Parametry grafických karet - teoretický výkon

Parametry grafických karet - teoretický výkon
Zdroj: Hardwarový portál PCTuning.cz

V dnešním článku publikujeme přehledné tabulky grafických karet spolu s jejich základními parametry: frekvencí jádra, frekvencí paměti, uvádíme počet renderovacích pipelines, šíři paměťové sběrnice, a výkon (vertex / pixel) interních jednotek. S těchto parametrů pak počítáme teoretický potenciál každého čipu a porovnáváme jej s referenční kartou v dané třídě. Článek je jakýmsi předskokanem k rozsáhlejšímu článku a může sloužit jako rychlá reference pří výběru / upgradu grafické karty.


V tabulkách najdete grafické karty tří generací: kousky s podporou DirectX7, DirectX8 a konečně i DirectX9. Tento článek považujte spíše za experiment, který ukazuje nakolik je papírový výkon karet shodný s tím reálným, který je pak potřeba pro rozhýbání náročných her a dosahování nejvyššího skóre v různých "marcích".

Poznámka: článek je napsaný na základě obdobné úvahy publikocané v září 2004 na serveru Anandtech.com. Jen jsem doplnil a dopočítal nové grafické karty (7 modelů). Za dřívější neuvedení původního zdroje se omlouvám.

V tabulce najdete takty referenčních karet, takže žádné výstřelky se nekonají a pokud máte doma model společnosti, který byl už z výroby přetaktován, tak ho samozřejmě v tabulce nenaleznete - na druhou stranu se může stát, že váš model je z výroby už podtaktovaný.

Postup při počítaní papírového výkonu je jednoduchý a my si teď řekneme jak postupovat v případě, že byste si rádi vypočítali výkon svého mazlíčka a srovnali s výsledky v tabulkách:

Za prvé je potřeba zjistit jaký čip tluče jako srdce vaší grafické a také to kolik má pixel pipelines, vertex pipelines a takty jádra a pamětí.

Jako referenční karta byla vybrána v každé skupině karta mainstreamová, která je nebo byla zastoupena ve velmi hojné míře (ta je označena černě).

Relativní procentuální výsledky se vztahují právě k referenční kartě, což znamená, že vezmu-li například takt Radeonu 9600Pro a GeForce 6800Ultra, tak oba čipy tikají na 400MHz, ale GF 6800Ultra má narozdíl od 4 pixel pipelines rovnou 16 pixel pipelines, a tedy relativní výkon čipu této karty je roven 400%. Takto tedy spočítáte výsledky pro jádro, paměť a vertexové transformace a uděláte z těchto hodnot průměr. Tuto hodnotu (průměr všech tří relativních procentuálních hodnot) pak v případě DirectX 9 ještě vynásobíte koeficientem podle podpory verze DirectX. Pro DirectX 9.0 platí koeficient 1x, pro DirectX 9.0b platí 1.1x a konečně pro nejvyšší DirectX 9.0c platí koeficient násobení 1.2x.

DirectX7

image
Zdroj: Hardwarový portál PCTuning.cz

image
Zdroj: Hardwarový portál PCTuning.cz

Rad. 7500

290

460

2

3

0.5

128

1740

36

7019

109%

138%

145%

131%

GF 4 MX460

300

550

2

2

0.5

128

1200

38

8392

75%

165%

150%

130%

GF 2 Ultra

250

460

4

2

0.5

128

2000

31

7019

125%

138%

125%

129%

GF 2 Ti

250

400

4

2

0.5

128

2000

31

6104

125%

120%

125%

123%

GF 4 MX440 8X

275

500

2

2

0.5

128

1100

34

7629

69%

150%

137%

119%

Rad. 7500LE

250

360

2

3

0.5

128

1500

31

5493

94%

108%

125%

109%

GF 4 MX440

275

400

2

2

0.5

128

1100

34

6104

69%

120%

137%

109%

GF 2 Pro

200

400

4

2

0.5

128

1600

25

6104

100%

120%

100%

107%

Rad. 7500 AIW

250

333

2

3

0.5

128

1500

31

5081

94%

100%

125%

106%

GF 2 GTS

200

333

4

2

0.5

128

1600

25

5081

100%

100%

100%

100%

GF 4 MX440SE

250

333

2

2

0.5

128

1000

31

5081

62%

100%

125%

96%

Rad. DDR

183

366

2

3

0.5

128

1098

23

5585

69%

110%

91%

90%

GF 4 MX4000

275

400

2

2

0.5

64

1100

34

3052

69%

60%

137%

89%

GF 4 MX420

250

333

2

2

0.5

64

1000

31

2541

62%

50%

125%

79%

Rad. LE

148

296

2

3

0.5

128

888

19

4517

55%

89%

74%

73%

GF 2 MX400

200

166

2

2

0.5

128

800

25

2541

50%

49%

100%

67%

Rad. SDR

166

166

2

3

0.5

128

996

21

2533

62%

49%

83%

65%

Rad. 7200

183

183

2

3

0.5

64

1098

23

1396

69%

27%

91%

62%

GF 2 MX

175

166

2

2

0.5

128

700

22

2541

44%

49%

87%

60%

GF 256 DDR

120

300

4

1

0.5

128

480

15

4578

30%

90%

60%

60%

GF 2 MX200

175

166

2

2

0.5

64

700

22

1266

44%

25%

87%

52%

GF 256 SDR

120

166

4

1

0.5

128

480

15

2533

30%

49%

60%

47%

Rad. 7000 AGP

183

366

1

3

0

64

549

0

2792

34%

55%

0%

30%

Rad. 7000 PCI

166

333

1

3

0

64

498

0

2541

31%

50%

0%

27%

DirectX 8

image
Zdroj: Hardwarový portál PCTuning.cz

image
Zdroj: Hardwarový portál PCTuning.cz

GF 4 Ti 4800

300

650

4

2

2

128

2400

135

9918

120%

130%

120%

123%

GF 4 Ti 4600

300

600

4

2

2

128

2400

135

9155

120%

120%

120%

120%

GF 4 Ti 4400

275

550

4

2

2

128

2200

124

8392

110%

110%

110%

110%

GF 4 Ti 4800 SE

275

550

4

2

2

128

2200

124

8392

110%

110%

110%

110%

GF 4 Ti 4200 8X

250

514

4

2

2

128

2000

113

7843

100%

103%

100%

101%

GF 4 Ti 4200 64MB

250

500

4

2

2

128

2000

113

7629

100%

100%

100%

100%

GF 4 Ti 4200 128MB

250

444

4

2

2

128

2000

113

6775

100%

89%

100%

96%

Rad. 8500

275

550

4

2

1

128

2200

69

8392

110%

110%

611%

94%

Rad. 9100 Pro

275

550

4

2

1

128

2200

69

8392

110%

110%

611%

94%

Rad. 9100

250

500

4

2

1

128

2000

63

7629

100%

100%

56%

85%

Rad. 8500LE

250

500

4

2

1

128

2000

63

7629

100%

100%

56%

85%

Rad. 9200 Pro

300

600

4

1

1

128

1200

75

9155

60%

120%

67%

82%

GF 3 Ti500

240

500

4

2

1

128

1920

54

7629

96%

100%

48%

81 %

Rad. 9000 Pro

275

550

4

1

1

128

1100

69

8392

55%

110%

61%

75%

GF 3

200

460

4

2

1

128

1600

45

7019

80%

92%

40%

71%

Rad. 9000

250

400

4

1

1

128

1000

63

6104

50%

80%

56%

62%

Rad. 9200

250

400

4

1

1

128

1000

63

6104

50%

80%

56%

62%

GF 3 Ti200

175

400

4

2

1

128

1400

39

6104

70%

80%

35%

62%

Rad. 9250

240

400

4

1

1

128

960

60

6104

48%

80%

53%

60%

Rad. 9200 SE

200

333

4

1

1

64

800

50

2541

40%

33%

44%

39%

DirectX 9

image
Zdroj: Hardwarový portál PCTuning.cz

image
Zdroj: Hardwarový portál PCTuning.cz

Rad. X850XT PE

540

1180

16

1

6

256

8640

810

36601

540%

393%

405%

491%

GF 6800Ultra
Extreme

450

1200

16

1

6

256

7200

675

36621

450%

400%

337%

475%

Rad. X800XT PE

520

1120

16

1

6

256

8320

780

34180

520%

373%

390%

471%

Rad. X850XT

520

1080

16

1

6

256

8320

780

32959

520%

360%

390%

466%

Rad. X800XT

500

1000

16

1

6

256

8000

750

30518

500%

333%

375%

443%

GF 6800Ultra

400

1100

16

1

6

256

6400

600

33569

400%

367%

300%

427%

Rad. X800XL

400

1000

16

1

6

256

6400

600

30518

400%

333%

300%

379%

GF 6800GT

350

1000

16

1

6

256

5600

525

30518

350%

333%

262%

378%

Rad. X800Pro

475

900

12

1

6

256

5700

713

27466

356%

300%

356%

371%

Rad. X800

400

700

12

1

6

256

4800

600

21362

300%

233%

300%

305%

Rad. X800SE

425

800

8

1

6

256

3400

638

24414

212%

267%

319%

293%

Rad. X700XT

500

1000

8

1

6

128

4000

750

15259

250%

167%

375%

290%

GF 6800

325

700

12

1

5

256

3900

406

21362

244%

233%

203%

272%

GF 6600GT

500

1000

8

1

3

128

4000

375

15259

250%

167%

187%

242%

GF 6800LE

320

700

8

1

5

256

2560

400

21362

160%

233%

200%

237%

Rad. 9800 XT

412

730

8

1

4

256

3296

412

22278

206%

243%

206%

218%

GF FX5950Ultra

475

950

4

2

3

256

3800

356

28992

237%

317%

178%

207%

Rad. 9800Pro
256MB

380

700

8

1

4

256

3040

380

21362

190%

233%

190%

204%

Rad. 9800Pro
128MB

380

680

8

1

4

256

3040

380

20752

190%

227%

190%

202%

GF FX5900Ultra

450

850

4

2

3

256

3600

338

25940

225%

283%

169%

192%

GF FX5900

400

850

4

2

3

256

3200

300

25940

200%

283%

150%

179%

Rad. 9700Pro

325

620

8

1

4

256

2600

325

18921

162%

207%

162%

177%

Rad. 9800

325

600

8

1

4

256

2600

325

18311

162%

200%

162%

175%

Rad. 9800SE 256MB

380

680

4

1

4

256

1520

380

20752

95%

227%

190%

171%

GF FX5900XT

400

700

4

2

3

256

3200

300

21362

200%

233%

150%

165%

Rad. 9800Pro
128-bit

380

680

8

1

4

128

3040

380

10376

190%

113%

190%

164%

GF FX5800Ultra

500

1000

4

2

2

128

4000

250

15259

250%

167%

125%

153%

Rad. 9700

275

540

8

1

4

256

2200

275

16479

137%

180%

137%

152%

GF 6600

300

550

8

1

3

128

2400

225

8392

150%

92%

112%

142%

Rad. 9800SE 128

325

580

8

1

4

128

2600

325

8850

162%

97%

162%

141%

GF FX5700Ultra
GDDR3

475

950

4

1

3

128

1900

356

14496

119%

158%

178%

129%

GF FX5700Ultra

475

900

4

1

3

128

1900

356

13733

119%

150%

178%

127%

Rad. X600XT

500

740

4

1

2

128

2000

250

11292

125%

123%

125%

124%

GF FX5800

400

800

4

2

2

128

3200

200

12207

200%

133%

100%

123%

Rad. 9500Pro

275

540

8

1

4

128

2200

275

8240

137%

90%

137%

122%

Rad. 9600XT

500

600

4

1

2

128

2000

250

9155

125%

100%

125%

117%

Rad. 9600Pro

400

600

4

1

2

128

1600

200

9155

100%

100%

100%

100%

Rad. X600Pro

400

600

4

1

2

128

1600

200

9155

100%

100%

100%

100%

GF FX5700

425

500

4

1

3

128

1700

319

7629

106%

83%

159%

99%

Rad. 9500

275

540

4

1

4

128

1100

275

8240

69%

90%

137%

99%

GF FX5600Ultra FC

400

800

4

1

1

128

1600

100

12207

100%

133%

50%

80%

Rad. 9600

325

400

4

1

2

128

1300

163

6104

81%

67%

81%

76%

Rad. X300

325

400

4

1

2

128

1300

163

6104

81%

67%

81%

76%

GF FX5600Ultra

350

700

4

1

1

128

1400

88

10681

87%

117%

44%

70%

Rad. 9600SE

325

400

4

1

2

64

1300

163

3052

81%

33%

81%

65%

Rad. X300SE

325

400

4

1

2

64

1300

163

3052

81%

33%

81%

65%

GF FX5200Ultra

325

650

4

1

1

128

1300

81

9918

81%

108%

41%

65%

Rad. 9550

250

400

4

1

2

128

1000

125

6104

62%

67%

62%

64%

GF FX5700LE

250

400

4

1

3

128

1000

188

6104

62%

67%

94%

63%

GF FX5600

325

500

4

1

1

128

1300

81

7629

81%

83%

41%

58%

Rad. 9550 SE

250

400

4

1

2

64

1000

125

3052

62%

33%

62%

53%

GF FX5500

270

400

4

1

1

128

1080

68

6104

67%

67%

34%

48%

GF FX5200

250

400

4

1

1

128

1000

63

6104

62%

667%

31%

45%

GF FX5600XT

235

400

4

1

1

128

940

59

6104

59%

67%

29%

44%

GF FX5200LE

250

400

4

1

1

64

1000

63

3052

62%

33%

31%

36%

Poznámka: nejvíce diskuzí evidentně vyvolá třída DirectX 9 - zde je vidět, že vzorce které docela přesně fungovaly u karet DX7 a DX8 tady nadávají nejpřesnější výsledky. Do hry totiž vstupují složitější optimalizace čipu. Příkladem n


Zaslouží si autor prémii?

-2 Kč
🍺 0.0
Pivo pro šéfredaktora

Diskuse (41)

Uživatel bez registrace
Uživatel bez registrace
Level 1 Level 1
7. 8. 2005 21:50

Komentáře tohoto uživatele máš zablokované.

Super, sice je to jen teoreticky ale fajn, škoda že jich tu není nasocíno víc. a kdyby u toho bylo ještě třeba něco ve stylu srovnej 2 až 3 vybraný karty ( jako na czechcomputeru ) take je to dokonalý. To už by ale pomalu vyšlo na novej thread v pc tuningu ( Srovnej HW ) :)
- neregistrovaný - mr.matysek

Uživatel bez registrace
Uživatel bez registrace
Level 1 Level 1
8. 8. 2005 09:14

Komentáře tohoto uživatele máš zablokované.

Vynikajicí tabulky,jenom škoda že už nevyšlo zažadit 128bitovou GeForce 6200.
- neregistrovaný - lk

Uživatel bez registrace
Uživatel bez registrace
Level 1 Level 1
9. 6. 2005 10:19

Komentáře tohoto uživatele máš zablokované.

Zajímavej článek...
- cz_kane

Uživatel bez registrace
Uživatel bez registrace
Level 1 Level 1
9. 6. 2005 10:27

Komentáře tohoto uživatele máš zablokované.

nema nahodou 6600 GT standartni frekvence 500/900 ??? alespon leadtek ano. tusim ze jsou nejaky extreme verze, ktery to maj vejs.
- mara

Uživatel bez registrace
Uživatel bez registrace
Level 1 Level 1
9. 6. 2005 10:36

Komentáře tohoto uživatele máš zablokované.

pokud vim tak klasika je 500/1000 a Extreme maj 550/1120 apon u toho Leadteku teda.
- Crempa

Uživatel bez registrace
Uživatel bez registrace
Level 1 Level 1
9. 6. 2005 10:37

Komentáře tohoto uživatele máš zablokované.

leadtek mna teda rozhodne default 500/900, se podivej na oficialni stanky. jinak jsem nasel gainward, kterej ma default 540/1150
- mara

Uživatel bez registrace
Uživatel bez registrace
Level 1 Level 1
9. 6. 2005 10:40

Komentáře tohoto uživatele máš zablokované.

tady je
<br>http://www.leadtek.com/3d_graphic/winfast_a6600_gttdh_2.html
- mara

Uživatel bez registrace
Uživatel bez registrace
Level 1 Level 1
9. 6. 2005 10:46

Komentáře tohoto uživatele máš zablokované.

aha tak zalezi na tom jestli to je AGP ty maj 500/900 nebo PCX , ty maj 500/1000. http://www.leadtek.com/3d_graphic/winfast_px6600_gttdh_2.html
- mara

Uživatel bez registrace
Uživatel bez registrace
Level 1 Level 1
9. 6. 2005 11:29

Komentáře tohoto uživatele máš zablokované.

Nema nahodou FX5800 a 5900 moznost 4x2 8x1 2x4 ??? neni to promenne? Ale co drobnost tohoto typu nikoho nenastve... Peknej clanek :)
- Jencek

Uživatel bez registrace
Uživatel bez registrace
Level 1 Level 1
9. 6. 2005 11:40

Komentáře tohoto uživatele máš zablokované.

žebříček, ne řebříček, to je rostlina.
- jataky

Uživatel bez registrace
Uživatel bez registrace
Level 1 Level 1
9. 6. 2005 11:44

Komentáře tohoto uživatele máš zablokované.

Myslím si že ten článek je fakt pěkný.
<br>Jen je škoda že tam není porovnání celkové.
<br>Procentuální rozdíl proti nějaké staré kartě ,,X" (5700/9600).
<br>Fakt by to bylo pěkné, ale to jen k dokonalosti.
<br>Jinak je to fajn článek.
- john.don

Uživatel bez registrace
Uživatel bez registrace
Level 1 Level 1
9. 6. 2005 12:10

Komentáře tohoto uživatele máš zablokované.

Pokud ma nekdo zajem o uplne novou X800XT necht se podiva na <A href="http://x800.kvalitne.cz">http://x800.kvalitne.cz</A> Tuhle kartu jsem vyhral,ale nemam PCI-e slot :(
- Cipis

Uživatel bez registrace
Uživatel bez registrace
Level 1 Level 1
9. 6. 2005 12:15

Komentáře tohoto uživatele máš zablokované.

Tak ji zase prohraj a máš vyřešeno.
- KOKiNO

Uživatel bez registrace
Uživatel bez registrace
Level 1 Level 1
9. 6. 2005 12:27

Komentáře tohoto uživatele máš zablokované.

A kde jsou ostatni karty? Kyro, S3, Voodoo...?
- Zivan

Uživatel bez registrace
Uživatel bez registrace
Level 1 Level 1
9. 6. 2005 12:45

Komentáře tohoto uživatele máš zablokované.

A co karty od Matroxu ? Takova Parhelia a nebo i starsi modely G450, G550 apod. ?
- Necroman

Uživatel bez registrace
Uživatel bez registrace
Level 1 Level 1
9. 6. 2005 13:33

Komentáře tohoto uživatele máš zablokované.

když se podíváš, tak tu byly jen karty podporující DX7+, což ani jedna z těch karet není(teda až na nové S3). Co mi tu ale chybí, je Matrox Parhelia(ale už ne G450 a G550 jak píše o příspěvek níže) a potom karty od XGI a S3(ty novější pochopitelně).
<br>Takhle tam jsou jen karty od nV a ATi.
- ptipi

Uživatel bez registrace
Uživatel bez registrace
Level 1 Level 1
9. 6. 2005 13:34

Komentáře tohoto uživatele máš zablokované.

A nelze ještě do určité míry udělat srovnání celkové, jak je např. GF4 Ti vs. GF 6600 a tak, i když mají jinou podporu.
- AMD

Uživatel bez registrace
Uživatel bez registrace
Level 1 Level 1
9. 6. 2005 14:12

Komentáře tohoto uživatele máš zablokované.

Super,neco takoveho tady chybelo...Hledam uz dlouho clanek kde by se porovnavali treba stare GF2 nebo jeste VODOO2 s novymi vga.Vim ze takove porovnavani je celkem k nicemu, ale je prijemne videt jak jde pokrok kupredu.. Drzim vam palce a vic takovych "pokusnych" clanku...
- Ace

Uživatel bez registrace
Uživatel bez registrace
Level 1 Level 1
9. 6. 2005 15:21

Komentáře tohoto uživatele máš zablokované.

Chybí mi tam X700 a X700Pro ... škoda, právě tyto karty by mě zajímali, co do srovnání s GF6600 series :-/
- Adamsquare

Uživatel bez registrace
Uživatel bez registrace
Level 1 Level 1
9. 6. 2005 16:40

Komentáře tohoto uživatele máš zablokované.

Nechápu, proč tam třeba není Voodoo5. Kromě TnL nemá GF2 nic navíc a TnL je v DirectX7 možností, ne nezbytnou podmínkou.
<br>Dále pak, jestli mám jít do detailů ani GF4Mx není plně DX7, chybí ji některé věci, jako třeba bumpmapping a pod.
<br>Jinak GF4Ti není DirectX 8.1 karta, ale jen DirectX 8.0 karta, (nemá pixel shader 1.4, ale jen 1.3, takže se běžně provozuje v režimu 1.1, jako Gf3).
- DOC_ZENITH

Uživatel bez registrace
Uživatel bez registrace
Level 1 Level 1
9. 6. 2005 16:56

Komentáře tohoto uživatele máš zablokované.

GF4MX samozrejme DX7 karta je - stejne jako kazda jina GeForce. Bumpmapping podporuje. A kdo neveri, at si na ni pusti DOOM3.
<br>
<br>A to srovnani DX9 karet nema smysl. Tam jde uz predevsim o pocet a rychlost shaderu, nez o nejaky fillrate, nebo vertexrate.
- xR->

Uživatel bez registrace
Uživatel bez registrace
Level 1 Level 1
9. 6. 2005 17:02

Komentáře tohoto uživatele máš zablokované.

Přesně tak, byla to VLIW architektura.
- DavesMan

Uživatel bez registrace
Uživatel bez registrace
Level 1 Level 1
9. 6. 2005 17:03

Komentáře tohoto uživatele máš zablokované.

Záleží na to jakej.
<br>Enviromental Mapped Bump Mapping určitě nepodporuje.
<br>Jinak pro kartu splňující spec. DX7 byla právě podmínka HW T&L., stejně jako pro DX8 jsou shadery , pro DX9 shadery 2.0 a pro DX9c shadery 3.0.
- DavesMan

Uživatel bez registrace
Uživatel bez registrace
Level 1 Level 1
5. 8. 2005 11:22

Komentáře tohoto uživatele máš zablokované.

@Uživatel bez registrace No ale enviromental bumpmapping neni podminkou pro DX7 kartu. Pro DX7 kartu staci podle normy pouze normalni DOT3 bumpmapping

- neregistrovaný - AlanWake

Uživatel bez registrace
Uživatel bez registrace
Level 1 Level 1
9. 6. 2005 18:27

Komentáře tohoto uživatele máš zablokované.

Ale jo ma, kdyz se podivas na vysledky, tak s primhourenim oka padnou na realny vykon. Prave ten koeficient nasobeni vysledku podle verze DX9 tomu dodal nejakou vahu. Navic je jasne, ze je to pouze teoreticky experiment zamereny na teoreticky vykon:-)
- Yngwie

Uživatel bez registrace
Uživatel bez registrace
Level 1 Level 1
9. 6. 2005 19:06

Komentáře tohoto uživatele máš zablokované.

ked si matne spomínam tak Kyro II a Voodoo 5 mali podporu DX7
- smiko

Doporučujeme

Další články