test-zakladnich-desek-pro-pentium-4-lga775-high-end-i925xe-v-praxi
Hardware Článek Test základních desek pro Pentium 4 (LGA775) + High-End i925XE v praxi

Test základních desek pro Pentium 4 (LGA775) + High-End i925XE v praxi | Kapitola 3

Charles

Charles

1. 12. 2004 00:00 44

Seznam kapitol

1. Testované základní desky, čipové sady, i925XE 2. ASUS P5AD2-E Premium (i925XE) 3. ASUS P5GD2 4. Asus P5GDC-V Deluxe 5. Biostar P4TAW Extreme 6. Biostar P4TGQ-M 775 7. MSI 915G Combo
8. MSI 915P Combo 9. MSI 925X Neo-54G 10. Testy zaměřené na výkon procesoru 11. Herní testy 12. Paměťový subsystém a diskový řadič 13. Přetaktování a závěr

Doba pokročila a tak vám přinášíme další test základních desek pro Pentium 4. Posledně šlo o finále socketu 478, jelikož krátce poté nastoupila na scénu platforma LGA775 a nyní se pozornost směřuje právě na ni. Proto vám přinášíme test několika vybraných modelů s intelovskými čipovými sadami pro Pentia 4 s podporou sběrnice PCI Express, tedy konkrétně mainstreamové čipové sady i915G/P a High-Endové i925X a i925XE (tato novinka je zde ztělesněna s velmi bohatou výbavou v podání značky Asus).

Reklama

Další v pořadí je základní deska Asus P5GD2 založená na čipové sadě i915P. Použitá čipová sada je mířena do mainstreamu, co se nasazení LGA775 týče. Standardně by neměla disponovat optimalizací paměťového subsystému PAT (Performance Acceleration Technology), nicméně nebyl by to Asus, kdyby se držel specifikací. Stejně jako v případě minulé generace čipových sad i865PE dokázal jako jeden z prvních výrobců aktivovat PAT i zde u i915P a tím ji dostat na výkonnostní úroveň dražší verze i925X. Jelikož jde ale o mainstreamový chipset, odpovídá tomu i výbava základní desky. Ta rozhodně nedosahuje toho, čeho jsme byli svědky v předešlém případě. Ostatně pochybuji, že by někdo onu výbavu využil na 100%. Jde spíše o otázku priorit a mnohým schopnosti, jež poskytuje zde použitá čipová sada, plně dostačují. Nepředbíhejme ale příliš a podívejme se postupně, jak na tom druhý kůň ze stáje Asusu vlastně doopravdy je.

 Asus P5GD2

Krabice + příslušenství

Test základních desek pro Pentium 4 (LGA775) + High-End i925XE v praxi
i Zdroj: PCTuning.cz

Příslušenství tvoří kromě manuálu a instalačního CD také 4 datové kabely Serial ATA, rozdvojka a zároveň redukce napájení z klasického Molex na Serial ATA, 80-ti žilový IDE a FDD kabel, bracket (externí vývod) s COM1 a bracket s 2 porty USB 2.0 a Game/MIDI + záslepka I/O konektorů.

Asus P5GD2 v celé své kráse


- pro zvětšení klikněte -

Pokud jde o osazení jednotlivých součástek, tak si opět není na co stěžovat. Sloty pro paměťové moduly jsou od slotu PCIe 16x dostatečně vzdáleny, takže ani v případě rozměrné grafické karty ji nemusíte pro bezproblémovou manipulaci s paměťovými moduly vyndávat. Na desce se nachází u přídavných IDE konektorů zelená LEDka indikující stav (svítí pokud je deska pod proudem - takže i ve stand-by režimu po vypnutí počítače).


- pro zvětšení klikněte -

Pokud desku otočíte, spatříte firemní specialitu Asusu - přídavná deska z druhé strany umístěná pod pozicí, kde se nachází procesor, čímž pomáhá k odvodu tepla z této inkriminované oblasti. Asus toto řešení nazývá Stack Cool.

Osazení - rozvržení konektorů

Nejprve se podívejme na konektory, které má deska externě vyvedené.


2 x PS/2, LPT, 1 x S/PDIF (In/Out), 4 x USB 2.0, 1 x RJ-45, audio

Dále jsou na řadě vnitřní konektory nacházející se přímo na desce:

  • 2x USB 2.0 (k jednomu konektoru přísluší 2 porty)
  • CD-In, Game/MIDI
  • + standardní konektory (přední výstupy pro audio, indikační diody a tlačítka na skříni atd.)

Umístění napájecích konektorů je také celkem v pořádku. IDE konektor se v tomto případě nachází níže než ATX konektor čímž mu posléze připojený IDE kabel zbytečně nestojí v cestě.

Po výpisu konektorů si shrňme přídavné šváby, kteří se na desce nalézají:

  • LAN - Marvell 88E8053 (připojeno přes PCI Express, 10/100/1000 Mb/s)
  • Zvuk - C-Media CMI9880 High Definition Audio (7.1)
  • I/O - Winbond W83627THF
  • Přídavný řadič HDD - ITE 8212F (2 kanály ATA66/100/133, RAID 0, 1, 0+1, JBOD)

Jak je vidět, základní deska je co do počtu přidaných funkcí nad rámec možností čipové sady vybavena standardně. Pojďme se tedy na jednotlivé čipy nalézající se na desce podívat podrobněji.

I/O čipem zde byl zvolen typ IT8212F z produkce iTE.

Zvukovým kodekem je zde CMI9880 od firmy C-Media, jež poskytuje osmikanálový zvuk (7.1). Informace na webu výrobce.

I/O čipem je zde poměrně často používaný Winbond W83627EHF.

Firemní speciality Asusu - AI Proactive

Jelikož Asus patří mezi kvalitativní "stálice" v oblasti výrobců základních desek, jeho modely jsou vybaveny širokou řadou firemních technologií, které přidávají vždycky něco navíc (někdy jde spíše jen o menší plus, někdy zase o opravdový "vylepšovák"). Pojďme si je tedy postupně představit.

Stack Cool - pod tímto označením se neskrývá nic jiného, než přídavná destička přidělaná na spodní stranu základní desky v místě přímo pod paticí procesoru, díky čemuž napomáhá k lepšímu odvodu tepla z této kritické oblasti.
 
AI NOS - tuto technologii popisuje Asus slovy: "Navýšení výkonu ve chvíli, kdy to nejvíce potřebujete". Jde sice o firemní slogan, nicméně naprosto vystihuje funkci této technologie. NOS samozřejmě vychází z analogie s "nitrous oxide" z motorové oblasti, nicméně konkrétně v tomto případě se jedná o zkratku "Non-delay Overclocking System". Jednoduše řečeno jde o automatické zvýšení frekvencí dle zatížení.
AI NET2 - diagnostika sítě ještě před zavedením operačního systému. Tato technologie je schopná hned po zapnutí počítače zjistit chybu v kabeláži do vzdálenosti 100m s přesností 1 metru.
 

Další vlastnosti specifické pro řešení značky Asus

Nativní podpora pamětí DDR 2 600 MHz, přestože dle specifikací Intelu čipové sady i915G/P a i925X mají podporu pouze pro DDR2 400 a 533 MHz. Ta napomáhá už tak širokým možnostem přetaktování, kterých není nikdy dost.

Rozdíl mezi čipovými sadami i925X a i915P potažmo i915G je stejně jako u předchozí generace (i865PE a i875P) v práci paměťového subsystému - respektive jeho optimalizaci (samozřejmě ve prospěch i925X). Stejně jako u minulé generace čipových sad základní desky Asus umožňovaly tuto optimalizaci (v případě i875P s označením PAT - Performance Acceleration Technology) aktivovat i i865PE, stejně tomu je i nyní v případě 915P. Asus tuto možnost skrývá pod označením Hyper Path2 a její aktivací dostanete i915P na úroveň dražší i925X. 

Asus P5GD2 - BIOS a overclocking

Tato deska již nedisponuje tak nadstandardní výbavou jako předešlý model, nicméně i zde se najdou užitečné funkce navíc. Zatím jsme si ale představili čistě hardwarovou stránku věci, nyní jsou na řadě možnosti její konfigurace - tedy samotný BIOS a schopnosti ladění výkonu (přetaktování).

Když už byla řeč o hardwarové výbavě, zavítáme opět nejdříve do sekce Advanced a to konkrétně do nabídky "Configure Win627EHF Super IO Chipset". Jak je ze samotného označení již jasné, nalezneme zde právě konfiguraci přídavných čipů, které umožňují této desce opravdu mnohostranné využití: HD Audio, adaptér Gigabit LAN, přídavný diskový řadič IDE s dalšími 2 kanály, jež tedy nabízí připojení dalších čtyř disků (celkem tedy 10!) s možností vytvoření RAID pole.

Dále se podíváme na možnosti ladění paměťového subsystému a sběrnice PCIe. Standardně si tedy zde můžete zvolit automatickou detekci časování pamětí (timingu) podle SPD (jednoduchý čip nalézající se na paměťovém modulu a obsahující jednotlivé výchozí hodnoty - nemusí být zejména v případě levnějších modulů optimální, jelikož tam někdy bývají uloženy až příliš konzervativní nastavení, než v reálu modul zvládne a je tak poněkud brzděn) nebo si provést konfiguraci ručně.

Následuje položka s označením Hyper Path 2, což je firemní pojmenování Asusu pro optimalizaci paměťového subsystému (tedy PAT), jež však čipová sada i915P standardně nedisponuje. Proto můžete vyzkoušet, zda vám její aktivace nesníží stabilitu systému, nicméně obecně je její zapnutí bezproblémové - při případných problémech však zkusit vypnout a možná tím vaše nesnáze rázem zmizí. Jak vidíte, nenaleznete zde položku týkající se podpory pamětí ECC - čipová sada i915P totiž tuto podporu (jelikož jde o mainstreamové řešení) nemá.

Nyní se již podíváme na to, co většinu z vás zajímá a co by mělo být u zvláště takto vybavené desky na velice vysoké úrovni. Ano, řeč je o možnostech ladění výkonu - tedy přetaktování systému a příslušnému nastavení. Hned na prvních pozicích se vám nabízí automatické možnosti přetaktování systému hned v několika provedeních. Nejdříve ale pár zmínek o ostatních položkách. Shrnutí všech dostupných hodnot, které lez nastavit, naleznete později v tabulce, takže si jen řekněme něco k samotným položkám (co vůbec znamenají).

Předně je zde možnost nastavit buď pevná frekvence sběrnice PCI Express nebo její rychlost nechat automaticky v závislosti k rychlosti FSB. Dále zde můžete uzamknout frekvenci sběrnice PCI na standardních 33.33 MHz a nebo opět ponechat její rychlost v závislosti k rychlosti FSB (při přetaktování FSB se tedy bude zvedat i frekvence sběrnice PCI, což může být u nějakých přídavných PCI karet problémem, tudíž se doporučuje rychlost PCI uzamknout na oněch 33.33 MHz). Dále pro účely úspěšného přataktování nezapomeňte vypnout "Spread Spectrum".

Jak již bylo řečeno, máte zde na výběr z několika možností jak ladit výkon - buď vlastní (Manual) nastevní veškerých položek, nebo vybrání jednoho z jakýchsi automatických režimů přetaktování. Za pozornost stojí volby "Overclock Profile" a "AI N.O.S."

Pokud zvolíte Overclock Profile, otevře se vám nabídka z které můžete napevno vybrat, o kolik procent se systém (FSB) přetaktuje, nebo zvolit jeden z možných dělících poměrů mezi FSB a DDR2 (jak je z předešlého obrázku patrné). Mě osobně takovéto automatické volby do oka zrovna nepadnou, jelikož se vám tím znepřístupní možnost nastavit jednotlivé hodnoty a mít nad každou z nich individuální kontrolu. Když už přetaktovat natrvalo, raději si vše určím sám a mám tak přehled co a jak poběží. Mnohem zajímavější je však volba AI N.O.S.

AI N.O.S. (Non-Delay Overclocking System) zastupuje, jak již bylo řečeno, automatické přetaktování systému v závislosti na zátěži. Jde o obdobu již poměrně známého řešení z produkce MSI s označením D.O.T. (o které se dále zmíníme u příležitosti popisu základních desek MSI). Princip je v zásadě jednoduchý a velmi praktický.

V podstatě jde o to, že po zvolení citlivosti na vyhodnocení zátěže (N.O.S. Mode) můžete nastavit systém tak, že při zátěži větší jak 50% (jedná se o vytížení procesoru) se aktivuje první stupeň akcelerace (Turbo N.O.S.), jehož procentuální nárůst rychlosti, tedy míra přetaktování v procentech, můžete zadat v krocích 5, 7, 10, 15, 20, 30%. V takovém případě je systém při běžné práci ve Windows na standardních hodnotách a při spuštění náročné aplikace se aktivuje první rychlostní režim a systém se hned přetaktuje o vámi zvolenou hodnotu (v procentech).

Pokud občas potřebujete opravdu výkon razantně zvednout, můžete si aktivovat a nastavit i druhý rychlostní stupeň (Twin Turbo N.O.S.), který můžete nastavit stejným způsobem jako ten první (avšak jeho procentuální hodnota bude vždy vyšší, jelikož jde o další stupeň akcelerace) a aktivuje se pouze při opravdu vysoké zátěži systému.

Po možnostech přetaktování následuje samozřejmě hardwarový monitoring systému, kam je dobré se občas podívat, abyste zjistili, zda jste to trochu s tím přetaktováním nepřehnali (pokud se vůbec do Setupu BIOSu v takovém případě dostanete) nebo pro zjištění toho, jak je na tom váš procesor s teplotou a zda nezvážit případně efektivnější chlazení. Avšak pozor - teplota procesoru zde udávaná nemusí bohužel zákonitě zcela odpovídat skutečnosti. Jak je u Asusu zvykem, naleznete zde pro milovníky ticha užitečnou funkci Q-Fan, která má na svědomí při nízké teplotě procesoru automatické snížení otáček ventilátoru jeho chladiče, což samozřejmě sníží jeho hlučnost. Na výběr máte hodnoty 60, 70, 80 a 90% plné rychlosti. Položka CPU Q-Fan Mode obsahuje dvě možnosti - PWM a DC, přičemž PWM je určeno pro ventilátor se 4-pinovým konektorem (jako má například boxovaný chladič Intelu pro procesory směrované na LGA775) a DC pro ventilátory s klasickým 3-pinovým konektorem.

Na závěr se podíváme na nabídku, která sice nemá s výkonem nic společného, nicméně nachází se zde možnost nastavit datum a přesný čas, kdy se počítač automaticky spustí, pokud nemáte samozřejmě odpojený napájecí kabel. Zdá se to jako nepodstatné, ale mnoho lidem se právě tato funkce hodí (v mnoha případech jsem se setkal s využitím takovým, že se nastaví po spuštění třeba přehrání svého oblíbeného singlu, nebo naopak nějaké hudební pasáže z filmu, která rozhodně nenechá člověka nadále spát :-)). Samozřejmě účely využití této schopnosti mohou být i zcela jiné - například plánované spuštění daného procesu v konkrétní dobu (samozřejmě ve spojitosti s nastavením v operačním systému) s následným vypnutím počítače po jeho dokončení.

Systém byl osazen procesorem P4 3.2GHz (Prescott) a paměťmi pracujícími na rychlosti 533MHz, takže následující hodnoty nabízí BIOS právě pro tuto konfiguraci. To zmiňuji záměrně, jelikož pro jiný procesor by byl přístupný jiný napěťový rozsah (jde o dolní hranici) a volba násobiče (to platí pouze pro neuzamčené procesory).

Tuning paměti

CAS latency 3, 4, 5
Precharge Delay (tRAS) 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15
RAS to CAS Delay 2, 3, 4, 5
RAS Precharge 2, 3, 4, 5
Write Recovery Time 2, 3, 4, 5

Nastavení napětí

CPU Voltage auto, 1.3875 až 1.7 V (po 0.0125 krocích)
DRAM Voltage auto, 1.80, 1.9, 2.0, 2.1 V
NB/SB (chipset) auto, 1.5, 1.6 V
FSB Termination auto, 1.2, 1.4 V

Nastavení frekvencí

FSB Minimum 100 MHz - Maximum 400 MHz
DRAM auto, 400, 533, 600 MHz
PCI Express 90 - 150 MHz (po 1MHz krocích)
PCI Synchro To CPU, 33.33 MHz

Pokud jde o ladění systému, tak vás BIOS nezklame. Tuning pamětí je plně dostačující. Vedle obsáhlých možností nastavení napětí procesoru a pamětí zde můžete i zvýšit napětí čipové sady a systémové sběrnice (FSB Termination). Samozřejmě zde nechybí pro overclocking velmi důležité zafixování rychlosti sběrnice PCI na frekvenci 33.33 MHz.

V nepřetaktovaném stavu jsou hodnoty systému následující:

Jak je vidět, systémová sběrnice není přesně 200 MHz, ale je opět 200.7, což ve finále přidá k výslednému taktu procesoru 11.4 MHz navrch :-) Po shlédnutí standardního stavu jsme se zaměřili na možnosti přetaktování. Ty jsou opět opravdu skvělé - posuďte sami.

Metodou pokus/omyl jsme se dopracovali ke stabilní frekvenci FSB 242 MHz což znamená pro námi testovaný procesor výsledný takt 3879 MHz. To je opět přetaktování o úctyhodných 700 MHz, což je opravdu výborný výsledek (je známo, že takto vysoce taktované procesory Prescott nijak zvlášť přetaktovávat již nejdou). Také intelovské čipové sady řady i9xx k přetaktovávání již tolik nakloněny nejsou jako předchozí i8xx. V Asusu to ale nejspíše vzali jako výzvu (ostatně jako ve většině případů) a výsledek je znát.

Softwarová výbava

Instalační menu přiloženého CD vám nabídne k instalaci:

  • Ovladače pro čipovou sadu a všechna přídavná zařízení nalézající se na základní desce
  • Asus Ai Booster, Asus PC Probe, Asus Update, Asus MyLogo
  • PC-Cillin 2004, Adobe Acrobat Reader V5.0, Asus Screen Saver

Asus Ai Booster

V případě automatického přetaktování (N.O.S.) na základě momentální zátěže přišel Asus s touto funkcí poměrně nedávno (MSI je známá svým řešením s označením D.O.T. mnohem delší dobu) a společně s ní přinesl i softwarový overclocking přímo z prostředí Windows (což dříve nabídla řada jiných výrobců). Tuto utilitu Asus pojmenoval jako Ai Booster. Pojďme se tedy na ni podívat blíže.


- pro zvětšení klikněte -

Asus PC Probe

Další utilitou jež vám instalátor nabídne k instalaci je starý známý monitorovací program PC Probe. Zde však není možné cokoliv měnit a slouží čistě k monitorování (což je vlastně i jeho prvotní účel, takže se není ani čemu divit), které je o poznání podrobnější, než tomu je v případě Ai Boosteru. Zaznamenává postupně teplotu a jednotlivé hodnoty napětí do průběhových grafů, což je velké plus.


- pro zvětšení klikněte myší -

Asus Update

Utilita díky které můžete z internetu (přímo ze serveru Asusu) stáhnout aktuální verzi příslušného Biosu pro vaši základní desku (tento proces je zcela automatický) a bez nutnosti restartu počítače přímo z prostředí Windows hned updatovat na novější verzi. Nebo můžete příslušnou novou verzi BIOSu sami stáhnout a až posléze provést kdykoliv update pomocí této utility i v režimu offline (tedy bez aktivního připojení k internetu), záleží jen na vás, jaký postup zvolíte.


Asus MyLogo

Můžete si vytvořit svoje vlastní logo, které se bude zobrazovat při POSTu (fáze hned po zapnutí počítače - Power On Self Tests) a pomocí této utility jej posléze za tímto účelem nastavit. Při následném spuštění vás během nabíhání již přivítá váš výtvor.

Softwarová výbava je zcela v pořádku. Najdete všechny potřebné ovladače a jsou přiloženy i firemní utility jako je přetaktovávací centrum Ai Booster, monitorovací Asus PC Probe a flashovací utilita Asus Update. Navíc dostanete antivirový program PC-Cillin 2004.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama