Test Viper VPN100 256GB: Další TLC SSD pro M.2 (+ soutěž)
i Zdroj: PCTuning.cz
Úložná zařízení Článek Test Viper VPN100 256GB: Další TLC SSD pro M.2 (+ soutěž)

Test Viper VPN100 256GB: Další TLC SSD pro M.2 (+ soutěž) | Kapitola 3

Z. Obermaier

Z. Obermaier

3. 4. 2019 10:00 1

Seznam kapitol

1. Další TLC disk v řadě, může překvapit? 2. Představení disku VPN100 3. Testovací sestava a specifikace 4. Testy malých souborů (nejdůležitější) 5. Testy malých souborů (důležité) 6. Testy sekvenční, IOPS a přístupové doby
7. Start Windows a shrnutí výkonu 8. SLC cache a výkon versus teplota 9. Bonus: výkon v RAID detailně 10. Závěr 11. Soutěžní otázka a pravidla soutěže

Zdá se, že disky s čipy TLC jsou pro všechny možné výrobce atraktivní artikl, na trh přichází nové OEM řešení od Phison, tentokrát s logem Patriot a robustním chladičem přímo z výroby. Cena je ale vůči konkurenci mírně vyšší. V recenzi se na nové SSD pro M.2 podíváme a o jeden si rovnou můžete zasoutěžit.

Reklama

Testovací sestava a specifikace

Měření disku jsem provedl desce na Asus Maximus VII Gene s procesorem Core i7-6700K. Coby zdroj posloužil Antec HCP-1200W, dále byl v sestavě pevný disk Intel a paměti od ADATA XPG Spectrix D80 (DDR4-4133 MHz). Pro testy jsem použil grafické jádro GeForce GT 710. Podívejte se na obrázek hlavní sestavy:

Deska Asus a testovaný disk
i Zdroj: PCTuning.cz
Deska Asus a testovaný disk

Neprovádím testy v nástroji IOMeter, který je sice pěkný, výsledků dává hodně a měří maximální hodnoty u malých souborů v IOPS, ale pro běžného uživatele je složité porovnání, protože záleží na poměrně detailním nastavení. Pracuji s testy, které si může každý stáhnout sám a bez odbornějších znalostí si porovnat jejich výsledky s těmi v recenzi. Jedná se například o programy CrystalDiskMark, AS SSD Benchmark, ATTO Disk Benchmark nebo Anvil Pro. Celkově se snažím o jednoduché a dobře pochopitelné testy pro každého, k čemuž pomáhám výrazným snížením počtu testů jen na ty, které nám opravdu o výkonu SSD pro reálné použití něco řeknou. Testuji v těchto aplikacích:

  • Anvils Storage Utilities V110_B337
  • AS SSD Benchmark 2.0.6821
  • ATTO Disk Benchmark 246
  • CrystalDiskMark 6.0.1
  • HD Tune Pro 5.5
  • SetupWinBootInfo 1.02

Všechny testy až na zápis v HD Tune Pro provádím s nainstalovaným operačním systémem Windows 10 Pro 64-bit (včetně posledního velkého updatu) na testovaném SSD – disk je tedy primární / bootovací. Výsledky pak mohou být nižší než maximální, ale jsou reálnější.

SSD jsou pro běžného uživatele v dnešní době vzhledem k jejich ceně určeny hlavně na operační systém a jeho zrychlení, a proto je porovnání solid state disků s nainstalovaným OS více vypovídající. Je jisté a otestované, že se v mnoha případech budou výsledky lišit i poměrně o dost (případ levnějších SSD s asynchronními NAND flash paměťmi) s výsledky z ostatních webů, kde ve většině případů recenzenti měří s diskem prázdným (sekundárním).

Specifikace disku

Test Viper VPN100 256GB: Další TLC SSD pro M.2 (+ soutěž)
i Zdroj: PCTuning.cz

Test Viper VPN100 256GB: Další TLC SSD pro M.2 (+ soutěž)
i Zdroj: PCTuning.cz

V tabulce vidíte všechny současné nejvýkonnější 256 GB SSD disky na trhu. Všechny se dají koupit i ČR a ceny jsou z českého obchodu. Cena Viper VPN100 je 1800 Kč s daní. Největším konkurentem bude Corsair MP510, který je v podstatě stejný s jiným logem. Ten je dnes za stejnou cenu. WD Black 2019 je o stokorun dražší a Samsungy o další stokorunu a víc. Nejlevnější je ADATA SX8200, který je ale také zcela jistě nejméně výkonný. V této kapacitě a třídě je to ale jedno, zde hraje prim cena.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama