vyladte-si-svuj-via-northbridge
Článek Vylaďte si svůj VIA northbridge

Vylaďte si svůj VIA northbridge

Vylíčil Vladimír

Vylíčil Vladimír

10. 2. 2003 00:00 56

Seznam kapitol

1. Úvod do problematiky 2. Popis nejdůležitějších registrů pro northbridge 3. Testy 4. Softwarové chlazení CPU na VIA KT333 + VT8233A , VIA KT400 + VT8235

Tento článek je určen především pro vlastníky desek s VIA KT333 / KT400 chipsetem, tedy s northbridge VIA VT8367 / VT8377 , kteří se s něj dozví, jak optimálně vyladit northbridge pro co nejvyšší paměťovou propustnost, jak efektivně chladit procesor „softwarově“ a několik dalších nastavení, které jim umožní vyždímat z chipsetu maximum.

Reklama
Reklama

Nastavení northbridge podstatně ovlivňuje výkon integrovaného paměťového řadiče, výkon AGP, řízení CPU-PCI a nastavení důležitých parametrů V-Link NB/SB. Nastavení northbridge se děje po inicializaci CPU podle parametrů, jak je naprogramován a nastaven BIOS. Ideální situace by byla, pokud by výrobci základních desek umožňovali nastavit většinu registrů northbridge přímo v biosu.

Bohužel dnešní situace není zdaleka tak ideální, jak se na první pohled zdá. Desky PCChips, ECS, Albatron dovolí změnit uživateli jen ty základní parametry northbridge a nastavení jejich biosů je velice podobné referenčním biosům od VIA. O mnohem lepší je situace u výrobců Asus / Epox / Gigabyte / Abit / MSI / Soltek, BIOSy těchto desek umožňují nastavit více parametrů, především těch, které se týkají nastavení pamětí. Nastavení dalších registrů je však provedeno velmi povrchně a někdy úplně špatně (nastavení V-Link NB/SB, nastavení registrů týkající se PCI sběrnice, v případě southbridge nastavení IDE – DIOR #/DIOW#, UltraDMA Extended Timing Control). V případě výrobců typu ECS je to pochopitelné, jejich desky jsou především určeny pro OEM použití a pro stavbu Low-End počítačů a tomu odpovídá cena i kvalita desek.

Kvalita desek, co se týče stability se srovnala u všech výrobců desek, hlavní rozdíly jsou především v Layoutu, osazení desek součástkami (PLL, Super I/O LPC, PCI arbiter, Voltage regulator), možnostmi overclockingu, nastavení biosu – potažmo northbridge a southbridge a také vybavením desky (SATA, Raid, FireWire, 5.1 audio EAX…)

Úkolem tohoto článku není srovnání desek, ale návod, jak vyladit northbridge kterékoliv desky s VIA KT333/KT400 chipsetem, tak s chutí do toho !

Vlastní nastavení se provádí pomocí programu WCPREDIT, jehož nastavení se projeví okamžitě po editaci a nastavení příslušných registrů. Trvale nastavit hodnoty, aby se při každém startu Win9X/Me/NT/Win2k/WinXP projevily se provádí pomocí programu WCPRSET.

Vylaďte si svůj VIA northbridge

Poznámka: Instalace WCPREDIT a WCPRSET vyžaduje pod WinNT/Win2K/WinXP administrátorská privilegia. Nastavení registrů northbridge je nejlépe provádět během nabíhání OS ; Win2k/WinXP jsou na zásahy v registrech northbridge mnohem citlivější, než Win9X/Me, takže může dojít vlivem nastavení těchto registrů k nestabilitě systému, BSOD nebo k zatuhnutí systému.

Vylaďte si svůj VIA northbridge

Konfigurace se provádí spuštěním WCPREDITu a nastavením device Bus#0, Dev#0, Func#0  1106 3189 (pro VIA KT400) nebo Bus#0, Dev#0, Func#0  1106 3099 (pro VIA KT333)

Nastavení registrů northbridge jsem testoval na deskách Gigabyte 7VAX – VIA KT400 a Asus A7V333 – VIA KT333.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

Pctuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým Pctuning