Fractal Design Define 7 – o jednu generaci a level výše
i Zdroj: Pctuning
Skříně, zdroje, chladiče Článek Fractal Design Define 7 – o jednu generaci a level výše

Fractal Design Define 7 – o jednu generaci a level výše

Petr Kupský

Petr Kupský

20. 2. 2020 04:00 31

Seznam kapitol

1. Úvod 2. Balení 3. Exteriér – boky, příď a strop 4. Exteriér – záď, dno a filtry 5. Interiér – levá strana 6. Interiér – pravá strana
7. Konverze stropního panelu 8. Konverze vnitřního prostoru 9. Příklad montáže – deska, disky, zdroj 10. Příklad montáže – chladič, grafika, dokončení 11. Hodnocení a závěr

Takřka magické datum uvedení na trh dostává do vínku počítačová skříň Define 7, pokračovatel legendární modelové řady, která bývá často označována za etalon kvality konstrukčního návrhu, dílenského provedení a designu. Novinka sice přichází o tradiční písmeno „R“ ve svém označení, ale jinak se máme těšit jen na samá vylepšení.

Reklama

Úvod

Nevím, jak to cítíte vy, ale mně připadá, že stávající model počítačové skříně Define R6 švédského výrobce Fractal Design byl na trh uveden teprve nedávno, takže jeho generačního nástupce bych vůbec nečekal. Jenže ten čas kolem nás tak neskutečně rychle letí, že si toho v každodenní rutinně ani nestačíme všimnout. Až při zpětném pohledu na datum vydání naší recenze skříně Fractal Design Define R6 jsem si uvědomil, že jsem zase o dva roky a dva měsíce starší a stejně tak blíže k důchodu. U těch dvojek se na chvíli zastavíme.

Nevím, zda to bylo záměrem, ale právě přicházející nástupce modelu Define R6 má světovou premiéru na trhu dne 20. 2. 2020, což lze vyjádřit také jako 20. den ve 2. měsíci roku 2020, přesně 2 roky a 2 měsíce po datu uvedení na trh předchozího modelu. Dnešní premiéra skříně Fractal Design Define 7 je tedy provázena zajímavým datem se třemi dvacítkami a třemi dvojkami.

Okamžitě po přijetí nabídky k testování nového modelu legendární řady Define mě napadla otázka, jak dalece a zda vůbec lze ještě vylepšit již prakticky dokonalý model R6. Nedokázal jsem si představit nic konkrétního, co by se mělo na tomto evolucí vyladěném modelu změnit k lepšímu a v koutku duše jsem doufal, že tím vylepšením nebude pouhé doplnění nešvaru dnešní doby v podobě nadmíru používaných prvků LED osvětlení. Naštěstí výrobce u nového modelu tomuto trendu nepodlehl a zachoval původní koncepci prostou laciných výstřelků. O to těžší úloha před ním stála. Podařilo se mu nakonec dosáhnout nějakého pokroku, nebo půjde naopak o krok zpět? Na to si odpovíme až v závěru této recenze.

Fractal Design Define 7 – o jednu generaci a level výše
i Zdroj: Pctuning

Fractal Design Define 7

Slovy svého marketingového manažera je výrobce velmi hrdý na to, co se mu při návrhu nové skříně Define 7 povedlo, přičemž mluví o nejkomplexnější interakci v řadě Define, postavené na kvalitě konstrukce, tichém provozu a všestrannosti s minimalistickým, ale přesto moderním designem.

Define 7 přichází s adaptabilním interiérem umožňujícím dvojí uspořádání, prostorem pro osazení základní desky formátu E-ATX, s rozsáhlým prostorem pro umístění až 14 pevných disků, 5,25" optické mechaniky, 420mm radiátoru vodního chlazení a celkem devíti 120/140mm ventilátorů. K dispozici jsou univerzální držáky pro disky, pumpu, nebo expanzní nádobu systému vodního chlazení. Vylepšeno bylo zavěšení dvířek čelního panelu s hliníkovým plechem na povrchu, novinkou je zcela demontovatelný strop skříně s alternativními krycími panely.

S ohledem na širokou škálu nových funkcí a díky nadčasovému designu hodlá výrobce oslovit zejména stavitele počítačových sestav zaměřené na designovou stránku skříně, kvalitu a univerzální využití s dalším prostorem pro budoucí růst.

Fractal Design Define 7
Velikostní kategorie skříně: Midi Tower
Rozměry (hloubka × šířka × výška): 547 × 240 × 475 mm
Barevné varianty: černá, černobílá, šedá, bílá
Materiál kostry (naměřena tl.): oboustranně lakovaný ocelový plech cca 0,8 mm
Materiál bočnic (naměřena tl.): temperované sklo tl. 3 mm, ocelový plech cca 0,8 mm
Materiál čela: plast + hliníkový plech
Podporovaná velikost desek: Mini-ITX, Micro-ATX, Full-ATX, E-ATX
Počet pozic 5,25“: 1× interní
Počet pozic 3,5“: 4+1× interní (po dokoupení držáků až 14×)
Počet pozic 2,5“: 2 + 5× interní (po dokoupení držáků až 4 + 14×)
Maximální délka radiátorů vodního chlazení: 420 mm nahoře, 360 mm vpředu, 280 mm dole, 120 mm vzadu
Pozice pro ventilátory: 3× 120/140 mm vpředu + 3× 120/140 mm nahoře + 2× 120/140 mm dole + 1× 120/140 mm vzadu
Standardně osazené ventilátory: 2× 140 mm vpředu + 1× 140 mm vzadu
Konektory na čelním panelu: 1× USB 3.1 Type-C, 2× USB 3.0, 2× USB 2.0, sluchátka, mikrofon
Maximální výška chladiče procesoru: 185 mm
Maximální délka grafické karty: 491 mm (315 mm proti držáku disku) -15 mm měřeno od záslepky
Maximální délka napájecího zdroje: 353 mm (227 mm se dvěma koši s disky)
Hmotnost skříně: 15,98 kg / 15,94 kg u verze se skleněnou bočnicí

Skříň Define 7 se ihned od uvedení na trh nabízí ve dvou velikostech, třech konstrukčních variantách a ve čtyřech barevných provedeních. Označení Define 7 náleží výchozí velikosti skříně, odpovídající svými rozměry přibližně předchozí generaci Define R6. S označením Define 7 XL přichází současně na trh dlouho očekávaný nástupce většího modelu Define XL R2.

Základní konstrukční verzí je u obou velikostních variant skříně Define 7 verze Solid s oběma plnými bočnicemi z ocelového plechu. Označení TG Clear Tint (výhradně pro bílou a černobílou variantu) identifikuje verzi kombinující jednu plnou bočnicí z plechu na pravé straně a průhlednou bočnici z temperovaného skla bez jakéhokoliv zatmavení na straně levé. V případě označení TG Light Tint je sklo bočnice lehce zatmaveno, v případě označení TG Dark Tint (výhradně pro černou variantu) je sklo zatmaveno intenzivně.

Fractal Design Define 7 – o jednu generaci a level výše
i Zdroj: Pctuning

Vetší model Define 7 XL se nabízí pouze v kompletně černém provedení. U základního modelu Define 7 si můžeme vybírat ze čtyř barevných provedení: kompletně černého, černého s bílým interiérem, kovově šedého a bílého. Výrobce vytvořil ze všech možných kombinací celkem tři prodejní varianty modelu Define 7 XL a devět variant modelu Define 7. Společně s novými modely skříní se na trh dostává široký sortiment rozšiřujících doplňků, o nich si blíže povíme v tematicky příslušných částech recenze.

Fractal Design Define 7 – o jednu generaci a level výše
i Zdroj: Pctuning

V dnešním testu si společně představíme černou variantu Define 7 Black Solid a bílou variantu Define 7 White TG Clear Tint.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama