connection-meter-ochrance-pred-dialery
Software Článek Connection Meter: ochránce před dialery

Connection Meter: ochránce před dialery

Svoboda Tomáš

Svoboda Tomáš

23. 8. 2004 02:00 29

Seznam kapitol

1. Connection Meter – základní vlastnosti 2. Connection Meter – antidialer 3. OpenAccess Dial, blokování odchozích hovorů

Pokud jste za poslední více než rok sledovali dění na českém internetu, musel se nutně váš softwarový slovníček rozšířit o jedno nepříliš populární slovo – dialer. Dialer je malý program nebo skript, který může být zneužit k podvodnému přepojení dial-up připojení na vysoce zpoplatněné linky (s daní až 70 korun za minutu). Nicméně existují účinné způsoby ochrany a v jejich čele se drží Connection Meter - známý český program pro počítání telefonických poplatků se svým propracovaným antidialerem.

Reklama

Samotným fenoménem dialer se dnes nijak hlouběji zabývat nebudu, jsou od toho povolanější a už to také mnohokrát učinili - pokud se chcete o dialerech obecně dozvědět více, na stránkách Českého Telecomu je přehled toho nejzajímavějšího, co o této problematice bylo napsáno. Nicméně je tu několik faktů, které bych tu rád zdůraznil:

Nejčastějším způsobem jak se jednoduchý dialer do "hostitelského" počítače dostane, je prostřednictvím ActiveX prvku dynamických www stránek. Například takzvané Adult dialery jsou globálně používány jako zcela běžný způsob platby za erotický obsah, proto také obsahují patřičné upozornění o přepojení. Ve velkém množství případů byste ale jakékoli upozornění hledali marně, v lepším případě obdržíte pochybné dialogové okno (samozřejmě nepotvrzovat), v horším se dialer na nechráněný systém nainstaluje bez vašeho vědomí. V posledních měsících se však množí forma, která má mnoho prvků společných s trojskými koňmi. Do systému se dostává jako nezávadný obsah, nebo souběžně s ním; maskuje se jako textový soubor a jeho detekce je složitá. Umí vytáčet mnoho telefonních čísel, umí se také online aktualizovat, nebo v případě nebezpečí odhalení sama sebe odstranit. Takový dialer může být skutečným problémem a škody, které napáchá už nelze svádět pouze na hloupost uživatele.

Poznámka: s ActiveX se lze lehce vypořádat instalací alternativního prohlížeče – Mozilla nebo Opera totiž prvky ActiveX vůbec neskriptují.

Connection Meter: ochránce před dialery
i Zdroj: PCTuning.cz


Potencionální dialer

Dialery se mohou připojovat na speciálně tarifikované linky pro průchod do internetu (tzv. žluté linky; předčíslí 976), ale také na linky audiotexových služeb (většinou jde erotické linky; předčíslí 900, 906 nebo 909). Cena za jednu minutu se může s daní vyšplhat až k sedmdesáti korunám za minutu, už během jedné hodiny tedy provoláte pořádný balík. Audiotexové linky ale neposkytují připojení k internetu, proto nepoužívají ani klasické telefonické připojení sítě; například program OptimAccess Dial je tedy nemůže nijak blokovat. Přepojení probíhá utajeně v době, kdy je počítač zapnutý, ale nepřipojen k internetu. Dialer si prostřednictvím ovladače modemu ztiší jeho reproduktor; spojení může být relativně krátké, může se ale pravidelně a nepozorovaně opakovat po mnoho dní. Prozradit se může jen indikačními diodami modemu (přirozeně neplatí pro interní modemy) nebo obsazenou linkou. Tomuto dokáže Connection Meter zabránit (více v příští kapitole).

Připojení mobilním telefonem přes GPRS není proti dialerům nijak imunní! Telefon se v tomto případě chová stejně jako klasický modem, jen je místo požadavku pro připojení ke GPRS (obyčejně *99***1#) vytočeno telefonní číslo. Místo GPRS je použit přenos CSD (Circuit Switched Data), ten je však obecně znatelně pomalejší, což by mělo přepojeného uživatele varovat. Pokud ovšem mobilní telefon podporuje HighSpeedCSD, rozdíl v rychlosti je v podstatě nepostřehnutelný. Oznámení o přepojení se zobrazuje i na displeji telefonu - jak ale jistě uživatelé GPRS znají, signál mobilu ruší monitor a reproduktory počítače, proto bývá telefon uklizen co nejdál od PC, a tak i z očí uživatele, který si opět ničeho nevšimne. Výhodou připojení přes mobil je, že ne všechny linky na které se dialery přepojují jsou z něj dostupné; nevýhodu naopak může znamenat, že ceny za připojení na tyto linky jsou ještě dražší. Připojení přes GPRS tedy v bezpečí není a už na něj vznikají i specializované dialery.


Kdybych měl Connection Meter nějak krátce charakterizovat, použil bych řádky z webu E+P studia – tvůrce tohoto českého prográmku:

Connection MeterŽ pro podporu telefonického připojení prostřednictvím modemu, ISDN, CDMA a GPRS ve Windows 95/98/ME/NT/2000/XP. Program sleduje a eviduje cenu za připojení, obsahuje velmi účinnou ochranu před podvodným připojením, antidialer, na draze placené telefonní linky, SMS bránu a mnoho dalších užitečných funkcí. Vše v jediném programu!

Základní vlastnosti programu se, jak už název Connection Meter (dále jen ConMet) napovídá, týkají počítání telefonických poplatků, resp. provolaných impulzů. Sčítání desetikorun ale myslím není nic, co by potřebovalo nějaký zdlouhavý popis, proto tyto funkce vezmu ve zkratce. ConMet obsahuje předlohy pro všechny běžné tarify českých i slovenských operátorů a veškeré aktuálně nové předlohy lze stáhnout z webu, případně je vždy obsahuje příští verze programu.

Connection Meter: ochránce před dialery
i Zdroj: PCTuning.cz


Dvojí nastavení tarifu slouží dvěma kanálům přípojky ISDN

Vizuální stránka programu je přehledná a sympatická. Při připojení máte k dispozici řadu užitečných informací o aktuálním připojení – například obligátní provolaná částka, zůstatek tarifních volných minut, nebo čas do konce placeného impulzu. Statistiky lze zobrazit pro různé uživatelské účty za delší období. Základní informace se také zapisují do protokolu pro tisk.

Connection Meter: ochránce před dialery
i Zdroj: PCTuning.cz

K dispozici je i zobrazování mnoha údajů za libovolné období formou grafů, v neregistrované verzi je však značně omezeno. V registrované si pak můžete porovnávat například efektivitu nebo rychlost vašeho připojení.

Connection Meter: ochránce před dialery
i Zdroj: PCTuning.cz


Pro přehled nad spojením nemusíte nahlížet na hlavní okno programu, stačí si povolit zobrazování plovoucího okna s údaji. Nejste vázáni univerzálním nastavením - to, jaké údaje si přejete zobrazovat, lze libovolně namixovat.

Connection Meter: ochránce před dialery
i Zdroj: PCTuning.cz

Mezi další funkce, které při použití dial-upu oceníte, patří například odpojení, nebo zvukové upozornění před následujícím impulzem, případně nastavení limitů pro spojení. Například při překročení limitní částky provolané za den, budete ConMetem upozornění (při drastičtějším nastavení i odpojeni) – můžete si tedy naordinovat maximální denní dávky Internetu :-) Nakonfigurovat lze mnoho možností pro odpojení v případě vaší nepřítomnosti u PC, například po dokončení stahování nebo v případě nulového přenosu dat, v těchto situacích umí ConMet počítač kompletně vypnout.

Přidanou hodnotu programu tvoří také SMS brána, tu jsem však nijak nezkoušel, nebo seřizování systémového času podle serveru E+P studia (což samozřejmě zvládnou i samotné Windows).

V další kapitole již k samotnému antidialeru.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama