Google Wave – začíná nová éra webu?
i Zdroj: Pctuning
Software Článek Google Wave – začíná nová éra webu?

Google Wave – začíná nová éra webu?

Jan Horčík

Jan Horčík

2. 6. 2009 00:00 15

Seznam kapitol

1. Co je vlastně Google Wave? 2. První pohled 3. Komunikace a spolupráce 4. Chytří roboti 5. Webová Federace

Proč Google nepotřebuje Facebook ani Twitter? Má Wave. Pozitivní vibrace se se silou tsunami během několika dnů rozletěla z vývojářské konference Google I/O do širého světa a získává si zaslouženou pozornost médií. Budoucnost internetové komunikace jako kdyby nám přivážel Bob Marley na úžasné duhové Vlně, která se chce stát komunikační platformou 21. století. Přichází e-mail 2.0?

Reklama
Reklama
Google Wave – začíná nová éra webu?
i Zdroj: Pctuning

Popsat Wave několika slovy rozhodně není jednoduché. "Wave je email jak by vypadal, pokud by jej vynalezli dnes," říká o svém dítku Lars Rasumussen, duchovní otec projektu a jeden z pěti jeho hlavních vývojářů. Rasumussen se přisál k mateřskému prsu společnosti Google počátkem roku 2004. Právě tehdy totiž Google skoupil malou společnost Where 2 Tech založenou bratry Jensem a Larsem Rasumussenovými. Zabývali se vývojem mapovacího softwaru, ze kterého nakonec v Googlu vyrostla služba Google Maps.

"Už tehdy jsme ale začali přemýšlet o tom co přijde po mapách. A jako obvykle, Jens přišel s odpovědí: komunikace," vypráví Lars. "Upozornil, že dva největší úspěchy v oblasti digitální komunikace, totiž email a instant messaging, byly původně navrženy už v 60. letech jakožto imitace analogových formátů - email klasické pošty a IM jako náhražka telefonních hovorů," dodává na vysvětlenou větší showman z obou bratrů Rasumussenových, Lars. A tak začali oba už v roce 2004 přemýšlet o tom jak by asi vypadal komunikační systém založený na všech pokrocích, kterých mezitím digitální komunikace dosáhla. Instant messengery, blogy, wiki, kolaborativní prostředí, v průběhu následujících let přibyly rodící se sociální sítě. Počítačové, komunikační a síťové technologie se od 60. let posunuly o mnoho generací kupředu. Filozofie digitálních komunikačních prostředků a binární komunikace jako takové však nikoliv.

A proto je tu Wave. Velmi jednoduše řečeno jde o spojení emailu a instant messagingu do jednoho realtimového komunikačního formátu. Také jste byli u vytržení, když jste si v Google Docs poprvé otevřeli dokument, váš kamarád na jiném počítači si otevřel ten stejný dokument a oba jste v něm mohli provádět změny a sledovat tyto změny téměř v reálném čase? Pak z Wave budete skákat do stropu. "Hlavními ideami jsou ty, že vše je živé a vše je editovatelné," říká o Wave Casey Whitelaw, týmový inženýr.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

Pctuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme

Váš tým Pctuning