Velký test SSD disků – nejlevnější modely do 40 GB
PCTuning Článek

Velký test SSD disků – nejlevnější modely do 40 GB

Jan Černý

Jan Černý

27. 10. 2010 03:00 19

Seznam kapitol

1. Testovací metodika 2. Intel X25-V G2 40 GB – po modré společně 3. Intel X25-V G2 40 GB: přehled výsledků 4. OCZ Onyx 32 GB – buenos dias Amigos 5. OCZ Onyx 32 GB: přehled výsledků 6. Kingston SSDNow V G2 30 GB – dobrý základ 7. Kingston SSDNow V G2 30 GB: přehled výsledků
8. Patriot PS-100 32 GB – debakl od Phisonu 9. Patriot PS-100 32 GB: přehled výsledků 10. Výběr syntetických testů 11. Výběr testů náhodného přístupu 12. Sekvenční testy, spotřeba a celkový přehled 13. Závěr? Ale kdepak, teprve se rozjíždíme!

V první části našeho testu se důkladně zaměříme na 4 malé a levné disky na trhu. Co myslíte, je rozumné kupovat to nejlevnější co vám padne do ruky, nebo je výhodnější si připlatit? Mohu prozradit, že některé SSD disky v cenové hladině 2 000 Kč příjemně překvapily a kromě netbooků najdou možná místo i v desktopu.

Reklama
Reklama

Přehled jednotlivých dílů našeho seriálu o SSD discích:

Testování SSD disků by se dalo srovnat s grafickými kartami anebo procesory. Spousty výsledků, dat a bodů, u kterých nemusí být vždycky zřejmá souvislost. Metodiku může do značné míry limitovat použitý hardware i software. Vždy je nutno zohlednit různě velké bloky dat odpovídajících reálnému použití, ale také syntetické testy. Původně bylo v metodice zahrnuto i testování opotřebení pomocí IOMeteru, založeném na BeHardware, ale vzhledem ke ztrátě naměřených dat jsem se k novému přeměření nedostal. Seznam testů koresponduje s uvedeným pořadím a moje metodika je tedy postavena následovně (procenta značí celkovou váhu v hodnocení):

 • 25 %: AS SSD Benchmark v1.5.3784.37609 (NTFS) – čtení, zápis, kopírování
 • 30 %: HD Tune Pro v4.50 (no file system) – sekvenční čtení i zápis (64 KB), testy přístupové doby
 • 7 %: HD Tach RW v3.0.1.0 (no file system) – sekvenční testy
 • 5 %: PCMark Vantage x64 v1.0.2.0 (NTFS) – mezivýsledky
 • 15 %: ATTO Disk Benchmark v2.36 (NTFS) – jednotlivé výsledky pro čtení a zápis
 • 18 %: Spotřeba – měřeno bočníkem na napájecím konektoru v klidu a při sekvenčním čtení i zápisu

Plnohodnotná tabulka vypadá následovně. Nicméně kvůli přehlednosti je u každého disku pouze shrnutí základních údajů z dílčích kategorií přepočtené na body (0 = špatný disk, 10 = výborný disk). Bodové hodnocení počítá vzorec v Excelu, tudíž nemusíte o objektivitě pochybovat. Podrobnou tabulku najdete na konci recenze, k jejímu prohlížení však doporučuji používat minimálně 24" LCD monitor.

Velký test SSD disků – nejlevnější modely do 40 GB

A teď stručná legenda k tabulce. Pro přehlednost je v její hlavičce vždy uvedeno, o jaký model disku se jedná. Dále si můžete přečíst oficiální specifikace výrobce, jako je rychlost čtení, zápisu, počet operací za sekundu (iops), použitý řadič a čipy, záruka a spotřeba. Jednotlivé údaje mají vždy pevně danou váhu. Před začátkem testování byl disk plně naformátován, před spuštěním PC Marku byl proveden rychlý formát. Doba otestování rozumně fungujícího disku trvá okolo 4 hodin, mizerné disky s pomalými řadiči klidně i 8 hodin (Phison).

Velký test SSD disků – nejlevnější modely do 40 GB


Pohled na naši milovanou eskadru SSD disků a jednoho Raptora

Testovací konfigurace 1:

 • procesor: Intel Core 2 Quad Q9550
 • základní deska: Gigabyte GA-EP45UD3P (Intel P45)
 • operační paměti: 2× 2 GB DDR2 800 MHz
 • grafická karta: GeForce GTX260 216SP
 • zdroj: Enermax MODU82+ 625 W
 • operační systém: Windows 7 x64

Velký test SSD disků – nejlevnější modely do 40 GB

Testovací konfigurace 2:

 • procesor: Intel Core i7-920
 • základní deska: ASUS P6T7WS SuperComputer
 • operační paměti: 3× 2 GB DDR3 1066 MHz
 • grafická karta: ATI FireGL V7770
 • zdroj: Enermax MODU82+ 625 W
 • operační systém: Windows 7 x64
 • řadiče: ASUS PCIE GEN2 SATA6G, SAS Marvell 88SE6320 (on board), SAS LSI 8344ELP, SAS Adaptec 4805
 • disky: 4× 147 GB, 15KRPM SAS

Za zapůjčení SAS řadičů LSI a Adaptec a disků děkuji svému kamarádovi Edmundovi Kmeťovi. Za poskytnutí desky ASUS P6T7WS a řadiče ASUS PCIE GEN2 SATA6G děkuji společnosti ASUS.

Pozn.: výsledky SAS disků a řadičů budou uveřejněny v samostatné recenzi.

Velký test SSD disků – nejlevnější modely do 40 GB
Velký test SSD disků – nejlevnější modely do 40 GB
Velký test SSD disků – nejlevnější modely do 40 GB
Velký test SSD disků – nejlevnější modely do 40 GB


Čtveřice SAS disků s výkonným SAS RAID řadičem (LSI, Adaptec) dokáže v sekvenčních testech porazit SSD disky; vpravo si prohlédněte měřicí bočník s Peripheral Power (Molex 8981) a SATA konektorem

Následující třídílný seriál obsahující podrobné výsledky jednotlivých disků je velmi podrobný. Byť mi toto veledílo zabralo mnohem více času než jsem původně předpokládal, jsem s výsledkem spokojený. Byl bych však velice rád, kdyby se v diskusi objevily i oponující názory týkající se vylepšení, či zpřehlednění metodiky. Předem děkuji za zpětnou vazbu i názory. Jsem si vědom, že žijeme přece v České republice a přebírání cizího díla je díky heslu: „Je přece správné chtít úspěch pro všechny“ společenský standard. Šíření informací uvedených v článku se však nebráním, nicméně znova opakuji, byl bych rád, kdyby se mě dotyčný jedinec předtím zeptal a považuji za slušnost uvádět pod citacemi zdroj informací. Předem se omlouvám, že v testu chybí disky s řadičem SandForce. Tolik ke kritice a nyní vzhůru do čtení.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning