vliv-napeti-a-frekvence-na-teplotu-procesoru
Skříně, zdroje, chladiče Článek Vliv napětí a frekvence na teplotu procesoru

Vliv napětí a frekvence na teplotu procesoru

Kwolek Jirka

Kwolek Jirka

1. 9. 2003 00:00 52

Seznam kapitol

1. Trocha teorie... 2. Testy a rozvaha

V létě je chlazení procesorů velmi propíraným tématem a proto jsme se rozhodli, že zkusíme sami zjistit, nakolik je rozhodující frekvence a nakolik použité napětí - ve vztahu k výsledné teplotě CPU. Pokusili jsme se zmapovat který z těchto činitelů, spolu z typem jádra procesoru, má na "topení" největší vliv a co to s teplotou "udělá" když se s danou hodnotou "pohne". Tentokrát jsme se zaměřili na procesory AMD Athlon XP.

Reklama

Účinně chladit procesor, zvlášť když jej máte přetaktovaný, může být problémem. V této situaci platí, že dobré chlazení je základ. Dalším, z hlediska taktování opačným případem kdy záleží na teplotě procesoru je případ, kdy směřujete k tichému chlazení a myšlenka na vysokou rychlostí rotující větráčky je pro vás noční můrou. Ne všichni totiž patří mezi overclockery, je tady velká skupina lidí, kteří uvažují o tom, jestli nemají svůj procesor... podtaktovat.

Doufám, že zajištění, ke kterým jsme došli vám pomohou zmenšit teplotu vašeho procesoru.

Procesory Athlon XP (Palomino, Thoroughbred, Barton)

Zásadními ukazateli, které mají vliv na výsledné tepelné vyzařování, jsou tyto tři veličiny:

  • výrobní technologie (typ jádra),
  • použité napětí procesoru,
  • a jeho pracovní frekvence.

Níže uvedený graf je sestaven z údajů výrobce.

Vliv napětí a frekvence na teplotu procesoru
i Zdroj: PCTuning.cz

Začneme Athlonem XP s jádrem Palomino (CPUID 066x - uvedeno na trh v roce 2001). Toto, dnes již výběhové jádro, je vyráběno 0.18um polovodičovým procesem, maximální teplota (junction temperature) je 90 stupňů a u verze MP 95oC, typické napájecí napětí je 1.75V. Interní teplotní čidlo je k dispozici, vypínání musí ovšem podporovat základní deska.

Dalším z řady je Thoroughbred (CPUID 0680-A0, CPUID 0681-B0) který byl uveden v roce 2002. Proti svému předchůdci nabízí jen o málo nižší "spotřebu na 1MHz", nicméně jeho hlavní výhodou je nízký nárůst tepelného výkonu s růstem frekvence. Jedná se o první z procesorů AMD vyráběných 0,13um technologií, L2 cache je 256kB.

Čip je vyráběn ve dvou revizích: první A0 do ratingu 2200+ a druhá, novější B0 do ratingu 2800+. Napětí se značně liší, původní A0 se do ratingu 1900+ dodávalo AMD s napětím 1,5V, výše už byly problémy se stabilitou, proto AMD napětí zvýšilo na 1,65V. Stejný osud potkal i revizi B0, kde se můžete setkat i s modely s napětím 1,5V i 1,6V. Od modelu s ratingem 2400+ se napětí zvýšilo také na 1,65V.

Posledním jádrem je Barton. (CPUID 06Ax) Barton je zatím poslední vyráběnou variací Athlonu XP. Oproti Thoroughbredu se liší větší cache druhé úrovně (má 512kB cache L2) a také vyšší externím taktem (333 nebo 400MHz) - spotřeba je podle AMD nižší, než u Throughbredu, podle některých popisů je naopak vyšší - podle nás je prakticky shodná se stejně taktovaným procesorem předchozí řady. Chladit Bartona můžete tedy klasickými chladiči certifikovanými pro Thoroughbred. Zvláštností je, že podle dokumentace má model 2500+ stejnou spotřebu jako model 2800+.

Poznámka: Starší procesory s jádrem Thunderbird a Duron jsme neměli k dispozici.

Zatím jste viděli pouze teoretické informace, pojďme se tedy podívat jak to vypadá v praxi. Pokud by jste chtěli zapátrat na internetu po opravdu přesných informacích, zkuste to zde. Na zmíněné stránce najdete snad všechny z procesorů, které byly a jsou na trhu (Cyrix, AMD, Intel aj.).

První
Poslední
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama