PCTuning Článek

Logitech G510 - vylepšený nástupce G110

filip-eckstein
Filip Eckstein
14. 9. 2010 01:00 24 Sdílej:

V redakci jsme tentokrát podrobili testu nový přírůstek z herní "géčkové" série společnosti Logitech. Model G510 má být lepší alternativou k nedávno testované G110, která je ochuzená o jednu přídatnou řadu makro tlačítek a LCD GamePanel. Vyplatí se připlatit za volitelnou barvu podsvícení a herní displej?

Reklama
Reklama

Logitech G510 je tradičně zabalen v typicky nazelenalém balení. Samotný obal nám však toho mnoho neprozradí. Na jeho přední straně se dozvíme pouze o možnosti různých barevných podsvícení, praktickém informačním LCD GamePanelu nebo integrovaném USB audiu.


Tradiční černozelené Logitech balení

Po rozbalení krabice a vyjmutí klávesnice jsem ihned popadl příslušenství, které ač bylo tentokrát poměrně chudé, rozhodně bezpečně pokryje veškeré potřeby klávesnice. Konkrétně se jedná o stručný manuál, CD médium nesoucí ovladače a speciální "key manager" a v poslední řadě také odnímatelnou područku.


Ovladače, manuál a područka = základní výbava

A jak vypadá nová G510 po vybalení z krabice? Ano, proporční podobnost s G110 je evidentní. Zdědila prakticky úplně vše, až na celkové rozměry, na nichž se podepisuje informační LCD panel a přídatná řada makro tlačítek.


Podrobné specifikace


V této kapitole se trochu blíže podíváme na všechny "vychytávky", jimiž se výrobce chlubí. Určitě se mezi nimi naleznou některé velmi zajímavé funkce. Valná většina z nich již byla zmiňována v dřívější recenzi, kde jsme se věnovali její starší sestřičce. Ta na rozdíl od G510 disponovala přídatným USB portem a možností organizace kabeláže. Zase na druhou stranu neměla informační LCD panel a další řadu makro tlačítek.

LCD GamePanel

Informační LCD panel pomáhá hráči nejen ve správě multimédií, vytížení systému nebo v rychlém upozorňování na nový e-mail, ale také si lze ze stránek výrobce nebo přes přibalený software stáhnout podporu pro vaši oblíbenou hru. GamePanel vám pak bude sloužit třeba jako indikátor zdravý nebo munice. Stejně tak vám ale může oznamovat, jak jste na tom ve vaší strategii se surovinami.

Nastavitelná barva podsvícení

Klávesnice hráči umožňuje výběr mezi omezenou škálou různých odstínů barev, a to v rozmezí mezi modrou, červenou a fialovou. Každou barvu lze přitom přiřadit ke každému profilu zvlášť, čímž je od sebe řádně odlišíme. Sílu podsvícení bohužel nelze kontrolovat, přímo na klávesnici je však umístěnou tlačítko, které nám podsvícení dovolí alespoň úplně vypnout.

Integrované USB zvukové zařízení s oddělenými sluchátky

Klávesnice je vybavena USB audio zařízením spolu s dvěma 3.5mm jacky a dvěma speciálními tlačítky umožňující jejich ztišení, což má také za následek automatické přepnutí na zvukové zařízení v počítači.

Programovatelné klávesy

Klávesnice disponuje celkem dvanácti programovatelnými tlačítky umožňující individuální přiřazení takřka jakékoliv akce, a to včetně plně konfigurovatelných maker. Toto zvládne každý ze tří vestavěných onboard profilů. Celkem tak lze nastavit až 54 nových funkcí.

Tlačítko herního módu

Ač už se též jedná o poměrně známou věc, i nyní bych měl funkci tlačítka herního módu zmínit. V praxi se jedná o funkci, která dokáže automaticky deaktivovat klávesu rychlého spuštění nabídky Start a tlačítko pro vyvolání menu. Důvodem je především nechtěné "ukliknutí" během hraní hry, které může mít za následek nechtěného shození hry na plochu. Na nové G510-ce je tato funkce vyvedena pomocí elegantního podsvíceného slideru.

Odnímatelná područka

Součástí nové G510 je také odnímatelná dlaňová područka. Uživatel si tak může zvolit mezi pohodlím nebo ušetřeným místem na psacím stole. Područka totiž přeci jen rozměry klávesnici znatelně zvětší.

Multimediální klávesy

Tato partie je snad už loženou samozřejmostí u každé moderní klávesnice. U nové G510 se v tomto případě jedná o šest multimediálních tlačítek ovládajících audio/video.


Nový model (G510) se od toho starého (G110) v ergonomii a dílenském zpracování příliš neliší. Proto bude až na drobné úpravy a vsuvky (+ samozřejmě obrázky) zbytek textu v této kapitole shodný s tím, který se objevil v recenzi klávesnice Logitech G110.

Ergonomie a design

Po ergonomické stránce je nová G510 vyvedena opravdu slušně. Pomineme-li počáteční zmatení nad dalšími třemi sloupci programovatelných tlačítek umístěné po levém boku, díky němuž se na klávesnici můžete nějakou dobu ztrácet, je na tom tento model z hlediska psaní a pohodlí velmi dobře.

Přesuňme se ale do konkretizované roviny. Výrobce nám přímo pod nos připravil hned několik zajímavých řešení, jež by nám měli práci s klávesnicí co nejvíce zpříjemnit. V první řadě se jedná o odnímatelnou područku, která je výjimečná tím, že dlaně ponechává ve stejné rovině spolu s klávesami. Z toho vyplývá, že ruce nesvažuje směrem dolů. Ač je to poměrně nezvyklé řešení, po nějaké době jsem si na něj zvykl a klávesnici používal dále bez větších obtíží. I tak bych ale asi mnohem raději upřednostňoval běžné provedení.

Druhým ergonomickým aspektem jsou polohovatelné nožky. U tak drahé klávesnice mi absence více výškových poloh docela vadila. V případě nové G510 totiž výškové stupně existují pouze dva, což vzhledem k netradičně provedené područce zcela určitě netvoří tu nejvhodnější ergonomickou konstelaci.

U dříve recenzované G110 jsem velmi chválil možnost organizace kabeláže za pomoci praktických tunelů tak, že se nám kolem klávesnice zbytečně neválely metry kabelu například od sluchátek. Stejně tak se mi u ní líbil přídatný USB port k připojení jiného zařízení. Bohužel těmito oběma výhodami G510 nedisponuje a svůj luxus tak přesouvá hlavně do oblasti makro tlačítek a LCD displeje na úkor užitečnější vychytávky, kterým rozšiřující USB port rozhodně je.

Rozložení a pohodlí

A jak to vypadá s rozložením kláves? To je naštěstí nedotčené, a tak se můžete těšit na klasické rozmístění kritické šestice Delete, Insert, PgUp atp. Jsem tomu docela rád, že se již někteří výrobci viditelně poučili. Logitech sice ještě stále u některých svých kancelářských modelů vskutku velmi podivně experimentuje, nicméně u nové G510 si to odpustil a to je dobře. I tak je to ale krok vpřed, jenž vítám, a to nejen já, s otevřenou náručí.

Herní klávesy

Pokud jde o herní a multimediální klávesy, jejich rozmístění je rozporuplné. Multimediální klávesy jsou na dobře přístupných místech, kde navíc nijak nepřekáží. Horší to až s programovatelnými herními tlačítky, o nichž jsme se zmiňoval již výše. Tyto tři početné sloupce kláves nacházející se až na samotném kraji, v tomto případě levém boku, klávesnice v prvních chvílích velmi překáží a prsty je rádi zaměňují s písmeny. To bohužel i přes to, že jsou lehce výškově diferencované. Lze si na to zvyknout, avšak i poté můžete cítit jisté nepohodlí nad tím, kde se nacházejí. Nyní asi přichází docela vhodná chvíle na srovnání s konkurencí. Nedávno recenzovaná Sidewinder X4 disponovala též sloupcem programovatelných herních tlačítek po levém boku klávesnice. Řešení však Microsoft použil o mnoho elegantnější. Herní klávesy jsou totiž umístěné níž (ne výš jako u G510) a jsou tvarově naprosto odlišné. V tomto případě mi tedy provedení Microsoftu připadá o mnoho praktičtější a pohodlnější.

Podsvícení

Ani podsvícení klávesnice by u moderní dražší herní klaviatury nemělo za žádnou cenu chybět. Konkrétně nová G510 nabízí celou paletu barev včetně různých odstínů. (pro srovnání, G110-ka disponovala pouze třemi barvami v příslušných odstínech) Celou paletu barev si navíc budete moci prohlédnout v příští kapitole, kde se budeme věnovat přibalenému softwaru a ovladačům.

Jas podsvícení měnit nelze, lze ho však pomocí speciálního tlačítka deaktivovat - například ve dne, kdy není potřeba a popisky kláves pod vlivem podsvícení nevypadají hezky.

Multimediální klávesy

Multimediální klávesy jsou zastoupeny šesticí tlačítek ovládající audio/video včetně skrolovacího kolečka k intuitivnímu a pohodlnému ovládání hlasitosti. Více multimediálních kláves už se nedočkáme a je to dobře. Bohaté a početné množství multimédiíí by mělo být výsadou spíše kancelářských klávesnic a i tam bych jejich počty někdy výrazně omezil. Na druhou stranu, u herních klávesnic to i pro milovníky rychlých zkratek může být v naprostém pořádku. Programovatelná makro tlačítka totiž ve finále mohou třeba jen v jednom profilu zastat funkci jakékoliv multimediální klávesy. Koneckonců, není tam těch "makro tlačítek" skutečně nějak moc?


GamePanely představují u lepších klávesnic od Logitechu už tak nějak tradicí. Však si mnoho z vás určitě vzpomíná třeba na starou dobrou G15 a jejího stejnojmenného nástupce. Ani Logitech G19 vám jistě nemohla uniknout, ta totiž ze všech GamePanelů disponovala asi vůbec tím nejpokročilejším. Nejen totiž, že byl umístěn na otočném kloubu, ale byl barevný, disponoval vyšším rozlišením a bylo na něm možné mimo jiné přehrávat i filmy nebo videa z YouTube.

Hlavní výhodou GamePanelu má být poměrně rozsáhlá databáze podporovaných počítačových her, která obsahuje skripty umožňující číst některé informace pocházející ze hry přímo na panelu klávesnice. Kromě munice, zdraví nebo surovin se tak můžete na panelu dočíst třeba i cíle mise. Část databáze her je možné shlédnout zde na oficiální stránkách výrobce. Díky možnosti programování vlastních skriptů existuje i rozsáhlá komunita, kde podporu ke spoustě svých oblíbených her určitě naleznete také. Mnohé skripty navíc můžete nalézt na CD s drivery.

GamePanel umí samozřejmě mimo herních skriptů zobrazovat také spoustu jiných věcí, jako například stav vaší e-mailové schránky, zprávy z IM (Miranda), seznam hudebních stop, hodnoty zaznamenané teplotními senzory uvnitř počítače nebo může sloužit také jaké praktická RSS čtečka. Vše je samozřejmě záležitostí podpory a zručností komunity - applety a pluginy si totiž můžete bez problému sami naprogramovat, stačí ovládat programovací jazyk Lua, jehož skriptovací okno je přítomné přímo v ovladačích.

Co se týká tlačítek okolo panelu, čtyři nemají konkrétní účel, ale slouží k navigaci, kterou udává přímo aplikace právě běžící na displeji. Osamocené tlačítko nalevo od displeje pak slouží k přepínání jednotlivých právě běžících panelových aplikací.


Software je po mnoha ohledech velmi podobný s tím, u něhož jsme zvyklí u ostatních herních klávesnic géčkové řady. G-Series Key Profiler je speciální software, s jehož pomocí lze poměrně jednoduše kalibrovat programovatelné herní klávesy a spravovat profily. Je to zároveň jediné místo, kde lze nastavit barvu podsvícení pro jednotlivé herní profily.

Měl bych také připomenout, že kalibrovat nemusíte nutně pouze makra, ale i všechno ostatní. Na programovatelná tlačítka tak lze přiřadit i některé akce operačního systému nebo například rychlé spuštění jiného programu. Z programovatelných tlačítek si tak rázem můžete vytvořit tlačítka multimediální.

Úvodní okno je velmi efektní, graficky nám znázorňuje a přibližuje veškeré funkce klávesnice

Klasické nastavení maker, profilů a podsvícení

Paleta barev podsvícení

Nastavení LCD GamePanelu

Komplexní softwarové nastavení GamePanelu se od verze dodávané ke G15 příliš nezměnilo. Vedle konkrétních aplikací, která vám bude displej zobrazovat lze nastavit i jas nebo kontrast, případně pak dobu rotování mezi jednotlivými aplikacemi. Jedná se tedy opravdu jen o základní a nijak komplikovanou konfiguraci, kterou zase až tak často kalibrovat nebudete.


Porovnání s ostatními modely

model Design Ergonomie Klávesy Software Hraní Recenze
Kancelářské modely
Logitech MX3200 (set)
18.07.2007
Logitech S510 (set)
20.02.2008
Logitech Illuminated
30.10.2008
Logitech Wave 2.4 (set)
19.3.2009
Enermax Aurora
28.4.2010
Microsoft Comfort 5000 (set)
18.5.2010
Herní klávesnice
Logitech G15
27.03.2008
Genius LuxeMate 525
30.05.2008
Saitek Cyborg Keyboard
17.06.2008
Razer Lycosa
23.07.2008
Gigabyte GK-K8000
27.08.2008
Zboard ZDB101
30.09.2008
Logitech G19
6.5.2009
Roccat Valo
16.12.2009
Microsoft Sidewinder X4
4.5.2010
Logitech G110
29.6.2010
Roccat Arvo
27.7.2010
Logitech G510
-
 

Orientační cena v ČR

model cena s DPH (červen 2010)
Logitech MX3200 (set) 2000,- Kč
Logitech S510 (set) 1250,- Kč
Logitech G15 1800,- Kč
Genius LuxeMate 525 690,- Kč
Saitek Cyborg Keyboard 1500,- Kč
Razer Lycosa  1500,- Kč
Gigabyte GK-K8000 1800,- Kč
Zboard ZBD101 1300,- Kč
Logitech Illuminated 2400,- Kč
Logitech Wave Pro (set) 2870,- Kč
Logitech G19 3900,- Kč
Roccat Valo 2600,- Kč
Enermax Aurora 1760,- Kč
Microsoft Sidewinder X4 1200,- Kč
Microsoft Comfort 5000 (set) 1700,- Kč
Logitech G110 1750,- Kč
Roccat Arvo  
Logitech G110 2300,- Kč

V praxi

V praxi si nová G510 vedla dost podobně jaké její levnější sestřička G110. Hlavní rozdíl je přeci jen hlavně v luxusu, na který má asi největší vliv právě LCD GamePanel a další řada makro tlačítek. Proto tento úsek nebudu též nijak radikálně měnit.

Po dlouhodobém testování na několika typech počítačových her (ať už se jednalo o RPG, RTS nebo třeba FPS) jsem došel k poměrně radostnému závěru. Když si zvyknete, klávesnice je po čase docela pohodlná a zcela určitě vám nebude bránit ve vašich nadprůměrných herních výkonech. Zde opět zdůrazňuji, že celkové ergonomické řešení tohoto modelu je dost nezvyklé, tím však rozhodně nechci říci, že by bylo špatné (zcela cíleně tím mířím na tři sloupce makro tlačítek, na jejichž umístění poblíž klasických kláves si budete muset zvyknout).

Na stranu druhou Logitech nijak výrazně neexperimentoval a jedná se vlastně o stejně koncipovaný model, jako je tomu u většiny géčkové série.

Závěr

Na závěr by určitě stálo za to zmínit několik věcí. V prvních chvílích jsem byl poněkud znepokojený, že budu testovat klávesnici, která se už na první pohled příliš neliší od předchozího modelu. Během testu jsem však došel k závěru zcela opačnému. G510 se tváří jako jakási hodně vylepšená G110. Ta však byla v době svého uvedení docela předražená a svým způsobem i obyčejná. Nová G510 se nyní prodává "jen" o 300Kč dráž, než tehdy v době uvedení G110. To už je docela slušná cena a určitě má šanci konkurovat jiným výrobcům. Přeci jen se jedná o celkem luxusní kousek za velmi pěkný peníz, a to je při takové investici důležité.

Logitech G510 drží svůj nástupnický post právem a až na pár drobných nedostatků a možná až přílišného množství makro tlačítek (které se ukázaly být v praxi mezi mnoha hráči spíše nevyužité) se jedná o povedený model vhodný nejen pro příležitostné hráče, jenž si rádi dopřávají trochu toho luxusu, ale také pro profesionální sféru gamerů.

Graf ceny produktu Logitech Gaming Keyboard G510 poskytuje server Heureka.cz

Za zapůjčení děkujeme společnosti Logitech CZ

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning