Test chipsetu AMD 990FX – procesory ale budou až v září
Článek Test chipsetu AMD 990FX – procesory ale budou až v září

Test chipsetu AMD 990FX – procesory ale budou až v září

Z. Obermaier

Z. Obermaier

22. 6. 2011 03:00 26

Seznam kapitol

1. Co přináší? 2. Slajdy 3. Představení 4. Vlastnosti 5. Specifikace a software 6. Bližší pohled 7. Detaily desky, čipy
8. Napájení desky (popis) 9. Napájení desky (praxe) 10. BIOS 11. SLI na platformě AMD 12. Měření výkonu rozhraní 13. Hodnocení desky

Před pár dny uvedlo AMD v tichosti novou řadu čipových sad pro rok 2011. Uvedení se obešlo bez velkých gest a oslav, čipsety totiž zatím postrádají nové procesory. Ty se dostanou na trh až za dva nebo tři měsíce. Paradoxní? Trošičku... Pojďme se zatím podívat, co nám AMD přichystalo a na co se můžeme těšit. Tedy – jestli je vůbec na co.

Reklama
Reklama
Test chipsetu AMD 990FX – procesory ale budou až v září
Test chipsetu AMD 990FX – procesory ale budou až v září

 

První slajd nám ukazuje všechny výhody nového čipsetu v bodech. Jak už jsem řekl, procesor nyní se severním můstkem komunikuje rychleji. Místo dnešních 4 GT/s je to 5,2 GT/s. Obecně ale nemá toto zrychlení téměř na nic vliv. Dále je zde zmíněna podpora Virtualizace IOMMU, tu má ale i starší čipset. Pokud nevíte o co jde, je to zvláštní režim správy a přístupu do operační paměti při virtualizaci. Dále je zmíněno zlepšení výkonu médií, nové režimy RAID a zvýšená kompatibilita.

Právě tu více rozvádí druhý obrázek. Čipset podporuje starší i nadcházející procesory. Konečně vylepšuje bídný výkon SSD disků a přináší vylepšení podpory TRIM. Podporu RAID a Virtualizace už jsem zmínil. Čipset má dostatek PCI-E linek pro plnohodnotné připojení USB 3,0 řadičů a podporuje až čtyři grafické karty v Multi-GPU. Severní a jižní můstek jsou také propojeny rychlejší sběrnicí, to už ale měl předchozí čipset. Jak vidíte, kromě dvou PCI-E linek a drobných vylepšení, nepřináší sada nic. Tedy vlastně ano... SLI.

Test chipsetu AMD 990FX – procesory ale budou až v září

Poslední deskou s podporou SLI pro AMD, jež jsme na PCTuningu testovali (testoval jsem já) , byl produkt s čipsetem nForce 780a. I když se později objevili i desky s nForce 980a, k testu už jsme je neměli, lidé o ně stejně neměli zájem. A to tyto desky podporují 3way-SLI. Mimochodem to se psal rok 2008. Přesně před třemi roky zanevřela nVidia na platformu AMD a se smrtí čipsetů nForce zemřelo i SLI pro uživatele procesorů AMD. Nejvyšší čipset podporuje bez nForce 200 můstku jak 3-Way SLI, tak 4-Way SLI. Nižší čipset podporuje pouze dvojici karet GeForce.

Test chipsetu AMD 990FX – procesory ale budou až v září

S novými čipsety přichází také nová černá patice. Ta se od té stávající mnoho neliší, má jeden pin navíc a větší dírky. To je asi vše. Na pohled se změnilo také uchycení chladičů, které už socket celý neobepíná, ale je pouze na jeho krajích. Co nabízí nová platforma ukazuje slajd od výrobce desek.

Srovnání čipsetů

Test chipsetu AMD 990FX – procesory ale budou až v září

Poslední obrázek nám rekapituluje stávající čipsety pro platformu AMD. Rozdíly jsem popsal už výše, zde ještě jednou a naposledy. Nové čipsety série-9 mají nové patice, podporují rychlejší Hyper-Transport 3.1. Počty linek a možnosti zapojení grafických karet ukazuje tabulka. Rozdíly mezi čipy jsou také jasně z tabulky čitelné. Zdali se opravdu prokáže zlepšení spolupráce s SSD, uvidíme později při měření výkonu.

Testovací sestava

Pro dnešní test jsem použil podobnou sestavu komponent jako už několikrát, jen vzhledem k platformě adekvátní procesor (tedy dva různé). V prvé řadě jde o model bez názvu, pracuje na základní frekvenci 3,2 GHz s Turbem pro všechna jádra 3,7 GHz. Pro některé dílčí testy a doměření zapomenutých záležitostí jsem použil i Phenom II. Paměti jsem využil různé, zejména 2GB moduly Kingston DDR3-2000 MHz. Pro klasické testy jsem využil luxusního chladiče Noctua.

Test chipsetu AMD 990FX – procesory ale budou až v září

Jako hlavní grafická karta pro testy výkonu a přetaktování posloužila Asus GeForce GTX 580, druhá karta pro SLI je referenční model. Pro 4-Way SLI jsem použil kombinaci grafik, uvidíte je v samostatné kapitole. Celou sestavu napájel zdroj Enermax 1250W a operační systém Windows 7 x64 Ultimate byl nainstalován na SSD disku OCZ Revodrive. Kromě grafik se během testování nic neměnilo.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning