vliv-cpu-na-herni-vykon-1-2-jedno-gpu
PCTuning Článek

Vliv CPU na herní výkon 1/2: Jedno GPU

Z. Obermaier

Z. Obermaier

2. 2. 2009 06:00 182

Seznam kapitol

1. Úvod - Odvěké dilema 2. Testovací sestavy 3. Testovací hry a metodika 4. Fallout 3 5. Call Of Duty 5 6. Left 4 Dead 7. Far Cry 2 8. Dead Space 9. Bioshock 10. World In Conflict 11. Tomb Raider Underworld 12. GTA IV 13. Call Of Duty 4
14. Devil May Cry 4 15. Crysis Warhead 16. S.T.A.L.K.E.R. Clear Sky 17. Brother In Arms: Hells Highway 18. Race Driver: GRID 19. Half Life 2: Episode Two 20. Company Of Heroes: Opposing Fronts 21. Mass Effect 22. Unreal Tournament 3 23. Enemy Territory Quake Wars 24. Shrnutí výkonu 25. Závěr první části

Dnes vám přinášíme dlouho slibovaný test vlivu výkonu procesoru na hry. S uveřejněním jsme čekali na nové Phenomy II od AMD, které na trh dorazily, a náš test mohl být dokončen. V první části srovnáme všechny důležité procesory dneška na třech platformách při použití jedné grafické karty. Tento scénář je u nás nejběžnější. V druhé části se zaměříme na duální karty a Multi-GPU řešení.

Reklama
Reklama
Vliv CPU na herní výkon 1/2: Jedno GPU

Od okamžiku, kdy se na trh s běžnými počítači dostaly první čtyřjádra, ptají se uživatelé, zda se vyplatí na takový procesor upgradovat z pohledu hráče. Význam a využitelnost čtyřjádrových čipů v aplikacích je neoddiskutovatelná, ovšem vhodnost pro herní PC je stále otázkou. I když se mnoho výrobců her holedbalo, že jejich hra bude čtyřjádro využívat a potřebovat, nebyla to pravda. Téměř všechny dnešní hry si vystačí s dvoujádrem (za určitých podmínek), a my se toto tvrzení dnes pokusíme prokázat. Pozor, toto tvrzení neplatí stoprocentně pro duální karty a Multi-GPU řešení, ty nejsou ale předmětem dnešního testu. Najdete je v druhé části.

Před dvěma lety, jsme uvedli první test "Vliv výkonu CPU na herní výkon". Musím se smutkem konstatovat, že se od té doby mnoho nezměnilo. Hry zůstaly v nárocích na CPU téměř na stejné úrovni. První hrou (a na dlouho možná i poslední) kde je čtyřjádro skutečně nutné, je GTA IV a to je prostě realita. Všechny ostatní moderní hry si běžně vystačí s dvoujádrem. To ovšem neznamená, že dvoujádro stačí každému a vždy. Pokud provozujete systém Windows Vista, ve kterých běží na pozadí desítky procesů, nemůžete očekávat stejný komfort jako má majitel čtyřjádrového čipu. Hra na počítači s čtyřjádrem sice bude umět využít jen jedno nebo dvě jádra CPU, ostatní běžící procesy se ale mohou spouštět na dalších dvou, čímž se zátěž systému rozloží a pro hru zbude více výkonu. V našem testu tento efekt uvidíme, protože dvoujádro prostě bude znamenat nižší fps. Rozdíly nejsou nijak zásadní, ale jsou měřitelné.

Vliv CPU na Single grafiku

V dnešní první části testu se budeme zabývat jednou grafickou kartou osazenou v systému. Je důležité připomenout, že půjde o kartu s jedním jádrem GPU, tato informace je zásadní. V takovém případě se totiž výkon procesoru projeví ve hrách pouze do některých rozlišení. Měřením jsem zjistil, že vliv procesoru na počet fps je významně znatelný v rozlišeních nižších než 1680x1050. Od tohoto nastavení vliv procesoru oslabuje, a v nejvyšším rozlišení 2560x1600 již nemá téměř žádný vliv na fps. Od rozlišení 1920x1200 výše je výkon roven schopnosti grafické karty, a s vyšší frekvencí procesoru roste výkon jen málo. Tato skutečnost je dlouhodobě uznávaným faktem, a patřičně známá.

Důvod pro napsání tohoto článku také pramení z velmi častých dotazů na vliv procesoru na hru a grafickou kartu. Dotazy typu: "Je pro GTA IV lepší vysoce taktované Dual Core, nebo pomalejší Quad?, Bude pro GeForce GTX 295 stačit Athlon 64 X2?, Zahraji si plynuleji Crysis se čtyřjádrem?, Jak to, že u můj Radeon HD4870 X2 má v rozlišení 1680x1050 nižší fps než v 1920x1200? .. a podobné se objevují stále.

Co chceme zjistit?

Dnešním testem chceme dát všem čtenářům jasnou odpověď, jak si proti sobě vedou všechny zásadní procesory na trhu. Porovnáme proti sobě Core 2 Duo, Core 2 Quad, Core i7 a Phenom II X4. Žádné starší čipy jsem nezařadil (Athlon 64 X2), protože ceny čtyřjader AMD začínají na 3000 Kč a výkon dvoujádrového čipu bude reprezentovat Core 2 Duo. Nebudeme srovnávat konkrétní procesory ale spíše jejich primární znaky. Postavím proti sobě platformy AMD a Intel, také počet jader procesorů. Výstup našeho testu by měl zodpovědět několik zásadních a stále se vracejících otázek ohledně procesorů a her:

  • Stačí dnešním hrám Dvoujádrový CPU, nebo je konečně čas k upgradu na Čtyřjádro?
  • Jak velké jsou rozdíly v herním výkonu napříč platformami Intel a AMD?
  • Jsou duální karty závislé na počtu jader a frekvenci procesoru? (v druhé části)
  • Jaká je minimální frekvence CPU, aby nebrzdil duální grafiku? (v druhé části)
Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning