Trendy a megatrendy: co nás čeká v roce 2019
i Zdroj: PCTuning.cz
Internet Článek Trendy a megatrendy: co nás čeká v roce 2019

Trendy a megatrendy: co nás čeká v roce 2019 | Kapitola 4

Michal Rybka

Michal Rybka

4. 1. 2019 03:00 30

Seznam kapitol

1. Trendy a megatrendy 2. Štíhlost jako technologická mantra a lepení 3. Bez portů a bez drátu 4. Internet je nová elektřina
5. Kyberválka a kyberšpionáž 6. Politická korektnost a aktivismus proměňuje hry 7. Ceny narazily na svůj strop

Rok 2019 je tady – a můžeme volně podumat nad tím, co nám asi přinese. Nemám na mysli jednotlivé produkty, ale trendy, které nám před očima mění technologie. Tedy takové ty fóry, jako že se jednou objeví komický výřez v displeji – a baf, najednou je výřez úplně všude!

Reklama

Umělá inteligence je už v podstatě nutnost

Všechno dnes závisí na algoritmech. U foťáků integrovaných v telefonech fotí spíš matematika než čip sám: S každou další generací je význam snímačů méně významný, zatímco hodnota algoritmů pro rekonstrukci obrazu a jeho zpracování stále roste.

Ve skutečnosti jsme se dostali tak daleko, že se už neobejdeme bez umělé inteligence: Telefon musí vědět, na co se dívá, aby to uměl rekonstruovat správně. Tento vývoj je přirozený, protože takhle funguje i příroda: Naše smysly nejsou zvlášť dokonalé a abychom poznali, na co se to díváme, musí dost tvrdě zamakat neuronové obvody v našem mozku.

Obrovskou výhodu má i nástup učení: Zařízení se učí chápat svoje konkrétní okolí a zvyky svého konkrétního majitele. Adaptabilita je cenná věc, protože tak se osobní výpočetní technika stane skutečně osobní v tom smyslu, že bude zahrnovat i vaši osobu.

Základem této adaptace není ani tak nárůst výpočetního výkonu na straně vašeho zařízení, ale hlavně obrovské výkonné clustery, které analyzují obrovská množství dat a extrahují z nich znalosti. Do jisté míry se tak vracíme k vizi Douglase Engelbarta, kdy se výpočetní zařízení ve vašich rukou chovají jako terminály, které komunikují se vzdálenou vyšší inteligencí. Funguje tak Google Echo, Amazon Alexa i Apple Siri. A tento trend se jen tak měnit nebude.

Internet je nová elektřina

S tím, jak se většina inteligence a úložného prostoru přesouvá do obřích datacenter, roste stále význam internetu. Schopnost přenášet, směřovat, kontrolovat a cenzurovat internet je dnes stejně strategický jako elektřina sama. Ustřihnete zemi od internetu – a přestane fungovat většina služeb, na které jsme navyklí, od videohovorů přes zprávy až po email. V okamžiku, kdy přestanou být dostupné služby od Xbox Live po Pornhub, si najednou uvědomíte, jak jsme strašně závislí na internetu. Dnes si v podstatě během výpadku internetu ani nemůžete zahrát hru, což byla věc, kterou jsme v 90. letech dělali během výpadku internetu.

V práci vypadne konektivita – a lidi můžou jít domů, protože selže většina služeb, které pro práci potřebují. Nemůžete synchronizovat úložiště, zadávat transakce, zpracovávat objednávky a platby – vlastně toho můžete poměrně málo. Výpadek elektřiny je v podstatě nadmnožinou výpadku internetu, ale dnes jsme z velké části na internetu závislí. Zatím jsme ještě nezažili válku anebo událost typu CME (Coronal Mass Ejection), ale ono to jednou přijde a potom přijdou temné časy, temné časy!

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama