YouTube: od anarchie k diktátu hyperkorektnosti – cesta se Suzan Wojcicki (2014–2023)
Seznam kapitol
Suzan Wojcicki, bývalá šéfka YouTube, zemřela 9. srpna 2024 na rakovinu plic. Odešla v šestapadesáti, což je nepříjemně brzo – a zanechala za sebou spoustu pozitivní práce, ale také spoustu kontroverzí. Rozhodně však formovala nejen YouTube, ale celá sociální média do té podoby, v jaké je máme dnes.
Když Suzan Wojcicki 16. února 2023 opustila svoji pozici v YouTube, pravděpodobně málokdo věděl, o co vlastně jde. Jako důvod uvedla „péči o rodinu, o zdraví a osobní projekty“, což zřejmě zakrývalo nepěknou diagnózu a dalo ji to šanci bojovat s rakovinou plic, což je zákeřná a značně smrtelná choroba: Podle statistik je šance na přežití pěti let jenom asi 20 %.
Svůj boj s nemocí Suzan před několika dny prohrála – a zanechala za sebou čtyři ze svých pěti dětí a také nemalé dílo. Její devatenáctiletý syn Marco zemřel 13. února tohoto roku na akutní předávkovaná nespecifikovanou drogou na univerzitě v Berkeley, kde studoval matematiku. Podle všeho šlo o ten případ, kdy si během párty od kámošů něco vezmete a nevíte ani, co to je a ani jak na to zareagujete. Tohle Suzan nepochybně v její léčbě nepomohlo.
Celá její rodina je zajímavá tím, že je ze strany po matce rusko-židovská a po otci polská, kde její dědeček byl zvolen v „posledních polských volbách“ roku 1947 a posléze byli nuceni emigrovat, protože komunisté pod Stalinovým vedením začali svoje oponenty pronásledovat. Její rodina patřila v Americe mezi vysoce vzdělané a významné, její babička budovala polskou sekci v Library of Congress, její matka vyučovala žurnalistiku v Palo Alto a je považována za svého druhu „babičku Silicon Valley přes humanity“, protože se významně angažovala ve školních a vzdělávacích programech.
Otec Susan, Stanley George Wojcicki, působil jako fyzik na Stanford University, což Susan brzy uvedlo do světa vyššího vzdělávání. Její vzdělávací profil je bohatý, studovala historii a literaturu na Harvardu, to si doplnila počítači a ekonomikou a plánovala se věnovat akademické kariéře, ale nakonec ji zlákaly technologie. Začala v marketingu pro Intel a věnovala se konzultanství, než ji v roce 1999 získal Google jako svoji první marketingovou manažerku.