Velký test čtyř microATX desek Z77 – druhý díl
Článek Velký test čtyř microATX desek Z77 – druhý díl

Velký test čtyř microATX desek Z77 – druhý díl

Michal Šimonek

Michal Šimonek

21. 2. 2013 03:00 51

Seznam kapitol

1. ASRock Z77 Extreme4-M – software 2. Asus P8Z77M-PRO – software 3. Gigabyte Z77MX-D3H – software 4. MSI Z77MA-G45 – software 5. ASRock Z77 Extreme4-M – napájení a externí čipy 6. Asus P8Z77-M PRO – napájení a externí čipy 7. Gigabyte Z77MX-D3H – napájení a externí čipy 8. MSI Z77MA-G45 – napájení a externí čipy
9. Testovací sestavy a výběr testů 10. Měření výkonu, benchmarky procesoru I. 11. Měření výkonu, benchmarky procesoru II. 12. Měření výkonu, benchmarky procesoru III. 13. Přetaktování jednotlivých desek 14. Spotřeba a teploty 15. Závěrečné vyhodnocení

V prvním dílu jsme si všechny čtyři modely představili, zhodnotili jejich vybavení, přídavné sloty i celkový návrh desky. V dnešním pokračování přejdeme k napájení a přídavným čipům, změříme provozní vlastnosti a možnosti přetaktování. Na závěr testu rozdáme dvě medaile – Asus a Gigabyte si je po právu zasloužili.

Reklama
Reklama

Spotřeba

Velký test čtyř microATX desek Z77 – druhý díl

Spotřebu jsem měřil běžným zásuvkovým wattmetrem. V klidovém stavu jsem ponechal zapnuté úsporné funkce na auto a sestavu nechal asi 10 minut ustálit ve Windows. V zátěži jsem měřil nejčetnější spotřebu během několika průběhů v Cinebench R11.5 (jelikož nejvyšší zaznamenaná spotřeba byla třeba jen o 1 W vyšší než nejčastější spotřeba!). Tím jsem reflektoval více reálné podmínky zátěže, než při LINX nebo PRIME zátěži.

Velký test čtyř microATX desek Z77 – druhý díl

Spotřeba daných sestav je na podobné úrovni. Pouze MSI deska pořádně neumí úsporné stavy a více než 20 W navíc není zanedbatelná hodnota u stejné platformy. Nejlepší spotřebu v klidu má Gigabyte, v zátěži si nejméně vezme základní deska Asus. Nejvíce naopak ASRock.

Na vyžádání jsem provedl dodatečně alespoň rychlé měření spotřeby mezi nastavením napětí offset a manuálním. S offsetem dochází při přetaktování v klidovém stavu nejen k podtaktování (to i s manuálním napětím), ale také k poklesu napětí. Jak se to projeví na spotřebě? Při přetaktovaném systému a manuálním napětím 1.35 V je klidový stav spotřeby 74 W. Pokud dosáhnu kolem 1.35 V pomocí offsetu ve stavu zátěže, v klidu se napětí sníží (P-state+hodnota offsetu) a spotřeba klesla na 68 W. Uspoříte tedy 6 W.

Teploty

Velký test čtyř microATX desek Z77 – druhý díl

Teploty jsem měřil bodovým bezdotykovým termometrem. Pokojové teploty byly po všechny dny kolem 20-22° C. Postupně jsem změřil klidové stavy u napájecí kaskády procesoru a nakonec teplotu u PCH. Totéž jsem zopakoval pro stav zátěže, kdy během loopování benchmarku 3DMark Vantage a jsem započal odměřovat teploty na stejných místech. Teplota na různých místech napájecí kaskády byla různá, naměřil jsem tedy 5 míst a výsledek poté zprůměroval.

Velký test čtyř microATX desek Z77 – druhý díl

Napájecí kaskáda měla teploty na všech základních deskách na velmi dobrých hodnotách. Nejnižší teploty dosáhl Gigabyte a Asus, ale i ta nejvíce horká deska dnešní recenze má teploty na vynikající úrovni.

Velký test čtyř microATX desek Z77 – druhý díl

Čipset jižního můstku příliš nehřeje. Rozdíly mezi deskami jsou do 5 stupňů, nejchladnější na PCH je ASRock.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning