microsoft-razer-habu
Hardware Článek Microsoft + Razer = Habu!

Microsoft + Razer = Habu! | Kapitola 3

Michal Mitrega

Michal Mitrega

12. 12. 2006 01:00 38

Seznam kapitol

1. Balení a specifikace 2. Instalace a software 3. Kvalita, ergonomie a design 4. V praxi, závěr

Microsoft od vydání Internet Exploreru 3.0 postrádá krále, který by převzal nelehký úděl této myší série. Spojil se proto s Razerem a vydal Habu, novou vlajkovou loď společnosti. Co se skrýva pod exotickým názvem se dozvíme v článku.

Reklama

Design MS Habu je perfektním kompromisem mezi blikající "splácaninou" a šedou kancelářskou myší. Výrobce zkrátka navrhl design pro všechny a líbit se bude jak paní sekretářce, tak klučinovi s "vytuněným kompem". Černá barva spolu s modrým podsvícením kolečka a okrajů vytváří elegantní zevnějšek. Habu jistě zaujme i svými ladnými tvary, kterými se jen tak nějaká myš pochlubit nemůže.

Microsoft + Razer = Habu!
i Zdroj: PCTuning.cz

Povrch Habu je rozčleněn na několik sekcí, z nichž každá je jinak povrchově upravena. Předně jsou to hlavní tlačítka, která jsou vyvedena v matné povrchové úpravě, stejně tak jako prostor pod dlaní. Ten už je o poznání jemnější, ale ruka se na něm také nepotí a hlavně neklouže. Boky a spodek myši jsou vyrobeny z jednoho kusu plastu. Spodní část, přední část a malý okraj kolem celé myši jsou beze zbytku lesklé. Boky mají o poznání hrubší povrchovou úpravu s výjimkou bočních tlačítek. Ty jsou opět lesklé. Každopádně zde mohla být zvolena také matná povrchová úprava, ale i bez ní je držení celé myši poměrně pevné.

Microsoft Habu má takřka totožné rozměry jako Intellimouse Explorer 3.0, ale i přesto se drží odlišně. Ruka dobře kopíruje povrch myši, který tvoří mnohem pozvolnější přechody a menší zakulacení než u IE 3.0. Výška je poměrně příznivá. V přední části jsou tlačítka zvednutá vysoko nad podložku, aby se držely co nejpříjemněji. Myš se drží celou rukou, ale pevný úchop vychází spíše z prstů než ze samotné dlaně. Hlavní tlačítka jsou dělená, ovládají se téměř celými prsty. Předěl mezi tlačítky a kostrou myši ruší mnohem více než v případě IE 3.0, protože neleží přesně pod kloubem ukazováčku a prostředníčku. Myš má mírný sklon na pravou stranu, který naštěstí není přehnaný. Držení tak zůstává pohodlné a prsty dobře dosedají na tlačítka.

Microsoft + Razer = Habu!
i Zdroj: PCTuning.cz


levá strana MS Habu

Obě hlavní tlačítka nabízejí velké pohodlí pro prsty. Tlačítka jsou rovná s malými žlábky na konci pro polštářky na prstech. Na pravém tlačítku je žlábek o něco delší, takže v něm prostředníček drží "jako přibitý". Bez něj by měl nepříjemné tendence cestovat dolů z myši. Na pravé straně zbylo místo tak akorát na prsteníček a malíček. Ačkoliv mezi nimi není v podstatě žádný předěl, který by jejich prostor nějak vymezoval, prsty se neutlačují a jsou usazeny víceméně pohodlně. Proti položení palce mám několik výhrad. Jednak je místo pro palec vypouklé, takže se nedrží moc pohodlně a za druhé tu částečně vadí tlačítka, která jsou nízko a jsou moc široká. Na druhou stranu se myš dá pohodlněji držet tak, že je palec stále na tlačítkách. Jejich stisknutí je potom mnohem rychlejší. V balení se dodávají také náhradní boční tlačítka, která se dají vyměnit s těmi původními. Výhodou náhradních tlačítek je, že jsou blíže k uživateli. Rozložení náhradních tlačítek by mělo vyhovovat drtivé většině lidí. Malou nevýhodou vyměnitelných bočních tlačítek je to, že plocha pod palcem není usazena úplně stoprocentně a může se mírně pohybovat, což není úplně optimální.

Microsoft + Razer = Habu!
i Zdroj: PCTuning.cz


sami se můžete rozhodnout co vám vyhovuje (většina volí spodní variantu)

Nožičky jsou na MS Habu rozvrženy poměrně zajímavě. Jsou to dvě malé šipky nahoře a jeden velký ovál dole. Výrobce se snažil trošku zbrzdit rychlejší klouzání spodní části myši, což se částečně povedlo. Myš teď klouže vyrovnaněji. Vynikající je materiál, ze kterého jsou nožičky vyrobeny (teflon). Bohužel mám takový pocit, že se (na výšku poměrně tenké) nožičky za krátkou dobu sedřou, a protože se k myši nedodávají náhradní, tak si uživatel bude muset koupit nové. Umístěním senzoru nás vývojáři Microsoftu příliš nepotěší, senzor je umístěn níže pod těžištěm myši, takže při naklonění zkresluje pohyb kurzoru. Naštěstí to nejsou takové extrémy jako u konkurenčních výrobců a senzor je alespoň umístěn na rozhranní pravé a levé poloviny myši.

Microsoft + Razer = Habu!
i Zdroj: PCTuning.cz


podvozek :)

MS Habu není právě nejlehčí, což vyvažuje právě dobrými teflonky. Spoustě uživatelů to může vadit, Habu má díky tomu docela slušnou setrvačnost. Někomu to naopak může vyhovovat, mít pocit, že v ruce drží něco "pořádného". Jak již bylo řečeno na Razer blogu, Microsoft Habu není dobrá myška na reflex shoty. Poznámka: Reflex shot je rychlé trhnutí myší na okraj zorného pole, zasáhnutí nepřítele a navrácení pohledu do původní polohy. To vše ve velmi krátkém, stěží postřehnutelném okamžiku.

Kolečko je vyřešeno velmi šikovně. Samovolně se neprotáčí a má příjemné zarážky, které příliš nebrzdí při otáčení, ale zato poskytují stále ještě dostatečnou zpětnou odezvu. Kolečko při otáčení nevydává vůbec žádný hluk a je na dotek příjemné díky pogumování s množstvím malých drážek. Prostě radost s ním pracovat. Kladem je i modré podsvícení, které působí "cool".

Microsoft + Razer = Habu!
i Zdroj: PCTuning.cz


pravá strana myši (kliknutím zvětšíte)

Všechna tlačítka znějí velmi podobně díky stejným použitým snímačům stisku. Výjimkou jsou dvě tlačítka pod kolečkem, která zní velmi tlumeně. Ostatní tlačítka vydávají ostrý a krátký "klik", který může působit rušivě. Hlavní tlačítka by mohla být spojena s kostrou myši bez zbytečných přechodů a boční tlačítka by mohla (nebo také nemusela) být umístěna výš. Někdo si na umístění bočních tlačítek dobře zvykne (jsou po ruce), ale někomu může doslova "pít krev", že nemá kam položit palec "aniž by zmáčknul nějaké tlačítko". Každý jsme individuální. ;) Kolečko je umístěno velmi dobře, ale to bohužel trošku potápí dvě tlačítka pod ním. Ty jsou pro ukazováček špatně dosažitelná a navíc jsou v dolíku, takže k nim není bezprostřední přístup.

Při vývoji Microsoft Habu se naštěstí myslelo i na ocásek, který je příjemně tenký a celkem lehký. Ocásek je proto celkově tužší a není moc poddajný. Za oběť váze tak padla o něco menší oběť, pružnost.

Microsoft + Razer = Habu!
i Zdroj: PCTuning.cz


ocásek spolu s pozlaceným USB konektorem

Oba díly, ze kterých se skládá myš, drží u sebe pouze jeden jediný šroubek, který je schovaný pod spodním teflonem. Po odkrytí jsou jasně zřetelné kvalitní snímače stisku (stejné mají například Creative Fatal1ty myši). Cenou za vyšší životnost je o něco vyšší hlučnost. Na obrázku jsou vidět i méně kvalitní, ale skoro nehlučné snímače stisku pro málo používaná tlačítka pod kolečkem. Dále je na Habu zajímavé podsvětlení, které vychází z trubičky (Glow-pipe), která je vedena skoro po celém obvodu myši. Výrobce zde šetřil a neudělal podsvětlení kolem úplně celé průsvitné části. Tady má trubičku nahradit podsvětlení u kolečka. To ale nezvládá svůj úkol příliš dobře, a proto se kolem obvodu vyskytují dvě hluchá místa. Nejsem si úplně jistý co se skrývá pod šroubky na levé části, ale zřejmě to bude závaží, které má za úkol vyvážit PCB, na kterém se soustředí těžší součástky převážně spíše na pravé straně. Celkově je myš dobře vyvážená.

Microsoft + Razer = Habu!
i Zdroj: PCTuning.cz


vnitřek myši

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama