poradna-billa-brany-dil-8
Software Článek Poradna Billa Brány - díl 8.

Poradna Billa Brány - díl 8.

Štefek Petr

Štefek Petr

31. 12. 2004 00:00 36

Jistě jste za dobu, kdy máte co dočinění s počítačem, setkali s "dítkem" Microsoftu jménem Windows. Nutno však podotknout, že pěkně rozmazleným dítkem, které si občas dělá, co se mu zlíbí. V tomto pravidelném poradníku bychom chtěli ukázat, jak jim alespoň trochu přistřihnout křidélka a mít nad nimi o něco větší kontrolu. Úroveň tipů bude rozdělena na uživatele začátečníka a pokročilého, označení obtížnosti najdete hned vedle názvu daného tipu, takže by v tomto ohledu neměly vznikat žádné komplikace.

Reklama

1. Jak u vybrané položky spustit příkazový řádek

Pokud potřebujete rychlý a pohodlný přístup k příkazovému řádku u vybrané položky, tak je tento tip právě pro vás. Tento návod vám umožní přístup k příkazové řádce přes kontextovou nabídku. Najděte v registrech klíč HKEY_CLASSES_ROOT\Folder\shell a vytvořte nový klíč, který pojmenujte cmd a do výchozí hodnoty vepište Příkazový řádek. Po té u položky cmd vytvořte nový klíč s názvem command a do jeho výchozí hodnoty zadejte příkaz cmd.exe /k cd "%L".

Poradna Billa Brány - díl 8.
i Zdroj: PCTuning.cz

2. Jak psát v IE rychleji webové adresy

Tento tip je určen těm, kteří často píší adresy nových webů (tzn. ty které nejsou uloženy v oblíbených nebo historii prohlížeče). Postupujte tedy takto, otevřete okno prohlížeče a vepište například pctuning a zmáčkněte Ctrl+Enter. Tato klávesová zkratka způsobí, že se vám k názvu doplní www.pctuning.cz. Tato funkce má velmi omezené využití, ale někteří ji mohou ocenit (funguje i v dalších webových prohlížečích).

Poradna Billa Brány - díl 8.
i Zdroj: PCTuning.cz

Poradna Billa Brány - díl 8.
i Zdroj: PCTuning.cz

3. Jak zakázat editování registrů Windows

Pokud chcete, aby z nějakého důvodu byly zakázány operace s registry pomocí programu Regedit, pak postupujte podle následujícího návodu. Spusťte Regedit a nejděte klíč HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies\Explorer, kde vytvořte položku DWORD a pojmenujte ji DisableRegistryTools. Hodnotu této položky nastavte na 1 a restartujte systém.

Poradna Billa Brány - díl 8.
i Zdroj: PCTuning.cz

4. Jak si ve Windows sejmout obrázek aktivního okna

Pokud jste někdy potřebovali screenshot aktivního okna a neměli jste po ruce nějaký šikovný program, který to vyřeší, pak si zapamatujte následující klávesovou zkratku Alt+PrintScreen. Obrázek aktivního okna se uloží do schránky Windows a vy jej pak můžete vložit v libovolném programu pro úpravu obrázků. Pro sejmutí celé obrazovky stačí zmáčknout PrintScreen.

Poradna Billa Brány - díl 8.
i Zdroj: PCTuning.cz

5. Klávesové zkratky pomocí tlačítka Windows+X

Pokud chcete, aby pro vás tlačítko Windows dostalo nový rozměr a vy jste se jej naučili používat jako součást klávesových zkratek (dvojhmatů), pak je tento tip pro vás. Toto tlačítko je situováno většinou mezi tlačítka Ctrl a Alt.

 • Windows - otevře nabídku Start

 • Windows+M(D) - minimalizuje všechny okna

 • Windows+F - vyhledávání souborů a složek

 • Windows+R - otevře dialogové okno funkce Spustit

 • Windows+E - spustí Průzkumníka

 • Windows+U - Správce nástrojů

 • Windows+L - uzamčení Windows (jen v případě nastaveného hesla)

 • Windows+Tab - přepínání mezi spuštěnými aplikacemi

 • Windows+F1 - nápověda systému Windows

 • Windows+Break - zobrazí Vlastnosti Systému

6. Jak správně používat příkaz SFC

Příkaz SFC umožní po zadání do příkazové řádky kontrolu chráněných souborů systému Windows a v případě, že se verze neshodují, dokáže je nahradit aktualizovanými verzemi. Do příkazového řádku vepište příkaz SFC a některý z následujících parametrů:

 • scannow - okamžité skenování chráněných systémových souborů
 • scanonce - skenování při příštím spuštění systému Windows
 • scanboot - automatické skenování při každém spuštění systému Windows
 • revert - výchozí nastavení skenování

Poradna Billa Brány - díl 8.
i Zdroj: PCTuning.cz

7. Jak odstranit Windows Messenger

Pokud vám stejně jako spoustě lidí vadí integrovaný Windows Messenger, tak není nic jednoduššího, než se ho jednou pro vždy zbavit. Přes nabídku Start spusťte dialogové okno funkce Spustit a vepište do něj následující příkaz  RunDll32 advpack.dll,LaunchINFSection %windir%\INF\msmsgs.inf,BLC.Remove a samozřejmě jej spusťte. Mělo by dojít ke kompletnímu odstranění Windows Messengeru ze systému.

Poradna Billa Brány - díl 8.
i Zdroj: PCTuning.cz

8. Jak změnit označení mechaniky

Pokud jste někdy potřebovali změnit označení mechaniky na jiné písmeno, tak čtěte následující tip. Pravým tlačítkem klikněte na Tento počítač a vyberte Spravovat. Najděte položku Správa disků a najděte požadovanou mechaniku, kde opět pravým tlačítkem přes kontextovou nabídku vyberte Změnit písmeno jednotky a cestu svazku.Vyberte písmeno, které již není rezervováno pro jinou jednotku a potvrďte.

Poradna Billa Brány - díl 8.
i Zdroj: PCTuning.cz

Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama