kancelar-jde-do-nebe
Internet Článek Kancelář jde do nebe

Kancelář jde do nebe

darl

darl

17. 7. 2008 01:00 21

Seznam kapitol

1. Pár slov úvodem 2. Google Docs 3. Zoho Office 4. ThinkFree a další 5. Zpracování obrázků

Google, Microsoft, Adobe, ale i celá řada dalších menších hráčů dnes potichu bojuje o cenné pozice v oblasti kancelářských online aplikací. Jak před lety někteří správně prorokovali - co bylo dříve doménou desktopů se ku prospěchu a pohodlí uživatelů stěhuje na síť. Model "software jako služba" se z oblasti velkých podniků začíná šířit také k běžným uživatelům.

Reklama
Reklama

Šéf Mozilla Corporation John Lilly nedávno v rozhovoru pro magazín Marketwatch prohlásil, že "dokud máte monopolní postavení v oblasti distribuce, nechcete nic měnit do té doby, než opravdu musíte." Bylo to sice v souvislosti s internetovými prohlížeči, nicméně narážka na Microsoft je nejen zřejmá, ale v souvislosti s tématem tohoto článku zaké zcela relevantní. Redmondský moloch znovu - a jak naznačuje Lilly, dost možná nevyhnutelně, - zaspal nejen v oblasti vývoje internetu, ale i desktopových aplikací. Obé se totiž střetlo v novém paradigmatu online aplikací, pojetí softwaru jakožto služby. V tomto světě už není důležitý operační systém počítače, nýbrž prohlížeč, skrze který k příslušné aplikaci přistupujete. A pak samozřejmě samotná aplikace, dodávaná koncovému uživateli bez významných nároků na hardware či potřebu instalace vůbec. Natožpak aby si uživatelé online aplikací museli dělat hlavu s nějakými updaty či údržbou obecně. Vše probíhá na straně serveru, tedy toho, kdo aplikaci poskytuje. Stoprocentní pohodlí pro uživatele je dnes stále ještě vykoupeno poněkud omezenou funkčností online softwaru. Na druhou stranu - a to není ani zdaleka nepodstatné - je to zadarmo, a to jak pro osobní, tak i firemní použití.

Kancelář jde do nebe
i Zdroj: Pctuning

   
Google jako průkopník nových trendů

Není divu, že řada "firemních rádců 2.0" dnes snižuje náklady mimo jiné tím, že omezuje nakupování jakéhokoliv softwaru a masivně využívá možností online služeb, zejména v oblasti emailu (Gmail), kancelářských aplikací (Google Docs) , kalendářů a plánovačů (Google Calendar) či komunikace (Skype). O všech těchto službách obligátních komunikátorů je tento článek. Kromě kancelářských aplikací se ale v jeho závěrečné části podíváme také na online aplikace pro zpracování obrázků a zamyslíme se nad budoucností modelu software jako služba.

Kancelářské aplikace

"Tak co už máš nový oufisy dvatisícedeset? Né jo? Hej, no to bys ale měl..." Snad už dnes mezi zkušenými uživateli neexistují tací, kteří by se předháněli v tom, kdo z nich má nejnovější verzi megabalíku jménem MS Office.

Kancelář jde do nebe
i Zdroj: Pctuning


Gangsta Word - bude taky online? :-)


Konkurence v podobě OpenOfficeorg a StarOffice už tohohle letitého mastodonta hravě dohnala a v závěsu je všechny stíhají nové online kancelářské balíky. Ostatně, koho z normálních uživatelů baví dávat každý rok tisíce za vypečenou partičku pěti programů s triliónem funkcí, které nikdy nevyužijete?

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

Pctuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme

Váš tým Pctuning