Test Nvidia WhisperMode: pro tišší herní notebooky
Článek Test Nvidia WhisperMode: pro tišší herní notebooky

Test Nvidia WhisperMode: pro tišší herní notebooky

Petr Diviš

Petr Diviš

13. 9. 2017 03:00 9

Seznam kapitol

1. WhisperMode – jak funguje a nastavení 2. Testovací sestava a hry  3. Testy – GTA 5, Dirt 4, Prey 4. Testy – Fallout 4, Battlefield 1, Zaklínač 3 5. Testy ve 4K rozlišení 6. Závěr – hodnocení

Herní notebooky v dnešní době již dokáží výkonem srovnávat s klasickými PC. Ty nejvýkonnější jsou vybavené i plnohodnotnou GTX 1080. Cenou za takový výkon je bohužel vyšší hlučnost než v případě PC verze. Novinka v ovladačích Nvidia by ale mohla pomoci zkrotit nejvýkonnější grafické karty a užít si hraní s nižším hlukem.

Reklama
Reklama
Test Nvidia WhisperMode: pro tišší herní notebooky

Na otestování WhisperMode jsme měli zapůjčený ultimátní herní notebook MSI GT73VR 6RF Titan Pro. Ten v sobě obsahuje ten nejvýkonnější možný hardware, jaký si v herním notebooku můžete přát. Nejdůležitějším prvkem je samozřejmě grafická karta GeForce GTX 1080. Ta se nijak zásadně neliší od desktopové verze a obsahuje plný počet výpočetních jednotek i velikost paměti 8 GB GDDR5X. Jak se ukázalo při testování, ani není nijak výrazně přiškrcena na limitu TDP, a tak téměř ve všech hrách fungovala nad 1800 MHz.

Bohužel cenou za to je velmi vysoká hlučnost chladiče po delším zatížení a také teplota GPU. Notebook je sice většímu chladiči mohutnější a celá jeho spodní strana je perforovaná, ale k tichému uchlazení 150W TDP grafické karty to stejně nestačí. Uvidíme tedy, jak s hlukem a teplotami pomůže WhisperMode.

K měření výkonu a teploty grafické karty posloužil program MSI Afterburner. Byla odečítána aktuální hodnota po přibližně deseti minutách hraní a ustálení teploty, frekvence a hlučnosti. Průběh nemělo smysl testovat, když WhisperMode omezuje výkon na konstantní fps. Konkrétní hodnota je určená profilem hry a jak uvidíte v následujících kapitolách, opravdu se podle typu hry liší.

Test Nvidia WhisperMode: pro tišší herní notebooky

K měření hlučnosti posloužil zapůjčený hlukoměr Dr. Meter MS 20. Testovalo se pouze v noci, při okolní hladině hluku kolem 35 dBA. Důležité je v tento moment také poznamenat, že naměřená hlučnost notebooku v klidovém režimu bez zátěže byla přibližně 37,5 dBA. Bez zátěže tedy není možné téměř zjistit, zda notebook běží, pokud vypnete displej a RGB podsvícení klávesnice.

Hlukoměr byl při testování umístěn přibližně v pozici, kde běžně uživatelé mají hlavu. A kvůli určité toleranci měřáku (+- 1,5dBA) byla hodnota odečítána třikrát po sobě po jedné minutě a výsledná hlučnost je průměrná hodnota z těchto tří měření. Notebook nemá plynulou regulaci chladiče a otáčky skáčou po stupních. Při hraní udržuje většinou pouze jednu hladinu hlučnosti ve velkém teplotním rozsahu. Například od teploty 66 °C do cca 74 °C funguje se stejnými otáčkami. Pak zařadí vyšší stupeň, který udržuje až do 80 °C atd..

Testované hry

Notebook byl zapůjčen na krátkou dobu (defakto pouze na víkend) a tak jsme vyzkoušeli šest her. Vybíral jsem je tak, aby se lišily náročností na výkon grafiky i na samotnou plynulost hry. Nakonec jsem zvolil GTA 5, Dirt 4, Prey, Fallout 4, Battlefield 1 a Zaklínač 3.

Každá hra byla nejdříve testována na plný výkon bez WhisperMode. Hodnoty byly odečítány ve statické ustálené scéně, pokud to bylo možné. Po té bylo přepnuto do WhisperMode a opět odečteny hodnoty až po ustálení. U každé hry najdete grafy porovnávající rozdíly teplot, hlučnosti a výkonu. Pro zajímavost jsme sledovali i frekvenci GPU. Zda WhisperMode i nějakým způsobem ovlivní GPU Boost 3.0, který by tak trochu mohl pracovat proti úspoře výkonu. V principu se snaží využít rezervy v TDP a teplotě a přetaktovat GPU na maximum, pokud je to možné.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning