Ze sálů až na váš stůl: předehra k mikropočítačům
i Zdroj: PCTuning.cz
Historie Článek Ze sálů až na váš stůl: předehra k mikropočítačům

Ze sálů až na váš stůl: předehra k mikropočítačům | Kapitola 3

Pavel Tronner

Pavel Tronner

20. 1. 2015 03:00 6

Seznam kapitol

1. Předehra k mikropočítačům 2. ARPA 3. Koncept moderního užívání počítače 4. Memexem proti informační explozi 5. Aby se monstrum nenudilo: sdílení počítačového času 6. Náznaky nového přístupu

Šedesátá léta byla úžasnou dobou optimismu a víry v budoucnost. Generace našich rodičů a prarodičů se tehdy konečně odpoutala od té šedivosti válečných let a užívala si život plnými doušky. Autoři sci-fi psali romány plné letů ke hvězdám či vzdálenějším planetám a občas se v těchto velkolepých představách o budoucnosti objevovaly i osobní počítače.

Reklama

Vannevar Bush

Paradoxní je, že první koncept moderního užívání počítače byl v této době již dávno znám. Po skončení druhé světové války vydal Vannevar Bush svou přelomovou práci „As We May Think“, která zásadně ovlivnila budoucnost počítačů.

Ze sálů až na váš stůl: předehra k mikropočítačům
i Zdroj: PCTuning.cz

Vannevar Bush nebyl žádný nýmand, právě naopak. Byl vynikajícím vynálezcem, který už před válkou sestrojil mechanický analyzátor diferenciálních rovnic. Ten byl schopen řešit rovnice o až osmnácti neznámých a už v sobě obsahoval některé prvky pozdějších digitálních počítačů.

Vannevar Bush se svým analyzátorem diferenciálních rovnic, kolem roku 1930, zdroj: Computer History Museum
i Zdroj: PCTuning.cz
Vannevar Bush se svým analyzátorem diferenciálních rovnic, kolem roku 1930, zdroj: Computer History Museum

Byl také viceprezidentem MIT a prezidentem prestižního Carnegieho institutu. Za války pak šéfoval úřadu Office of Scientific Research and Development a koordinoval úsilí šesti tisícovek amerických vědců ve vymýšlení lepších a dokonalejších válečných zařízení.

Se svými zkušenostmi s počítači a zpracováním informací se tedy ve zmiňovaném eseji pokusil nastínit, jak by bylo možné zvládnout informační explozi, kterou už tehdy velmi předvídavě vnímal. Uvědomoval si, že množství známých faktů narůstá takovým tempem, že zakrátko bude velkým problémem se v nich vyznat a vyhledávat to podstatné. Zároveň také chápal, že zásadní roli mohou hrát právě počítače.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama