak široké, že okolní konektory překrývá. Zdá se to jako detail, ale pokud máte na zařízení fakt málo portů (což já v pracovním noťasu mám) bude vás to vážně neskutečně otravovat. Jinak je na těle samotného klíče dioda signalizující stav připojení a tlačítko pro reset připojení. Pokud v počítači port USB-C nemáte, nezoufejte. SteelSeries do balení přihodilo 1,5 metru dlouhou redukci z USB-A na vstup pro USB-C.

Kompatibilita: Rozumí si skoro se všemi

Kompatibilita je vcelku jednoduchá, cokoliv co má Bluetooth nebo port USB-C (či USB-A při použití redukce) se dá se sluchátky spojit. Cokoliv až na Xbox. Kvůli softwarové licenci si pro Xbox musíte koupit speciální verzi sluchátek SteelSeries Arctis Nova 5X, která obsahuje i onu licenci pro Xbox. Jinak si všechny modely sluchátek rozumí s počítačem, telefonem, tabletem, Macem, Nintendem, Playstationem, VR brýlemi Meta… Zkrátka se vším, nač si vzpomenete. 

Aplikace Sonar: Spoustu možností, jak si hrát

Začnu desktopovou aplikací SteelSeries GG, v níž se ukrývá velmi šikovné rozhraní Sonar. To nabízí opravdu bohaté pískoviště plné hraček, se kterými si můžete hrát. Velmi užitečnou funkcí je zabudovaný mixážní pult. Zde si jednoduše upravím hlasitosti výstupu nebo vstupu u aplikací, které používám tak, jak mi to nejvíce vyhovuje. Vcelku užitečný nástroj jak pro běžného hráče, tak třeba pro začínajícího streamera. Mixer totiž nabízí i speciální Streamer mód, který otevírá ještě širší možnosti.

V ekvalizéru si pak můžu pohrávat s jednoduchými posuvníky nebo křivkami. Fajn je, že samotné rozhraní vám dovysvětlí co danou křivkou upravujete a jak se to projeví ve zvuku. Každý typ aplikací má navíc svou křivku. Jedna slouží pro hry, jedna pro hlasový kanál, jedna pro filmy či muziku. Fakt hodně se mi zalíbila funkce pod kolonkou Compressor, která je v záložce Chat. Ta sleduje úroveň vašeho hlasu a pokud zaregistruje hlasitý projev radosti, nebo naopak naštvání, ztlumí váš mikrofon tak, aby vašim spoluhráčům neodpálil ušní bubínky. Dále se dá v nastavení mikrofonu regulovat intenzita ClearCast AI Noise Cancellation a hlasitost samotného vstupu. Nechybí ani ona možnost přepínání mezi vytvořenými režimy ekvalizéru pro jednotlivé žánry muziky nebo her. A že je opravdu z čeho vybírat, přes 100 různých režimů pro různé hry i třeba s nastavením od různých profi hráčů. V Sonaru si také můžete zapnout 360° audio, což pro hraní rozhodně doporučuji.

Mobilní aplikace Nova 5

Výhradní věcí těchto sluchátek je mobilní aplikace Nova 5. Tu si stáhnete v Google Play či AppStore. Ona vcelku nic moc navíc nenabízí. Jedná se o hodně ořezanou desktopovou aplikaci SteelSeries GG, přes níž máte možnost sluchátka ovládat i ve vašem telefonu. Dá se zde nastavit interval vypnutí sluchátek v nečinnosti od 1 do 90 min., nebo jej úplně vypnout, můžete zde aktualizovat firmware, nastavovat si přednastavené režimy ekvalizéru a upravovat hlasitosti vstupu, výstupu. Jo, a taky zde lze upravit jas u oné zmíněné diody ztlumení mikrofonu. Tuto možnost jsem třeba v desktopové aplikaci nenašel. 

Apka vlastně fajn, nemám ji moc co vytknout, jen se zamýšlím nad jejím smyslem. Pokud bych sluchátka nosil i k telefonu, tak na lehkou úpravu nastavení asi fajn. Ale ruku na srdce, stejně si každý vše nastaví po vybalení z krabice, případně doladí a pak už do aplikace sáhne málokdy. Takže si pohrávám v hlavě s myšlenkou, proč do telefonu instalovat 30MB aplikaci, když ta pro počítač nabízí mnohem víc.

Mikrofon: Slyším čistě a jasně, kapitáne!

Jak jsem již zmínil, mikrofon se vysunuje z levého náušníku. Zvuk z něj je průměrný. Kvalitní studiovou nahrávku samozřejmě nečekejme, ale svůj účel plní spolehlivě. Spoluhráči mě v teamvoice slyší a rozumí mi, což je podle mě hlavní účel mikrofonu. Ostatně, posuďte sami, jak mikrofon zní v krátké nahrávce.

David Švrček · Test Mikrofonu Steelseries Arctis Nova 5

Docela šikovnou a zajímavou funkcí je ClearCast AI Noise Cancellation. Tu si jednoduše zapnete v aplikaci. Sluchátka snímají zvuky z mikrofonu a pomocí zvukové vlny AI filtruje nežádoucí zvuky, které následně ze zvuku odstraní. Jedná se například o klepání klávesnice, funění do mikrofonu nebo hlasy v pozadí. Jistě, že funkce není dokonalá, ale poměrně spolehlivě funguje a část rušivých zvuků vážně účinně odfiltruje, navíc bez jakkoliv znatelného zpoždění zvuku. 

Fajn je také možnost mikrofon ztlumit tlačítkem na levém náušníku. Musím pochválit detail, který potěšil. Při ztlumení mikrofonu se na mikrofonu rozsvítí červená kontrolka. A pokud by náhodou někoho oslňovala, nebo někomu vadila, dokonce můžete v mobilní aplikaci upravit její jas, nebo ji úplně vypnout.

Zvuk: Odpovídající požadavkům

Konečně parametr, který je u sluchátek patrně tím nejdůležitějším. Protože i kdyby byla sluchátka pozlacená, když nezní dobře, tak není o čem diskutovat. Dva 40mm neodymové magnetické měniče hrají velmi pěkně. Jasně, oproti mým Sony WH 1000XM5, které jsou skoro dvakrát tak dražší, slyším v kvalitě rozdíl. Audiofilní zážitek pro vytříbený sluch od sluchátek rozhodně nečekejte, ale to samozřejmě po sluchátkách za 3 500 korun nemůžeme ani chtít. Během testování se mi však nestalo, že bych si řekl: „tyjo, tohle fakt zní hrozně“. V každé situaci sluchátka hrála pěkně a běžného majitele dostatečně uspokojí.

Poslech hudby: Žádného žánru se nezaleknou

Sluchátkům jsem dával vážně zabrat, od dechovky přes populární hudbu, můj oblíbený rock a metal až po orchestrální skladby. Zvukové podání mi vyhovuje a fakticky žádný z poslouchaných žánrů neměl žádný zádrhel. Dokonce mi sluchátka ani ve skladbách nepřijdou tak bassová, jak bývá u těch levnějších zvykem. Krásně vyniknou i středy a vcelku čisté výšky. Na poslech hudby do autobusu či k práci naprosto dostačující a velmi příjemný zvuk. Samozřejmě nemá tolik detailů a jsou znát kompromisy. Ale je to jako se vším, ani po počítači za deset tisíc nemůžu chtít to, co po počítači za padesát. 

Pokud bych měl jmenovat, třeba počáteční bicí v Deutschland od Rammstein zní skvěle, vyniknou a zaduní tak, jak mají. S bassovými tóny levnější sluchátka obecně nemívají problém. Více jsem byl zvědav na zpěv v kombinaci s kytarou v Symphony of Destruction od Megadeth. Občas se hlas s instrumentem přelil do jednoho, ale s tím se počítá, není to nic drastického. Pokud půjdu hlouběji, při poslechu čtyř ročních období od Vivaldiho, což je krásná orchestrální skladba se spoustou instrumentů, dokážu od sebe jednotlivé tóny rozlišit, jen úplně nerozliším odkud který hraje, a pokud jde do nějakého složitějšího tónu z více nástrojů najednou, tak tóny mají rovněž tendenci se slévat.

Náušníky
i Zdroj: PCTuning.cz
Náušníky

Hraní: Slyším každý krok

Během hraní si pak na zvuk také nemohu stěžovat. Navíc, pokud si v softwaru nastavím správnou hru v ekvalizéru, mám zvuk ve hře ještě lepší. Obecně jde o to, že jednotlivé režimy pro každou hru zvýrazňují trochu jiné vlnové délky pro trochu jiný styl zvuků. Já sluchátka zkoušel třeba na Counter-Strike 2, Minecraftu nebo Zaklínači a vždy mě zvukové podání potěšilo. Žádné extra citelné zpoždění zvuku; to co slyším nalevo, je skutečně nalevo – zkrátka sluchátka splňují to, co od dobrého herního headsetu očekáváte. Samozřejmě jako správný herní headset disponují i SteelSeries Arctis Nova 5 funkcí 360° zvuku po nastavení v aplikaci Sonar. Když už aplikaci znovu zmiňuji, se zvukem se dá vážně parádně pohrát právě v softwaru. Když si člověk dá tu práci a vyzkouší všechny režimy a najde si to své nastavení, dokáže ze sluchátek vymáčknout ještě o něco navíc.

 

Výdrž baterie: Nenechá vás ve štychu

Výrobce udává hodnotu kolem 60 hodin provozu. Nemáme nejmenší důvod této hodnotě nevěřit, výdrž je vážně dlouhá. Napomáhá tomu samozřejmě absence podsvícení RGB, které prostě energii papá a výdrži ubírá. Z testování můžu říct, že pokud sluchátka ráno vytáhnu do autobusu, pak na cestu zpátky a večer pár hodin pokecám s kámoši u nějaké hry (denně tedy nějakých pět hodin provozu), vydrží sluchátka něco mezi 10 až 12 dny. Samotná sluchátka vám pak dají signalizaci o tom, že potřebují doplnit šťávu.

SteelSeries Arctis Nova 5
i Zdroj: PCTuning.cz
SteelSeries Arctis Nova 5

Fajn je taky funkce spořiče baterie, jejíž nastavení lze upravit v aplikaci. Dokáže vám to ušetřit vcelku dost baterky protože, znáte to, končíte u počítače někdy nad ránem rozespalí, sluchátka sundáte z hlavy a nějaké vypínaní už je nadlidský úkol pro mozek v úsporném režimu.

Nabíjení: Rychlé a přes USB-C

Pokud vám náhodou šťáva dojde, nemusíte zoufat. Díky portu USB-C a rychlému nabíjení doplníte za 15 minut na nabíječce sluchátkům energii na 6 hodin práce. Do plna jsem měl sluchátka nabitá  za něco málo přes dvě hodiny. Výhodou je, že sluchátka mohu i během nabíjení normálně používat. V balení naleznete i metr a půl dlouhý kabez z USB-A na USB-C, který lze pro nabíjení použít. Kabel je to však průměrný, žádný opletený nebo nějak jinak upravený, úplně prostý pogumovaný černý kabel. Třeba Asus nebo HyperX dodávají ke sluchátkům kabely opletené, které k tomu hernímu příslušenství tak nějak líp padnou. Je to jen detail, ale možná trošku škoda.

Co k headsetu SteelSeries Arctis Nova 5 říci závěrem? Jedná se v součtu o velice sympatický kousek, kterému nelze nic zásadního vytknout. Jasně, drobnosti se vždycky najdou, nikdo a nic není dokonalé. Pokud sháníte multiplatformní headset, který bude vypadat na hlavě vypadat dobře, nebude nijak extravagantní a bude velice pohodlný, navíc s dobrým zvukem ve vztahu k ceně, vymakaným softwarem a dlouhou výdrží baterie, tak směle do něj. Nenašel jsem sebemenší důvod tvrdit, že se mi sluchátka nepoužívala dobře, nebo vám je nedoporučit. 

Čelní pohled
i Zdroj: PCTuning.cz
Čelní pohled

Když se zamyslím nad cenou, při 3 490 Kč  spadají do cenové kategorie nepříliš levných sluchátek, ale do high endu mají daleko, zkrátka jde o kompromis. Myslím si, že jejich vlastnosti tomu odpovídají. Nabízejí funkce drahých sluchátek s lehkými omezeními, a na svou třídu dobré zvukové podání. 

Pokud pohlédneme ke konkurenci, ta je opravdu drsná a rozhodně to Arctisům nedá zadarmo. Jako vcelku silný soupeř se zdají být třeba HyperX CloudX Flight. Pokud však finanční prostředky na taková sluchátka máte a zaujala vás, rozhodně jejich koupí neuděláte chybu. 

Na druhou od nich nemůžete čekat, že by nějak výrazně vyčnívala, jsou to zkrátka spolehlivá sluchátka za tři a půl tisíce. Kdybych je ale viděl na pultu obchodu s nějakou konkurencí, asi bych si neřekl: „hele, tahle jsou z nich suverénně nejlepší, beru“. Oproti konkurenci nemají nějakou zásadní přednost navíc. Nabízejí dobrý mix vlastností za dobrou cenu, ale nesnaží se nějak agresivně soupeřit s konkurencí, spíše rozšiřují stávající nabídku.

Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama