tp-link-td-w8900gb-adsl2-modem-router-a-wifi-v-jednom
PCTuning Článek

TP-LINK TD-W8900GB: ADSL2+ modem, router a WiFi v jednom

Plexo

Plexo

14. 3. 2008 01:00 13

Seznam kapitol

1. TP-LINK TD-W8900GB - úvod 2. Balení a vzhled 3. Konfigurace a nastavení 4. Nastavení bezdrátové části 5. Management
6. Rozšířená nastavení 7. Nastavení QoS 8. Stavové informace 9. Testy rachlosti 10. Závěr

Obsahem tohoto článku není jen recenze jednoho konkrétního modelu modemu ADSL2+, ale, a to především, popis konfigurace takového modemu v našich podmínkách. Díky tomu můžete svůj starý, nedejbože USB, modem nahradit moderním zařízením, které vám poskytne služby do té doby nevídané! Odstavce, které Vám pomůžou při konfiguraci ADSL modemu jsou označené červeně.

Reklama
Reklama

O technologii ADSL bylo již napsáno mnoho článků, a tak pokud se domníváte, že na to téma již máte dostatek informací, můžete tuto vstupní část s klidným svědomím přeskočit.

ADSL patří do široké rodiny tzv. DSL technologií, které pro přenos dat využívají "klasickou" telefonní dvojlinku (DSL je zkratkou Digital Subscriber Line - digitální účastnická přípojka). Tato technologie používá pro přenos dat vyšší frekvence než používají hlasové služby (konkrétně frekvenční pásmo 25 kHz až 2,2 MHz), což umožňuje souběžný provoz s běžnou analogovou linkou (ta využívá frekvence pouze do 3,4 kHz) - díky tomu se obě technologie vzájemně neruší (u telefonní ISDN linky se frekvence úměrně posouvají).

Poznámka: zařízení nazývané Splitter je ve skutečnosti jednoduchou pasivní frekvenční "výhybkou" na telefonní lince. Schématické schéma zapojení si můžete prohlédnout na obrázku:

TP-LINK TD-W8900GB: ADSL2+ modem, router a WiFi v jednom

DSL technologií je celá řada - jako příklad uvedu SDSL (symetrické DSL), HDSL (High bit rate DSL, VDSL (Very high speed DSL) a mnoho dalších. Nejrozšířenější se však stala technologie ADSL (asmytrické DSL; Asymetric Digital Subscriber Line). Asymetričností je v tomto případě míněn rozdíl mezi rychlostmi stahování, tzv. downstreamem (ten je rychlejší) a rychlosti ukládání dat - tzv. upstreamem (tato rychlost je výrazně pomalejší), což stále ještě odpovídá současným potřebám typického uživatele internetu.

Propustnost

Maximální rychlost ADSL v základní verzi byla 8 Mbps downstream a 1 Mbps upstream. Ke zvýšení propustnosti došlo definováním vylepšeného ADSL2 s maximálními rychlostmi 12 Mbps downstream a 3,5 Mbps upstream. V současné době se v některých instalacích již začíná využívat novější ADSL2+ s teoretickými rychlostmi až 28 / 3,5 Mbps (ITU G.992.5 Annex M).

Poznámka: Testovaný TP-LINK TD-W8900GB v sobě integruje ADSL modem, router, switch a Wi-Fi přístupový bod (AP) a je připraven pro všechny standardy ADSL, včetně ADSL2 a ADSL2+.

Pro provoz Internetu přes ADSL však nestačí být vybaven ADSL modemem, nutná je také podpora na straně poskytovatele telefonní linky, což v praxi znamená, že telefonní ústředna na kterou jste připojení, musí být vybavena odpovídající jednotkou DSLAM, kterou si lze zjednodušeně představit jako ADSL modem na straně telefonní ústředny.

TP-LINK TD-W8900GB: ADSL2+ modem, router a WiFi v jednom

Technická poznámka: signál o vyšších frekvencích, které ADSL využívá, trpí na kroucené dvojlince klasického telefonního vedení značnými ztrátami. Proto i když je telefonní ústředna vybavena jednotkou DSLAM, není vždy zaručeno, že u Vás doma bude ADSL funkční a tudíž dostupné. Záleží na vzdálenosti od ústředny a na kvalitě telefonního vedení.

Annex... o co se tady jedná?

Existují dva základní "poddruhy" ADSL: tzv. Annex A a Annex B. Mezi sebou se liší ve způsobu připojení. Annex A využívá klasickou analogovou PSTN linku, zatímco Annex B již využívá digitální ISDN linku.

TP-LINK TD-W8900GB: ADSL2+ modem, router a WiFi v jednom


Šířka pásma Annex A a Annex B na analogové a ISDN lince
(mírně upravený obrázek Jiřího Peterky z eArchiv.cz)

Analogové linky, které byly zřizované ještě Českým Telecomem do 1.4.2005 používaly Annex A a s tím spojený protokol PPP over ATM (PPPoA). Po tomto datu již byly zřizované především linky používající Annex B a protokol PPP over Ethernet (PPPoE). Poznámka: PPP ve zkratce znamená Point to Point Protocol, který se používá pro spojení zejména na sériové lince - telefonní a ISDN nevyjímaje.

Další verze Annex byly vyvinuty pro zvyšování rychlostí ADSL.

Koncové písmeno B v názvu ADSL modemu TD-W8900GB určuje, že se jedná právě o ADSL modem Annex B (typ pro linky ISDN) s podporou nových standardů pro ADSL2/2+

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning