tip-softwarove-chlazeni-cpu
PCTuning Článek

Tip: Softwarové chlazení CPU

Vylíčil Vladimír
Vylíčil Vladimír
20. 5. 2003 00:00 93 Sdílej:

Tento článek je určen pro všechny, které zajímá princip a fungování softwarového chlazení procesorů na platformě SocketA. Nastavení registrů northbridge, týkající se softwarového chlazení procesoru bude uvedeno pro chipsety VIA KT133/ KM133/ KL133/ KN133/A, VIA KT266/A, VIA KM266/A, VIA KT333, VIA KT400/A, SiS 730/ 733/ 735, SiS 745, AMD 761, Nvidia Nforce/ Nforce2. Zájímá vás, jak funguje SW chlazení procesoru a co znamená položka thermal throttling v biosu a jak to ve skutečnosti funguje? A jak je to s chlazením pomocí HLT implementovaném v OS Win2K/WinXP? Pak určitě čtěte dál…

Reklama
Reklama

VIA KT266A bez soft. chlazení

VIA KT266A se soft. chlazením HLT

VIA KT400 bez soft. chlazení

VIA KT400 se soft. chlazením HLT

VIA KT400 se soft. chlazením STPGNT

nVidia nForce 2 bez soft. chlazení

nVidia nForce 2 se soft. chlazením STPGNT

Výsledky jsou dokumentované na screenshotech. Při zapnutí HLT / STPGNT disconnect na VIA chipsetech se můžou objevit problémy s propustností PCI sběrnice, doporučuji si přečíst příslušné pasáže mých dřívějších článku o ladění VIA chipsetů. Nastavení CPU thermal throttling v biosech je dost problematické a nedoporučuji se na něho spoléhat.Softwarové chlazení procesoru mívá obvykle problémy při grabování videa, kde může docházet k vynechání některých snímků nebo dokonce k vytuhnutí aplikace. Takže v tomto případě je lepší ponechat sw chlazení vypnuté. Osobně mám s chlazením procesoru pomocí HLT / STPGNT velice dobré zkušenosti, především co se týče VIA chipsetů s V-Link architekturou a Nvidia Nforce/2 chipsetů.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning