supermysi-logitech-mx510-a-mx500
Hardware Článek Supermyši: Logitech MX510 a MX500

Supermyši: Logitech MX510 a MX500

Petr Válek

Petr Válek

26. 3. 2004 00:00 100

Když se řekne Logitech, představí si každý kvalitní a i když poněkud dražší PC periferie. Když se řekne MX 500, většina lidí ví o čem je řeč - není to označení auta, DVD přehrávače či grafické karty, jedná se o jednu z nejlepších počítačových myší, které kdy spatřily světlo světa. Když se na trhu objevila nová verze tohoto výrobku, model MX 510 napadlo mně, co vlastně mohl Logitech na již tak skvělé myši zlepšit? Na tuto otázku Vám může pomoci odpovědět dnešní testík.

Reklama

Logitech

Supermyši: Logitech MX510 a MX500
i Zdroj: PCTuning.cz

Firma působí na trhu od roku 1981 (!) a její výrobní portfolio se zaměřuje hlavně na klávesnice, myši, trackbally, herní zařízení, reproduktory, webkamery a digitální fotoaparáty. Firma také nenechala bez povšimnutí trh s mobilními telefony a vyrábí navíc headsety a handsfree sady. Preciznost zpracování jejích výrobků vždy patřila mezi ty lepší. Její výrobky najdete na nejednom stole ať doma či v kanceláři. Dnes testované myši jsou typicky "Logitechácké" jednak kvalitou tak i cenou. Pojďme se tedy podívat co se v nich skrývá.

Balení

Supermyši: Logitech MX510 a MX500
i Zdroj: PCTuning.cz
Supermyši: Logitech MX510 a MX500
i Zdroj: PCTuning.cz

 

Krabice ve firemních barvách Logitechu dá hned vědět co kupujete. Není to zajíc v pytli, to víte hned ;-) Kromě samotné ocáskové myši najdete v balení také redukci na PS/2. Myši jsou obě určeny k připojení na USB, ale ti co jej nemají, nemusí zoufat, díky redukci ji připojí také. Samozřejmostí je CD s ovladači, manuál a katalog výrobků (český manuál chybí). Samotná instalace obou modelů je bezproblémová. Po zastrčení myši do USB se díky plug and play Windows XP myš sama nainstaluje. Pokud nemáte chuť upravovat funkci tlačítek, není nutné instalovat Mouseware (program sloužící k nastavení myši). Všechna tlačítka fungují jak mají - zkoušeno na Windows XP Proffesional. Kromě instalace driverů si můžete z CD nainstalovat také přehrávač "MusicMaker".

MX 500 & MX 510

Model MX 500 se již dnes pouze doprodává, na trhu byl však velice dlouhou dobu. Proč tomu tak bylo? Když Logitech s tímto modelem přišel, jednalo se o malou revoluci. Díky promyšlenému tvarování a na svou dobu špičkovým a přesným snímačem pohybu se stal hodně oblíbeným. Největší slávu si vydobyl mezi hráči. Vždyť mnohdy jim takříkajíc zachránil krk v nějaké zběsilé střílečce. Nástupce MX 510 má mít podle výrobce ještě zdokonalený snímač.

Supermyši: Logitech MX510 a MX500
i Zdroj: PCTuning.cz


Vlevo MX 510, vpravo pak MX 500.

Technické údaje:

Model Logitech MX 500 Logitech MX 510
Typ Optická drátová Optická drátová
Počet tlačítek 8 8
Připojení USB & PS/2 USB & PS/2
Optický snímač 800dpi - 4,7mpix/s 800dpi - 5,8mpix/s
Max rychlost 1m/s 1m/s
Zrychlení - akcelerace 10g 15g
Systémová podpora Windows 98,ME, 2000, XP, MacOs Windows 98,ME, 2000, XP, MacOs
Cena (bez DPH) okolo 1249,- Kč okolo 1170,- Kč

Ovládání a ergonomie

Obě myši jsou vyrobeny z plastu, který je však na omak velice příjemný. Černý plast má na dotek gumový povrch a samotné tělo myši je pak vyrobeno v případě MX 500 ze stříbrného plastu, MX 510 je vyvedena v modré metalíze (existují i červené varianty této myši). Hlavní tlačítka jsou součástí hřbetu myši, nejsou tedy oddělené jako to bývá u klasických myší. Myš padne skvěle do ruky, jedinou nevýhodou je, že tvar nevyhovuje levákům. Pro praváka je vše na dosah ruky. Někomu se může zdát také mírně těžší, je ale možné po odšroubování krytu vyndat z myšky závaží. Přijdete však o záruku.

Supermyši: Logitech MX510 a MX500
i Zdroj: PCTuning.cz


MX 500, klikněte pro zvětšení.

Na obou myškách máte k dispozici 8 tlačítek, které jsou samozřejmě programovatelná. Základní tří tlačítka, tedy kolečko a dvě klikací tlačítka plní běžné funkce.
Dalších 5 tlačítek je možno volně programovat. Na levém boku myši najdete dvě tlačítka, která primárně slouží jako "vpřed" a "vzad" například u Internet exploreru.

Supermyši: Logitech MX510 a MX500
i Zdroj: PCTuning.cz


MX 510, tlačítka vpřed a vzad.

Na předešlém obrázku je velice dobře patrná také prohlubeň na palec. Další tlačítka najdeme na horní části myšky.

Supermyši: Logitech MX510 a MX500
i Zdroj: PCTuning.cz


MX 510 - pohled shora

Úplně vlevo najdeme tlačítko, které defaultně plní funkci Alt+Tab, tedy přepínání mezi aplikacemi. Další dvě tlačítka s šipkami plní funkci kolečka, pokud se Vám nechce skrolovat. Pak stačí jen mačkat. Logitech tyto tlačítka nazývá "cruise control". Předposledním z tlačítek je klasické skrolovátko, které známe všichni z klasických myší. U logitechu samozřejmě také "cvrliká", není to tedy volný pohyb jako u nedávno testované myši Microsoft. Máte tedy pořád v ruce, o kolik jste pootočili. Poslední tlačítka jsou ty běžná a nejpoužívanější jsou pak levé a pravé.

Všechny tlačítka a jejich funkce je samozřejmě možné nastavit, tedy kromě levého a pravého. Nastavení je pohodlné pomocí nainstalovaného ovládacího panelu MouseWare, který byl k myši dodáván ve verzi 9.8.

Supermyši: Logitech MX510 a MX500
i Zdroj: PCTuning.cz

Senzor

Optické senzory (jsou to vlastně miniaturní kamery) Logitech MX patří mezi opravdu špičkové a u obou modelů jsem se nesetkal s žádným problémem. Starší z nich, použitý u MX 500 má rozlišení 800dpi a snímač je schopen "tikat", přesněji snímat pohyb rychlostí 4,7mpix/s. Myš MX 510 je vybavena mírně upraveným senzorem, který při stejném rozlišení snímá pohyby s ještě větší frekvencí, přesně o 1,1mpix více než starší model. Myši zvládnou precizně sledovat pohyb rychlosti 1m/s.

Poznámka: Vysoká frekvence snímače zaručuje že myš jen tak "neurvete". Pokud zrovna teď pracujete s optickou myškou zkuste s ní prudce popojet doprava, pokud kurzor jen poskočí na místě, vězte, že jste právě dostali "myší smyk". Právě pevné a precizní sledování podložky je pochopitelně pro hráče her velmi důležitou vlastností - pokud myš nesleduje přesně dráhu ruky musíte mimovolně pohyb mikroskopicky korigovat (je to jako jezdit autem které má vůli v řízení). Tato korekce, i když si to neuvědomujete, stojí cenné zlomky času který vás může stát body a  fragy.

Oba MX snímače jsou schopny pracovat i na problematičtějších materiálech, v případě myši MX 510 je opravdu cítit zlepšení jednak v přesnosti (ještě nedávno jsem si myslel, že MX 500 nic nepřekoná), tak i právě v toleranci k použitým materiálům podložky. Testovalo se na běžných podložkách, lesklých časopisech, kancelářských stolech a také knížkách aj.. Jediný problém, který se objevil u myši MX 500 byla kniha, která díky svému lesklému a zvrásněnému povrchu občas způsobila "úlet" ukazatele do jednoho z rohů. U MX 510 se to však už nestávalo.

Supermyši: Logitech MX510 a MX500
i Zdroj: PCTuning.cz
Supermyši: Logitech MX510 a MX500
i Zdroj: PCTuning.cz

  
Vlevo pohled na senzor MX 500, vpravo je pak MX 510

Pokud se podrobněji podíváte na spodní stranu obou myší, přijdete na to, že samotný layout desky se senzory doznal opravdu minimální přepracování.

Přesnost ukazatele

Jak už jsem zmínil, vedou si obě myši velice dobře na prakticky každém z povrchů. Nejlépe se myši cítí na profesionálních podložkách typu "Funcka" či "Fatality pad" a dalších. Samotný chod obou myší je bezproblémový a oceníte jejich jejich potencionál jak v desktopových aplikacích tak ve hrách. Můžete si být stoprocentně jistí, že Vás ani jedna z myší nenechá ve štychu ani ve vyřezávání obrázku ve photoshopu či v jakékoli gamese. Protivníka se Vám díky jim podaří "sundat" s grácií profesionála.

Podařilo se mi také opatřit komentář jednoho nejmenovaného bývalého vynikajícího hráče Quake, který byl velice dlouhou dobu majitelem právě MX 500: "Jakožto bývalý hráč musím konstatovat, že myšítko MX500 společnosti Logitech je dle mého názoru tou nejlepší volbou pro hráče. Odehrál jsem s Estell (JK: tak Estel, jo?) mnoho zápasů a dokud bude na trhu, nikdy bych ji nevyměnil a zůstanu věrný. Díky jednoduchému a ergonomickému provedení sedí perfektně do ruky a svůj aim tak máte plně pod kontrolou. Navíc ji lze využít jak v hardcore gameskách jako je Quake 3, kde pro hru stačí 2-3 tlačítka, tak v náročnějších hrách jako je Counter-Strike, kde si můžete na myš nastavit hned několik bindů. Jedinou nevýhodou je design myši, který je určen pouze pro praváky.

Společnost Logitech je známa svými kvalitními produkty a z řady nevybočuje ani MX500, která mi věrně slouží již řadu let a věřte, že jsme se spolu leccos naklikali.

Závěr

Nelze než konstatovat, že když investujete do podobného kusu hardwaru opravdu neprohloupíte. Ať by jste si chtěli koupit starší MX 500 od kamaráda (zdá se že se už doprodávají) či úplně novou MX 510, uděláte dobře. Osobně bych doporučoval spíše novější model, který je sice nijak podstatně ale přesto zlepšen. Sám osobně ji používám něco okolo 3 týdnů a neměnil bych ani za nic. Před tím jsem vlastnil model MX 500 a i s ním jsem byl maximálně spokojený. Prostě žádný problém. Pokud jste se vy setkali přeci jen s nečím, co Vám na MX-kách nesedělo, podělte se prosím o vaše zkušenosti s těmito výrobky. Mně nezbývá, než oba modely vřele doporučit.

Logitech MX 510 jsme zakoupili ve firmě ATComputers a.s
i Zdroj: PCTuning.cz
Logitech MX 510 jsme zakoupili ve firmě ATComputers a.s

Supermyši: Logitech MX510 a MX500
i Zdroj: PCTuning.cz


"Golden AWARD pro: Logitech MX 510"
Březen 2004
"vynikající výkon"

Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama