pan-vybojek-bitspower-x-panel-xp-ii
Návody Článek Pán výbojek: Bitspower X-Panel XP II

Pán výbojek: Bitspower X-Panel XP II

Voigts Martin

Voigts Martin

10. 9. 2003 00:00 14

Osvětlení skříně je hezká věc - v případě modovaných skříní se jedná téměř o nutnost. Existuje však způsob, jak odlišit tu svou skříň od ostatních. CCFL výbojky jsou už docela běžné (viz. nedávná recenze), ale ty vaše mohou být jiné - můžou různě blikat, nebo se sloupec světla v nich může různě pohybovat (viz. video v článku). Jak toho docílit? Řešením může být panel od společnosti Bitspower: X-Panel XP II. V této recenzi se na něj podíváme poněkud blíže.

Reklama

Bitspower X-Panel XP II je vlastně "pánem" CCFL (Cold Cathode Fluorescent Lamp) výbojek. Nenahrazuje funkci tzv. inverterů (předřadníků) - ve skutečnosti tyto invertery řídí (zvládne je dva).

Krabička maličká po Dunaji plave…

Ne, v té písničce to bylo jinak... Ale nás zajímá panel od Bitspoweru. Přistupme tedy k části první – k balení. Krabička je zhotovena z pružné průhledné umělé hmoty, zevnitř na vás kouká papírová „krabička“, která však postrádá horní stěnu – a tou vidíte na čelní panel. Balení obsahuje také rozdvojku na molex konektor určený pro napájení pevných disků, dále zde najdete také čtyři šroubky pro uchycení panelu ve skříni a dva kablíky určené k napájení inverterů (předřadníků).

B

lack

& White

Nyní nastal čas popsat si samotný panel (jehož cena by se měla pohybovat kolem 920Kč vč DPH). Výrobce jej nabízí v černém a stříbrném provedení, náš byl barvy černé.

Pán výbojek: Bitspower X-Panel XP II
i Zdroj: PCTuning.cz

Přední část panelu je popsána bílými nápisy „Bitspower“, „XP II“ a je vyzdobena obrázky draků. Kromě nápisů, které samozřejmě žádnou funkci neplní, zde najdete čtyři otočné ovladače a po pravé straně jakýsi mikrofon. Dalším faktem, který stojí za zmínku, je modré podsvícení jednotlivých knoflíků.

Pán výbojek: Bitspower X-Panel XP II
i Zdroj: PCTuning.cz

Kam s ním? Tuto filosofickou otázku si kladl již Jan Neruda. Zatímco on na ni hledal odpověď poměrně dlouho, my si na ni odpovíme velmi jednoduše: panel je určen pro provoz v šachtě o stejné velikosti, jakou má běžná 3,5“ disketová mechanika. Napájení panelu je realizováno molex konektorem, stejným, jakým jsou napájeny pevné disky. Z tohoto důvodu výrobce přibalil již zmíněnou rozdvojku. V zadní části panelu také najdete dvě zástrčky pro kabely, které budou napájet předřadníky pro CCFL výbojky.

Pán výbojek: Bitspower X-Panel XP II
i Zdroj: PCTuning.cz

Dvě zástrčky se mohou zdát málo, celkem na ně lze, při použití předřadníků (tedy vlastních inverterů) Bitspower připojit čtyři "studené katody". Lze připojit i invertery jiných výrobců, pozor však na polaritu, která může být rozdílná! A komu jsou čtyři výbojky málo, může si sehnat rozbočku na napájecí kabely, čímž se množství připojitelných výbojek ještě zdvojnásobí, výsledný počet je tedy osm. To už ale je podle mého názoru daleko za hranicí nejen únosnosti, ale také úchylnosti :-))

Instalace a manuál

Jak se to instaluje? Nu, velice jednoduše. Není nad to, když stačí panel zasunout do 3,5“ pozice a přišroubovat. Následně už musíte jenom zasunout několik kabelů a je to. K panelu se manuál nedodává, je tomu tak ale z důvodu opravdu jednoduché instalace; na popsání jednotlivých funkcí potom výrobci stačilo pár řádek textu a obrázek na zadní straně obalu.

No a jak to funguje?

Velice dobře, dala by se shrnout odpověď ;-). Jenže od toho tu nejsem. Jsem tu kvůli tomu, abych vám vše podrobně popsal. Pusťme se tedy do toho. První knoflík zleva funguje jako pětipolohový přepínač. Jeho jednotlivými funkcemi (ve směru hodinových ručiček) jsou:

  • Vypnuto
  • Zapnuto
  • Aktivováno zvukem
  • Strobe (nenapadá mě český ekvivalent, který by přesně vystihoval tuto funkci)
  • Blikání

Otáčením si zvolíte požadovanou funkci. V každé poloze se zpřístupní příslušené ovládací knoflíky, což je signalizováno jejich podsvícením. Ovladače, které neřídí příslušnou funkci, nejsou v danou chvíli podsvíceny. Funkce vypnuto a zapnuto asi není třeba příliš představovat; co ale ostatní? Tip: Jedno video vydá za tisíc slov - proto jsme vyrobili malé předváděcí "avi" (ke stažení je zde, velikost 670kB).

Blikej mi do rytmu, katodo

Jako z říše diskoték (mnohými milovaných, stejně tak mnohými nenáviděných) je třetí funkce v řadě – Aktivace zvukem. Pomocí mikrofonu umístěného v pravé části panelu, jsou snímány zvuky z okolí panelu. V závislosti na nastavené citlivosti potom panel reaguje na určité zvuky bliknutím, případně delším rozsvícením výbojky. Udělal jsem malý pokus s touto funkcí na rodinné oslavě a vše opravdu fungovalo, jak mělo. Ba co víc, u publika se vše setkalo s velmi kladným ohlasem. I když nejsem zrovna diskofil, musím uznat, že pro určité příležitosti je tato funkce velmi hezkým zpestřením.

Strobe

Pán výbojek: Bitspower X-Panel XP II
i Zdroj: PCTuning.cz


změna sloupce světla je někdy nazývána "světelný meč" (lightsaber)

Tato funkce vám zpřístupní hned dva ovladače. Jeden určuje výšku sloupce (v případě kruhové katody v určitých fázích intenzitu) světla, druhý rychlost jeho pulzování. Protože tento popis není příliš jasný, můžete shlédnout již zmíněné, které postupně zachycuje všechny funkce – mezi jinými je v něm poměrně dobře vidět i tato.

Blikání

Pokud si nechcete výrazně hrát s nastavením (o čemž ale pochybuji – proč byste si jinak takovýto panel pořizovali), je pro vás jako dělaná tato funkce. Po jejím nastavení výbojka zkrátka pravidelně bliká…

Shrnutí

Tento panel je velmi zajímavým počinem, regulátorů otáček pro ventilátory je všude bezpočet, toto je však ojedinělý produkt, který určitě za zmínku stojí. Funkce, které jsem popisoval, jsou zvládnuty velmi dobře, neodpustím si ale malou výtku, která se týká nedotaženosti dvou vlastností panelu. První z nich je nemožnost regulace intenzity osvětlení. Ta druhá směřuje k poslední funkci panelu, tedy blikání. Jeho rychlost totiž také neovlivníte. Jinak se ale, pokud si tento panel koupíte, nedočkáte žádných nepříjemných překvapení. Jedná se o velmi kvalitní a precizně provedený produkt, který za vynaložené peníze opravdu stojí.

Poznámka: za zapůjčeni děkujeme Petru Dudkovi z www.dcase.cz

Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama