Úvaha: (Nejen) technologie nás ženou do totality
i Zdroj: PCTuning.cz
Hardware Článek Úvaha: (Nejen) technologie nás ženou do totality

Úvaha: (Nejen) technologie nás ženou do totality

Michal Rybka

Michal Rybka

20. 4. 2012 03:00 60

Seznam kapitol

1. Jako lumíci 2. Věčně bdící oko kybernetického Bratra 3. Svět „1984“ je tady, jenom je barevnější 4. Ideologie se mění
5. Digitální aktivismus, přečin, zločin, špionáž 6. Roboti ve válce 7. Máme naději? 8. Zautomatizovat!

Jedno tvrzení říká, že každá technologie, která může být zneužita, taky zneužita bude. Scifi dystopie jsou v mnohem prorocké – v roce 1907 napsal H. G. Wells „Válku ve vzduchu“, která se za deset let stala surovou realitou. Z jakéhosi důvodu se ale zdá, že nejsme schopni sejít z cesty, kterou před nás podobní autoři s předstihem kreslí.

Reklama

Jako lumíci se ženeme směrem ke srázu a přesně v duchu černého vtipu označujeme těch několik lumíků, kteří varují před problémem, jako „negativisty“. Scifi dystopií (tj. pesimistických vizí, pozn. editora) je spousta a jsou založeny na více či méně uvěřitelných premisách. Pro nás jsou nejzajímavější tyto technologické černé scénáře, protože jsou až nepříjemně realistické:

  1. Elektronický Velký bratr, čili  všeobecná kontrola populace s pomocí IT technologií
  2. Plošná vládní cenzura všech médií včetně elektronických i osobních (mind control)
  3. Hackeři, kteří zneužívají všeobecně dostupné technologie (jak ti, kteří pracují „pro náš režim“, „pro nepřátelský režim“ a nebo „proti všem režimům“)
  4. Vojenští roboti, kteří pobíhají po krajině a zabíjejí lidi
  5. Umělá inteligence, která provádí autonomní rozhodování o důležitých věcech

V dystopiích můžeme jít dále, mnohem dále – stačí se podívat na přelidněné země v Africe, aby se člověku vybavily scény ze Soylent Green a nebo Mad Maxe. Tam jde ale o „generický rozpad společnosti“ způsobené přelidněním a nedostatečnými zdroji. Je to problém, který se řeší špatně, protože prostě nemůžete nějaké zemi říct „je vás tu příliš mnoho, omezte porodnost“. Na to přijde nějaká země buď sama (Čína a její politika jednoho dítěte) a nebo nutně musí nastat katastrofa.

Dnes ale podíváme na problémy, které si způsobují rozvinuté země samy pokroky v kybernetice. Tyhle problémy nesouvisí přímo s přelidněním, se zdroji a ani ekologií. Můžete mít „perfektně zelené“ datacentrum, které monitoruje populaci a je živeno solární energií, přesto je zdrojem velkých problémů čistě proto, že tato sledovací technologie existuje.

Pamatujete si film Minority Report, ukazující úžasný svět, ve kterém si musíte transplantovat oči, abyste se v něm mohli pohybovat alespoň trochu anonymně? Výborně, tento svět je už s námi. Města jsou promořena kamerami, posledních deset let se intenzivně pracuje na face recognition pro „citlivé oblasti“, pod čímž Západ myslí letiště, důležité provozy a elektrárny a méně liberální země, jako je Čína, si pod tím představují „vlastně všechno“.

Úvaha: (Nejen) technologie nás ženou do totality
i Zdroj: PCTuning.cz

Nově se rozhodli zabudovat systém sledování a rozeznávání do vlaků a na nádraží, přičemž dokážou údajně rozeznat „zločince“ (ať tím myslí cokoliv) i po plastické operaci. Velký britský kamerový systém, i když je v otázkách prevence kriminality podle statistik zoufale neefektivní, je jenom takový prekurzor věcí, které přijdou. Při nepokojích v Londýně se ukázalo, že britská společnost není schopna předcházet problémům, neumí rychle problémy řešit, ale dokáže si pečlivě přehrávat pásky a lovit vandaly ze záznamu. To ilustruje dvě věci: Za prvé, kamerový systém není preventivní, ale restriktivní, před zločinem vás neochrání, ale dokáže dostat zločince před soud, ať už je jeho výsledek jakýkoliv. Za druhé, zločinci si na něj tak zvykli, že si z něj zhola nic nedělají.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama