PCTuning Článek

Tři chladiče střední třídy s kontaktní plochou HDT

Vojtěch Lank
Vojtěch Lank
15. 9. 2010 01:00 27 Sdílej:

Dneska se podíváme na trojici chladičů, které se od konkurence liší speciálně upravenou kontaktní plochou označovanou také jako HDT. To znamená, že jsou posazené na procesor přímo zploštělou plochou heatpipe trubiček. Mělo by to zajistit lepší přenos tepla, ale projeví se to také na chladicím výkonu?

Reklama
Reklama

Po delší odmlce jsme tu opět s testem tří zajímavých chladičů. Dnes se zaměříme na specifický typ, který těží z přímého kontaktu Heat-pipe trubic s IHS procesoru. Heat-pipe trubice jsou v místě doteku zbroušeny do roviny, tím by mělo být docíleno nejlepšího možného odvodu tepla. V době kontaktu totiž mezi heat-pipe a procesorem stojí pouze tenoučká vrstva teplovodivé pasty. Tato technologie se označuje zejména H.D.T. (Heat-pipe Direct Touch) a její historie sahá do roku 2007 kdy byl uveden první chladič využívající HDT. Jednalo se o Zaward ZikaRay ZIKA-01


Zaward ZikaRay ZIKA-01 - první chladič s HDT

Prvním chladičem, který se nám dnes představí je Cooler Master Hyper 212 Plus. Jedná se o zajímavý chladič vybavený technologií HDT, který zaujme především svou nízkou cenou. Jak dobrý chladič za relativně nízké peníze dostanete? To se dozvíte v dnešním testu.

Představení a obsah balení

Cooler Master pro balení svých chladičů využívá převážně papírové krabice. Tento obal sdílí design i s ostatními chladiči z řady "Hyper".

Tělo je tvořeno z téměř šedesáti hliníkových žeber a čtyř 6mm heat-pipe trubic. Ty jsou v základně zbroušeny do roviny pro dosáhnutí dobrého kontaktu s procesorem.

V základním balení je chladič dodáván s jedním 120mm ventilátorem. Avšak pro zvýšení chladícího výkonu lze pasiv osadit i druhým.

Příslušenství Hyperu 212 Plus se skládá pouze z komponent potřebných k instalaci a malé tuby teplovodivé pasty. V krabici tak najdete backplate, sponu, čtyři distanční sloupky s matkami, nástavec na utáhnutí a 4 sponky pro uchycení ventilátoru.

Nevýhodou HDT bude nejspíše nesouvislé pokrytí základny heat-pipe trubicemi. Ty jsou totiž odděleny jiným materiálem a teplo tak není odebíráno z IHS procesoru zcela rovnoměrně. Avšak účinnost HDT zřejmě převyšuje tento neduh a proto se stává stále oblíbenějším.

Základna Hyperu 212 Plus je velice dobře zarovnaná, avšak povrch není souvislý.

Specifikace udávané výrobcem

Cooler Master Hyper 212 Plus

Rozměry pasivu: 120 x 79.7 x 158.5 mm
Hmotnost: 626g
Počet ventilátorů (průměr): 1 x (120 mm)
Rozsah otáček: 600 - 2000ot/min (PWM)
Počet heat-pipe trubiček (průměr): 4 (6 mm)
Kompatibilita se sockety: 775, 1156, 1366, AM2, AM2+, AM3

*Cena včetně DPH: 645Kč

*Cena se vztahuje k datu 1.9.2010


Instalace tohoto chladiče je naprostou banalitou. Zvládlo by ji jistě i malé dítě. nejprve je potřeba na zadní stranu základní desky umístit backplate, tudíž je nutné nejprve vyjmou desku ze skříně.

Do backplate skrze desku prostrčíte distanční sloupky a vše pevně stáhnete šrouby.

Následně vezmete ocelový "mount kit", prostrčíte jej nad základnu chladiče a  šrouby na koncích *** zašroubujete do distančních sloupků.

Jako poslední nasadíte na pasiv ventilátor. Tím je instalace u konce.


Druhého do testu jsme si dnes vybrali výrobek od společnosti Xigmateck. S označením
HDT-S1283 Dark Knight se k nám dostal elegantní černý chladič, opět vybavený technologií HDT.

Hliníková žebra pasivu jsou kladena velice blízko vedle sebe. Černý lesklý povrch dodává chladiči jistou míru elegance. Vše je doplněno černým ventilátorem s bílými LED diodami.Ty jsou velice decentní a nijak neprovokují.

V balení tohoto chladiče najdete pouze to nejnutnější. backplate, připevňovací sada pro Intal a AMD, šrouby s pružinami a anti vibrační kolíčky pro ventilátor. Xigmatek nezapomněl ani na trochu té teplovodivé pasty.

Základna chladiče Dark Knight je již mnohem souvislejší, než u předešlého modelu, a také skvěle je rovná.

Specifikace udávané výrobcem

Xigmatek HDT-S1283 Dark Knight

Rozměry: 120 x 50 x 159 mm
Hmotnost: 600g
Počet ventilátorů (průměr): 1 x 120mm
Rozsah otáček: 1000 - 2200 ot/min (PWM)
Počet heatpipe trubiček (průměr): 3 (8 mm)
Kompatibilita se sockety: 775, 1156, 1366, AM2, AM2+, AM3

*Cena včetně DPH: 1025Kč

*Cena se vztahuje k datu 1.9.2010


Instalace tohoto modelu je opět bezproblémovou záležitostí. Jak to již u lepších chladičů bývá, je i tento dodáván s backlpate, tudíž se demontáže desky nevyhnete. Nejprve je potřeba přišroubovat k základně chladiče správnou sadu přídržných nožiček.

Následně na zadní stranu základní desky umístíte backplate a otočíte.

Předposledním úkonem je pevné přišroubovaní chladiče k backplate.

Následně do ventilátoru nasunete gumové příchytky, které se následně "zakousnou" do žebrování chladiče.

Takto již vypadá správně nasazený chladič připravený k použití.


Poslední model v dnešním testu je opět z dílen společnosti Xigmatek a jedná se o mode nesoucí burácející jméno Thor's Hammer s kódovým označením HDT-S126384.

Představení a obsah balení

Pokud si tento chladič objednáte, měli byste ho obdržet se dvěma ventilátory Xigmatek XLF-F1254. Krabice, ve které je chladič zabalen, je potisknut lesknoucí-se barvou jež vytváří dojem duhového zbarvení.

Thor´s Hammer má velice zajímavou konstrukci. Zvláštně tvarovaná žebra jsou samostatně oddělena pro každou polovinu heat-pipe trubic. Navíc jsou prokládána prostředními žebry, která propojují všechna heat-pipe současně.

V příslušenství k tomuto chladiči toho mnoho nenajdete. Opět se jedná o nezbytnosti k upevnění. Backplate, mount-kit pro sockety Intel a AMD, šrouby s pružinami, malý klíč na utáhnutí šroubů, pytlíček teplovodivé pasty a po čtyřech antivibračních kolíčcích u každého ventilátoru.

Povrch základny tohoto modelu je opět velice rovný, avšak zde se opakuje nesouvislost plochy, stejně jako u Cooler Masteru Hyper 212 Plus.

Specifikace udávané výrobcem

Xigmatek HDT-S126384 Thor's Hammer

Rozměry pasivu: 120 x 160 x 90 mm
Hmotnost: 750g
Počet ventilátorů (průměr): 2 x (120 mm)
Rozsah otáček: 800 - 1500 ot/min (PWM)
Počet heatpipe trubiček (průměr): 4 (8mm) + 3 (6mm)
Kompatibilita se sockety: 775, 1156, 1366, AM2, AM2+, AM3, 939, 754

*Cena včetně DPH: 1160Kč

*Cena se vztahuje k datu 1.9.2010


Instalace samotného Thor's Hammeru obnáší pouze tři kroky. Prvním je přišroubování ocelových nožiček k základně.

Druhým je umístění dodávaného backplate na zadní stranu základní desky

A posledním, tedy třetím krokem, je pouze přišroubovaní chladiče k backplate.

Pro zvýšení účinnosti chlazení je dobré pasiv osadit jedním, případně dvěma, dodávanými ventilátory. Instalace je obdobná jako u stájového kolegy "Dark Knight".


Konečně se dostáváme k očekávaným výsledkům měření. Opět jsme měřili v nastaveních "AUTO", "MAX" a 1100ot/min. podrobnou metodiku testování naleznete popsanou zde a zde. Na prvním grafu si ukážeme teploty CPU při automatické regulaci otáček.


Pro Pro zvětšení klikněte

Při tomto nastavení se všechny, dnes testované, chladiče drží hned vedle sebe s velice nepatrnými rozdíly. V zátěži má nejlepší (Dark Knight) 58,3°C a nejhorší (Hyper 212) 59,9°C. Bez zátěže je to potom 43,7°C a 44,4°C. Tyto rozdíly jsou opravdu zanedbatelné.


Pro Pro zvětšení klikněte

Při maximálních otáčkách ventilátoru se nám již výsledková listina trochu promíchala. Tentokrát se nejlepším stal Cooler Master Hyper 212 Plus. Ten dosáhl v zátěži teploty 56,1°C a v klidu 41,9°C. Nejhůře pak dopadl Xigmatek Thor´s Hammer s 59,1°C v zátěži a 44,3°C bez zátěže. Xigmatek Dark Knight se umístil hned nad vedoucím výrobkem Cooler Masteru.


Pro Pro zvětšení klikněte

Při 1100ot/min opět na vedoucích pozicích umístil Xigmatek Dark Knight a  Cooler Master Hyper 212 Plus. Při zátěži se teploty u vedoucího chladiče vyšplhaly na solidních 61,4°C a v klidu na 45,6°C. Xigmatek Thor´s Hammer obsadil opět třetí pozici s odstupem 1°C v klidu i zátěži. Dá se říci, že jsou výsledky téměř totožné a v toleranci chyby měření.


Pro Pro zvětšení klikněte

Na tomto grafu si můžete názorně prohlédnout, jak si vedl každý testovaný chladič ve všech nastaveních.

Výsledky při přetaktování

Do testu na přetaktovaném procesoru na 4GHz se probojovaly pouze dva modely. Paradoxně jsou oba dva z dílen Xigmateku. Nejedná se sice o žádné rekordmany, ale takto přetaktovaný čip dokázali oba uchladit na 76,4°C v zátěži a něco málo přes 50°C v klidovém stavu.

Ačkoliv mě to velice nemile překvapilo. Cooler Master Hyper 212 Plus, který se celou dobu držel na předních příčkách, nedokázal takto přetaktovaný procesor uchladit. Dá se pouze spekulovat, čím to bylo zapříčiněno. Ambice tu totiž byli. Avšak stačilo snížit frekvenci procesoru na 3800MHz a test již proběhl v pořádku.

Poměr Cena/ Výkon

Díky dobrým výsledkům a velice nízké seně se Cooler Master Hyper 212 Plus dostal téměř na samý vrchol naší tabulky s poměrem cena/výkon v nastavení AUTO. Umístil se hned na druhém místě s cenou 16,08Kč/°C. To je vskutku báječná cifra. Oba modely Xigmatek jsou na tom trochu hůře, ale stále jde o solidní čísla. Dark Knight dostal hodnocení 24,58Kč/°C a Thor´s Hammer 28,36Kč/°C.

Ovšem to málo, co Cooler Master ztratil v nastavení AUTO, získal s velkým přehledem při 1100ot/min. 16,88Kč/°C je nejnižší hodnota, jakou jsme tu doposud měli. Nic výhodnějšího snad ani koupit nelze. Konkurenční Xigmateky získaly poměry 26,55Kč/°C pro Dark Knight a 31,1Kč/°C pro Thor´s Hammer.

Hlučnost


Pro zvětšení klikněte

Vedoucí Cooler Master si drží i přijatelnou hladinu hluku. 50dB v uzavřené skříni je přijatelná hodnota. Xigmatek Dark Knight se svým ventilátorem vyprodukuje pouze 45dB při 2000ot/min. Thor´s Hammer s maximálními 1600ot/min se drží s maximálním hlukem pod 40dB! Jakmile u kteréhokoliv ventilátoru snížíte otáčky pod 1200/min, stane se chladič takřka neslyšným.


Blíží se závěr dnešního testu a tím pádem i celkové zhodnocení. Pokusím se tedy shrnout všechny poznatky, které jsem za dobu testování u každého z chladičů učinil.

Cooler Master Hyper 212 Plus

Cooler Master Hyper 212 Plus se na první pohled nezdá být nějakým chladícím přeborníkem. Zdání ovšem klame. Po naprosto primitivní instalaci se ale v těle tohoto chladiče probudí skrytá síla. Ve všech testovacích nastaveních se může srovnávat s mnohanásobně dražšími chladiči. Při ceně 650Kč a výkonech, které chladič podal, jsme našli nového krále v poměru cena/výkon. Hlučnost ventilátoru je nějakých 50dB. Někomu se to může zdát hodně, ale v uzavřené case je to bez problému. Jedinou nevýhodu, kterou musím Hyperu 212 Plus vytknout je, že nebyl schopný uchladit přetaktovaný procesor. To by se ale jistě dalo ošetřit přidáním druhého ventilátoru.

Graf ceny produktu Cooler Master Hyper 212 Plus poskytuje server Heureka.cz

Xigmatek HDT-S1283 Dark Knight

Tento chladič zaujme především černou barvou. Při pohledu na tři heat-pipe trubice si leckdo může říci, že je to málo. Avšak ono to bohatě stačí. Skvěle provedená základna a hustě posazená žebra udělají své. Během testů se stále držel na blízku konkurenčnímu Cooler Masteru. Avšak kvůli vyšší ceně (1000Kč) se na vrchol tabulky v poměru cena/výkon nedostal. Dílenské zpracování je na velmi vysoké úrovni a instalace byla také velmi jednoduchá. Dodávaný ventilátor je příjemně osvětlen bílými LED diodami a jeho maximální produkovaný hluk je přibližně 45dB.

Srovnání cen najdete zde.

Xigmatek HDT-S126384 Thor´s Hammer

Xigmatek Thor´s Hammer zaujme hned na první pohled velmi netradičním designem. Z počátku jsem myslel, že by mohl být velmi dobrý. Po testech se ovšem ukázalo, že se zařadil "pouze" do lepšího průměru. K nižším číslům mu nepomohlo HDT, ani 7 heat-pipe trubic. Ovšem za cenu 1200Kč to není vůbec špatný výsledek. Konstrukce chladiče je velmi masivní, což se odráží na vyšší hmotnosti 750g. Instalace je velmi jednoduchá a na dotáhnutí vám mile poslouží dodávaný klíč. Milé překvapení je v podobě 2 tichých  ventilátorů, které jsou v ceně chladiče. Minus je ovšem to, že je nenajdete uvnitř krabice, ale přilepené z vnější strany.

Srovnání cen najdete zde.

Vítěz dnešního testu...

Konečně jsme se dostali k úplnému závěru a rozhodnutí, který chladič měl dnes nejvíce těch "nej". Dnes jsme objevili chladič, který s cenou low-endu válcuje konkurenty z vyšší střední třídy. Jedná se nenápadný a přesto obdivuhodný Cooler Master Hyper 212 Plus. Za cenu okolo 650Kč jednoduše nepořídíte lepší chladič. Nesouvislost základny, které jsem se z počátku obával, se ukázala jako nepodstatný faktor. Je vidět, že technologie HDT opravdu funguje a nejedná se o pouhý reklamní trik. Jediný nedostatek Hyperu 212 je nedostatečná účinnost na přetaktovaném procesoru, ale o tom jsem již psal dříve.


Redakce uděluje chladiči Cooler Master Hyper 212 Plus ocenění
PCTuning Silver Award za vynikající poměr cena a výkon.

Za zapůjčení chladičů do testu děkujeme společnosti ALFA COMPUTER a.s.

Za poskytnutí past NT-H1 děkujeme společnosti Noctua.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning