Doporučené sestavy a monitory – červen 2012
i Zdroj: PCTuning.cz
Sestavy Článek Doporučené sestavy a monitory – červen 2012

Doporučené sestavy a monitory – červen 2012

Tomáš Hort

Tomáš Hort

7. 6. 2012 03:00 77

Seznam kapitol

1. Přehled květnového vývoje IT trhu 2. Nejlevnější „kancelářské“ sestavy 3. Levné sestavy okolo 10 tisíc korun 4. Střední třída - sestavy okolo 15 tisíc korun 5. Optimální sestavy okolo 20 tisíc korun 6. Výkonné herní stroje okolo 30 tisíc korun
7. Hodně výkonný herní stroj kolem 50 tisíc 8. Maximální sestava bez limitu 9. Doporučené monitory I (20 a 22 palců) 10. Doporučené monitory II (23 a 24 palců) 11. Doporučené monitory III (27 palců + tunery)

Největším tématem v oblasti počítačů, a tedy i PC sestav, je za poslední měsíc výrazné zvýšení kurzu eura a dolaru vůči koruně. Mnoho produktů kvůli této situaci podražilo až o neuvěřitelných deset procent, a proto se pojďme podívat, jak to vypadá s cenami doporučených sestav na měsíc červen. A rovnou si probereme i novinky.

Reklama

Aktuální ceny většiny počítačového hardwaru jsou vždy ovlivněny závislostí kurzu české koruny vůči americkému dolaru či euru. Cenový vývoj za poslední měsíc v tomto ohledu není vůbec dobrý. V průběhu května došlo k postupnému posunu směrem vzhůru, který dospěl na začátku června až na hranici 20,90 korun za dolar, což je o neuvěřitelných 1,70 koruny výše než na začátku května. Ceny mnoha produktů se odvozují také od kurzu eura, které za poslední měsíc kopírovalo zvestup ceny dolaru a na začátku června se dostalo až na hranici 25,80 korun.

Zvýšení ceny eura sice bylo v korunovém vyjádření poloviční než v případě zvýšení ceny dolaru, ale i tak stouplo z přibližných 25 korun až na skoro 25,80 korun. Asi tedy tušíte, co se stalo u produktů, jejichž cena se odvíjí od eura a dolaru, jejichž cena vzrostla o více než tři, respektive osm procent.

Hledat největší událost měsíce května v oblasti počítačů není jednoduché. Nic vážného se totiž podle mého názoru neudálo. Nové procesory Ivy Bridge byly představeny už v dubnu, stejně jako různé grafické karty AMD a Nvidia. Velkou akcí, která na začátku června plní většinu novinek je velký veletrh počítačové techniky zvaný Computex, kde se výrobci předhání v tom, kdo předevede převratnější prototyp produktu či vylešení těch stávajích. Tyto aktuality ale opakovat nechci a kdo o ně máte zájem, jistě čtete novinky v pravém sloupci na webu.

A vlastně bych úplně zapomněl. Přeci jen se v květnu stala jedna převratná událost...

Doporučené sestavy a monitory – červen 2012
i Zdroj: PCTuning.cz

Ač se může zdát, že se nějaká počítačová hra netýká přímo doporučených sestav, není tomu tak. Zvláště pokud je onou hrou 12 let očekavaný nový díl série Diablo. Po vydání Diabla 3 se stalo to, co asi každý očekával. Překonalo pro mě nepochopitelně velké prodeje posledních dílů Call of Duty a historické rekordy by i dále navyšovalo, kdyby bylo co prodávat. Po dvou dnech totiž zůstaly obchody, které měly nějaké zásoby této hry, zcela vypleněny a do teď se čeká na další krabice.

Nicméně situaci v oblasti počítačů zasáhlo i přes na dnešní dobu nízkou náročnost Diablo III tak, že starší hráči, pro které bylo ve své době Diablo II náhražkou spaní, a kteří poslední roky už skoro nehráli, důvodem pro upgrade či pořízení nového počítače, protože ten starý, plně dostačující na druhý díl, už přeci jen na ten třetí nestačí. Jen já osobně jsem se setkal hned s několika podobnými případy, takže vím, o čem piši. Je to celkově zajímavé, co dokáže jedna hra udělat s tolika lidmi. Nedivte se proto, pokud budete v těchto dnech potkávat na ulici více ospalých a do blba hledících lidí než je obvyklé. Ne každý má totiž možnost hrát Diablo III třeba v práci nebo navečer, kdy už je doma s rodinou...:)

Vraťme se ale k situaci na trhu s komponentami. Situace v oblasti pevných disků se postupně ustaluje a ceny pravidelně po malých krůčcích klesají. Za poslední měsíc sice výrobci opět zlevnili, avšak my j sme to poznat kvůli extrémnímu zvýšení kurzu nemohli, spíše se u některých hlavně dražších modelů ještě lehce podražilo. Aktuálně seženeme 500GB modely za cenu okolo 1650 korun, 1TB typy za 2200 korun a 2TB archivy již od 2700 korun.

Dodávky už od všech výrobců chodí v mnohem větších počtech než na začátku roku, ale jsou stále dost nárazové a nestíhají pokrývat poptávku. Jednou je málo těch, podruhé jiných a aktuálně se například čeká na větší dodávky nových externích disků společnosti Western Digital. Situace v oblasti ceny a dostupnosti by se měla po povodních zcela narovnat nejdříve v září / říjnu tohoto roku. Nic to však nemění na tom, že Seagate už u některých HDD snížil záruku na 1 rok a Western Digital na dva roky.

Doporučené sestavy a monitory – červen 2012
i Zdroj: PCTuning.cz


Pevný plotnový disk Western Digital Caviar Blue

Ceny se i přes hrozné kurzy eura a dolaru snižují stále také u SSD disků, kde už nejlevnější 64GB (60GB) modely stojí okolo 1750 korun a 128GB (120GB) typy klesají stále blíže k ceně 2500 korun. Na trhu se postupně objevují nové modely, ze kterých bych mohl jmenovat například zde naposledy testovaný Kingston HyperX 3K nebo také OCZ Vertex 4, na jehož test se můžete těšit v nejbližších dnech, a který uvádí nový a hodně zajímavý řadič Indilinx Everest 2. V druhé polovině roku se navíc můžeme těšit na velkou změnu. Intel uvede na trh 20nm NAND flash čipy, které by měly opět výrazně snížit ceny SSD, a to už na hladinu, která by měla být dostupná i většině běžných uživatelů, kteří chtějí urychlení systému, ale stávající ceny za dostatečně veliké SSD (tzn min. 60GB) se jim zdají stále vysoké.

V oblasti základních desek a procesorů se situace živě vyvíjí s příchodem nových Intel Ivy Bridge. Většina vydaných mainstreamových modelů už je dostupných a cenově se již vyrovnávají starším Sandy Bridge, takže si je v příštím vydání sestav už zařadíme i s novými základními deskami do doporučení. Novinkou tohoto týdne je také uvedení do prodeje tří levných dvoujádrových modelů Ivy Bridge, které by již měly být aktuálně celkem dostupné, ale zatím se v mnoha obchodech neobjevily.

Spolu s novými procesory Intel Ivy Bridge přišly na trh i nové základní desky a čipovými sadami Z77 a Z75. Není však nutné se bát, že kvůli novým procesorům budeme muset nutně koupit novou základní desku. Ivy Bridge mají totiž stejný socket 1155 jako Sandy Bridge. Podpora některých starších desek pro nové procesory by tak s novým BIOS měla být. Zatím však není úplně jasné, jaké to budou. Na to si musíme nějaký čas počkat. Kdo však chce Ivy Bridge hned, základní desky s čipsetem Z77 jsou ihned dostupné.

Doporučené sestavy a monitory – červen 2012
i Zdroj: PCTuning.cz


Novinkou na trhu základní desek pro Intel Ivy Bridge je i Asus Sabertooth Z77

U operačních pamětí DDR3 se čekal průběžný růst ceny vzhledem k bankrotu výrobce paměťových čipů Elpida, ale více než to jejich cenu nyní ovlivnil nevýhodný kurz. Jen doporučované Kingston 2x4 GB 1600 MHz blu. zdražily za poslední měsíc o 200 korun z 1150 na 1350. I ceny ostatních modelů se poměrně hodně zvýšily a už nejsou tak příznivé jako byly ještě před třemi měsíci.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama