profile-image

JiVy

Odznaky

Procesor: Intel
Grafická karta: NVIDIA
Operační systém: Windows
33 874 bodů
Zbývá 1 126 bodů do dalšího levelu
30 000 35 000

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

JiVy
JiVy
Level 50 Level 50
Procesor: Intel
Grafická karta: NVIDIA
Operační systém: Windows
dnes 01:59

Komentáře tohoto uživatele máš zablokované.

Každý máme oblasti, kterým rozumíme a oblasti, které neřešíme.
V oblastech, kterým rozumíme, musí být reklama zaměřena na skutečné přednosti, které nás zajímají, jinak se jí vysmějeme.
V té druhé oblasti stačí, že reklamu vidíme a ani si ji nemusíme pamatovat.
Klasický příklad jsou třeba šampóny a shower gely. Tam se možná chytají profesionální kadeřníci, ale pro běžné uživatele je to jenom výplň.
A přesto, v době, kdy už reklama v TV dávno zmizela a lidé si už nepamatují, že nějakou viděli, začínají prodeje stoupat a lidé inzerovanou značku mají najednou doma. Když si jdu koupit šampón, tak buďto sáhnu po tom, co jsem měl doposud, nebo se bezradně koukám na desítky značek a variant. Jenže pokud mají lidé v podvědomí spojenou konkrétní značku se sluníčkem, palmami a pláží, tak po ní sáhnou s vyšíí pravděpodobností, než po značce, kterou s něčím takovým nemají důvod spojovat.

JiVy
JiVy
Level 50 Level 50
Procesor: Intel
Grafická karta: NVIDIA
Operační systém: Windows
dnes 01:48

Komentáře tohoto uživatele máš zablokované.

@Bertram Ten Alienware mám už také v hledáčku. Několik let mám jeho předchůdce 39" 3840×1600 a už přes 15 let mám Dell 30" 2560×1600, pravda, ne UW.

JiVy
JiVy
Level 50 Level 50
Procesor: Intel
Grafická karta: NVIDIA
Operační systém: Windows
dnes 01:41

Komentáře tohoto uživatele máš zablokované.

@brutax05 Překlep opraven.
Ovšem jinak nesouhlasím. Apple se zaměřoval primárně na ne-IT uživatele. Instaloval jsem jejich sitě, to byla triviální práce s naklikáváním ikonek a propojováním počítačů kabely. Zabezpečení minimální. Tedy krásně fungující, jednoduché, ale bez nějakých vyšších bezpečnostních standardů.
Jasně pro PC byl potřeba server a Novell NetWare, takže Apple byl relativně přístupnější, ale také primitivnější.
Win NT se začaly více prosazovat až od verze 4.0.

JiVy
JiVy
Level 50 Level 50
Procesor: Intel
Grafická karta: NVIDIA
Operační systém: Windows
23. 6. 2026 22:38

Komentáře tohoto uživatele máš zablokované.

@Bertram Ultra Wide monitor je jasná volba, ale rozhodně ne nudle s pouhými 1440 na výšku.

JiVy
JiVy
Level 50 Level 50
Procesor: Intel
Grafická karta: NVIDIA
Operační systém: Windows
23. 6. 2026 22:30

Komentáře tohoto uživatele máš zablokované.

@maslovycroissant Já jsem se narodil ještě dříve, než vy dva a myslím si, že jsem na tom byl ještě líp 😇
V době, kdy jsem studoval, se pomalu socialismus rozpadal a i když nás leccos štvalo, byla velká šance, že za rok to bude lepší a hlavně jsme se nemuseli hádat, protože v názoru na politiku jsme se snadno shodli.
Po škole jsme nastoupili na školy a do podniků a zaváděli tam IT a PC a kdo měl elán a drive, ten mohl podnikat v prostředí s minimální konkurencí.😎

JiVy
JiVy
Level 50 Level 50
Procesor: Intel
Grafická karta: NVIDIA
Operační systém: Windows
23. 6. 2026 22:20

Komentáře tohoto uživatele máš zablokované.

@Jerrywnet Na statistickém úřadě se dá poměrně snadno dohledat vývoj věku prvorodiček. Zatímco v roce 1989 to v Česku bylo 22,5 roku, v roce 2025 to bylo už 29,2.
Samozřejmě šance, že žena, která má první dítě třeba v 35 letech jich bude mít víc je výrazně nižší, než pokud má první dítě ve 20, což je mimochodem zhruba fyziologické optimum.
Jeden z mých předků pracoval za 1. republiky ve slévárně. Do práce chodil cca 6 km přes les a kopce tam a stejnou cestou zase zpět. To 6× týdně a v práci byl 10 hodin. Doma si ho všichni pamatovali jenom jako spícího unaveného pána. To bylo před 100 lety u nás!

JiVy
JiVy
Level 50 Level 50
Procesor: Intel
Grafická karta: NVIDIA
Operační systém: Windows
22. 6. 2026 17:17

Komentáře tohoto uživatele máš zablokované.

Ten článek má rozhodně smysl, byť po prázdninách může být zase všechno trochu jinak.
Co mi ovšem dlouhodobě vadí na pohledu výkon/cena, je to, že může lidi mást.
Ten, kdo si chce koupit GK, by si v první řadě měl ujasnit to, jaký výkon potřebuje a to i s vyhlídkou do budoucna, například do vydání nové generace GK + půl roku, než se usadí ceny a sedne prach. Podle toho by si měl kupovat nový HW, případně nekupovat nic, pokud by si tou koupí nijak zásadně nepolepšil.

JiVy
JiVy
Level 50 Level 50
Procesor: Intel
Grafická karta: NVIDIA
Operační systém: Windows
22. 6. 2026 17:10

Komentáře tohoto uživatele máš zablokované.

@Jerrywnet I já mám známého,, který tráví cca polovinu času v Číně.
Ty problémy, co popisuješ má do značné míry celý civilizovaný svět a zejména Jižní Korea a Japonsko jsou v tomto směru dál.
Největší problém je sociální setrvačnost. Lidé vyrostlí jako jedináčci, se neradi vzdávají pohodlí a přizpůsobují se potřebám druhých. Ovšem právě soudržnost rodin je pro Čínu plus.
Pokud jde o ženy s přehnanými nároky na partnery, které pak ve vyšším věku marně hledají někoho s kým by mohly mít děti, tak těch znám dost i u nás 😉
Zároveň je fakt, že technologický rozvoj je v Číně neuvěřitelný a také jejich průměrné IQ je někde nad 105 body. 5 bodů rozdílu nevypadá jako mnoho, ale pokud rozumíš statistice, tak si snadno spočítáš, třeba o kolik více lidí s IQ > 150 mají v každém milionu.
Pracovní nasazení 8-8-6 je brutální (práce od 8 do 8, 6 dní v týdnu), ale před 100 lety to bylo normální i u nás...

JiVy
JiVy
Level 50 Level 50
Procesor: Intel
Grafická karta: NVIDIA
Operační systém: Windows
23. 6. 2026 22:20

Komentáře tohoto uživatele máš zablokované.

@Jerrywnet Na statistickém úřadě se dá poměrně snadno dohledat vývoj věku prvorodiček. Zatímco v roce 1989 to v Česku bylo 22,5 roku, v roce 2025 to bylo už 29,2.
Samozřejmě šance, že žena, která má první dítě třeba v 35 letech jich bude mít víc je výrazně nižší, než pokud má první dítě ve 20, což je mimochodem zhruba fyziologické optimum.
Jeden z mých předků pracoval za 1. republiky ve slévárně. Do práce chodil cca 6 km přes les a kopce tam a stejnou cestou zase zpět. To 6× týdně a v práci byl 10 hodin. Doma si ho všichni pamatovali jenom jako spícího unaveného pána. To bylo před 100 lety u nás!

JiVy
JiVy
Level 50 Level 50
Procesor: Intel
Grafická karta: NVIDIA
Operační systém: Windows
22. 6. 2026 16:55

Komentáře tohoto uživatele máš zablokované.

@maslovycroissant V jednom smyslu tomu už tak je. Díky civilizačním vymoženostem se vyššího věku dožívají nejen ti se zázračným zdravím, ale zejména ti, se zdravím vylepšeným medicínou.
Jinak ovšem i nositeli civilizace jsou lidé, takže nějaké zásadní odtržení nehrozí, tedy pokud se nositeli civilizace nestanou ne-lidé (třeba AI).
Pokud jde o mimozemské civilizace, je dle mého názoru největší překážkou fyzika a ekonomie. Vzdálenost od hvězdy ke hvězdě se měří na světelné roky. Přitom gravitační síla na planetách je relativně nízká, takže i kdyby civilizace postavila hvězdolet, který by polovinu cesty zrychloval 1,5 násobkem jejich gravitace a druhou zase zpomaloval, trvala by ta cesta staletí a přitom náklady na takovou výpravu by představovaly násobky celoplanetárního disponibilního HDP. To by se obtížně prosazovalo, většina planety by si uměla představit lepší využití prostředků.
K cizímu světu by doletěli potomci těch, kdo se na cestu vydali a tam by jim, za předpokladu, že by našli vhodnou planetu, opět dlouhé generace trvalo, než by vybudovali civilizaci schopnou smysluplné komunikace. Výměna zpráv by trvala roky a cesta zpět by byla uzavřená, protože nová i stará populace by si v mezičase vytvořily patogeny pro tu druhou smrtelné.
Proto si myslím, že šance najít rozumnou civilizaci, navíc schopnou a ochotnou komunikovat je mizivá.

JiVy
JiVy
Level 50 Level 50
Procesor: Intel
Grafická karta: NVIDIA
Operační systém: Windows
21. 6. 2026 12:53 (Upraveno)

Komentáře tohoto uživatele máš zablokované.

@Jan Belka Hmmm. A napadlo tě někdy, že tvoje příspěvky velká část čtenářů vnímá jako nevyžádanou jednostrannou reklamu, a proto sbíráš ty mínusy?

JiVy
JiVy
Level 50 Level 50
Procesor: Intel
Grafická karta: NVIDIA
Operační systém: Windows
21. 6. 2026 12:30 (Upraveno)

Komentáře tohoto uživatele máš zablokované.

@cztajtrlik Největší nebezpečí AI a robotizace je v tom, že se z výrobního cyklu vynechá člověk a veškerý zisk půjde k investorovi. Už dnes to lze pozorovat na rozevírajících se nůžkách mezi růstem HDP a růstem průměrné životní úrovně.
Nepodmíněný příjem je falešné těšínské jablíčko. Jasně, korporace potřebují odbyt svojí produkce, ale proč by měly investovat do rozvoje produkce pro společenskou třídu s limitovanými prostředky, když většina zisků a tedy disponibilního kapitálu se bude soustřeďovat v rukách elit?
Osobně jsem skeptický i pokud jde o fúzní reaktory, vývoj už dekády přešlapuje na místě a i kdyby došlo k průlomu, bude to trvat desítky let, než vztnikne sériově použitelný projekt a další desítky let bude trvat schvalování a výstavba. A to nemluvím o tom, že schopnost něco takového postavit se v Evropě prakticky vytratila.
Úrokový kapitalismus je pleonasmus, kapitalismus bez úroků nefunguje. Naopak teprve prolomení církevního zákazu úročení umožnilo vznik kapitalismu. Problém není v úroku jako takovém, ale v tom, k čemu se zisk použije a tedy v tom, kdo o tom rozhoduje.
V době, kdy se kapitalismus rodil, byly odděleny role podnikatele a vládce. Pro podnikatele tedy existovala jediná hlavní cesta rozvoje, a to investice a růst. V okamžiku, kdy podnikatelé postupně získali politickou moc, začalo se jim nejvíce vyplácet investovat do získávání a udržení této moci. Oddělení politické a ekonomické moci je zdrojem prudkého rozvoje Číny, za což mohou Číňané děkovat Konfuciovi.

JiVy
JiVy
Level 50 Level 50
Procesor: Intel
Grafická karta: NVIDIA
Operační systém: Windows
21. 6. 2026 12:07

Komentáře tohoto uživatele máš zablokované.

@maslovycroissant Naštěstí tu máme evoluci a evoluční tlak. Díky nim je člověk 'navrženej' docela dobře univerzálně.
To, co nás z toho vytrhlo je civilizace a kultura. Díky nim se lidstvo přestalo vyvíjet čistě darwinovsky a přeskočilo na superrychlou evoluci lamarckovského střihu (dědičnost získaných změn). Lamarckův model byl standardem ve vědě před Dawinem (a v SSSR přetrval až do poloviny 20. století), vycházel z toho, že se dědí získané vlastnosti. To by znamenalo, že pokud budu cvičit benchpressy, tak i moje děti v nich budou dobré.
To zpochybnil Darwin a vyvrátila moderní genetika. To, co někdo navzpírá v posilovně se mu nijak přímo nepropíše do DNA spermií/vajíček.
Ovšem civilizace a kultura, to je jiný příběh, tam se pokrok jedné generace přímo přenáší do generací následných. To je také příčina toho, že evoluce lidstva tak prudce zrychlovala a stále zrychluje, ovšem naše fyzické schránky se (naštěstí) vyvíjejí pořád darwinovsky.

JiVy
JiVy
Level 50 Level 50
Procesor: Intel
Grafická karta: NVIDIA
Operační systém: Windows
22. 6. 2026 16:55

Komentáře tohoto uživatele máš zablokované.

@maslovycroissant V jednom smyslu tomu už tak je. Díky civilizačním vymoženostem se vyššího věku dožívají nejen ti se zázračným zdravím, ale zejména ti, se zdravím vylepšeným medicínou.
Jinak ovšem i nositeli civilizace jsou lidé, takže nějaké zásadní odtržení nehrozí, tedy pokud se nositeli civilizace nestanou ne-lidé (třeba AI).
Pokud jde o mimozemské civilizace, je dle mého názoru největší překážkou fyzika a ekonomie. Vzdálenost od hvězdy ke hvězdě se měří na světelné roky. Přitom gravitační síla na planetách je relativně nízká, takže i kdyby civilizace postavila hvězdolet, který by polovinu cesty zrychloval 1,5 násobkem jejich gravitace a druhou zase zpomaloval, trvala by ta cesta staletí a přitom náklady na takovou výpravu by představovaly násobky celoplanetárního disponibilního HDP. To by se obtížně prosazovalo, většina planety by si uměla představit lepší využití prostředků.
K cizímu světu by doletěli potomci těch, kdo se na cestu vydali a tam by jim, za předpokladu, že by našli vhodnou planetu, opět dlouhé generace trvalo, než by vybudovali civilizaci schopnou smysluplné komunikace. Výměna zpráv by trvala roky a cesta zpět by byla uzavřená, protože nová i stará populace by si v mezičase vytvořily patogeny pro tu druhou smrtelné.
Proto si myslím, že šance najít rozumnou civilizaci, navíc schopnou a ochotnou komunikovat je mizivá.

JiVy
JiVy
Level 50 Level 50
Procesor: Intel
Grafická karta: NVIDIA
Operační systém: Windows
20. 6. 2026 11:01

Komentáře tohoto uživatele máš zablokované.

@maslovycroissant Navíc to nahrazování lidí bude nejspíš nehumanoidními roboty. Člověk je univerzální, ale robot může být tvrdě specializovaný a nemusí dělat úplně všechno. Stačí, když zvládne dílčí operace.
Viz automatizované pokladny v hypermarketech.

JiVy
JiVy
Level 50 Level 50
Procesor: Intel
Grafická karta: NVIDIA
Operační systém: Windows
20. 6. 2026 10:55 (Upraveno)

Komentáře tohoto uživatele máš zablokované.

@iSheepTM Ten problém je daleko složitější.
1. Politika jednoho dítěte platila pouze pro města a Číňany, ne pro venkov, a ne pro menšiny.
2. Ten systém fungoval od 80. let do roku 2015 a tak se pomalu začne vyrovnávat.
3. Problém malých rodin neplatí zdaleka jenom pro Čínu. Děti mají v dospělosti tendenci kopírovat to, co zažily v dětství na svých rodinách. Na rozdíl od Evropy, Japonska, Jižní Koreje atd. má Čína výhodu v těsné vazbě potomků a předků, takže se tento propad lépe vyrovnává. Zároveň jim pomáhá konfuciánská disciplína. Potenciální problém si jasně uvědomují a intenzivně pracují na minimalizaci dopadů. Na rozdíl od 'rozvinutého' světa.

JiVy
JiVy
Level 50 Level 50
Procesor: Intel
Grafická karta: NVIDIA
Operační systém: Windows
20. 6. 2026 10:41

Komentáře tohoto uživatele máš zablokované.

@Ladis82 Přesně tak. Poté, co vedení štědře podporovalo využívání AI napříč modely placeným předplatným, jsme z důvodů GDPR přešli na vlstní modely a poté, co AI modely přešly z paušálů na systém 'pay as you go', se užívání externích modelů stále více omezuje.

JiVy
JiVy
Level 50 Level 50
Procesor: Intel
Grafická karta: NVIDIA
Operační systém: Windows
19. 6. 2026 02:29 (Upraveno)

Komentáře tohoto uživatele máš zablokované.

@brutax05 V té době PC pořád zaostávaly, i když Win95 a Win98 znamenaly velký pokrok. Pracoval jsem ve firmě, ve které jsme testovali nové produkty MS a vzpomínám si, že když kolega uviděl Win 95, tak prohlásil 'a Apple to má spočtený'.
Byla to veselá doba, kdosi v Irsku přeložil do češtiny 'floppy drive', jako disketový pohon a my jsme snad půl roku bojovali za disketovou mechaniku. Každý mail jsme končili pozdravem 'a pohoňte si pohony'. Nakonec to zabralo, ale první náklad manuálů musel jít do stoupy.

JiVy
JiVy
Level 50 Level 50
Procesor: Intel
Grafická karta: NVIDIA
Operační systém: Windows
19. 6. 2026 02:21

Komentáře tohoto uživatele máš zablokované.

@Ladis82 To je otázka. V nejbližší budoucnosti očekávám budování si vlastních AI center ve velkých firmách typu bank a ve státních institucích a na univerzitách.

JiVy
JiVy
Level 50 Level 50
Procesor: Intel
Grafická karta: NVIDIA
Operační systém: Windows
19. 6. 2026 02:09

Komentáře tohoto uživatele máš zablokované.

Poněkud mi uniká logika 'aktuality', která nám představuje chlazení, které o den dříve už tady recenzoval Obr.

JiVy
JiVy
Level 50 Level 50
Procesor: Intel
Grafická karta: NVIDIA
Operační systém: Windows
17. 6. 2026 22:40

Komentáře tohoto uživatele máš zablokované.

@brutax05 Jak už jsem psal to už je jiná doba. A navíc pro grafické programy pro DTP na Applech mluvilo to, že byly daleko lépe odladěné a tedy spolehlivější pro práci. Koncem 90. let se to začalo srovnávat a cenově byly Apple naprosto přestřelené. V USA to nehrálo až takovou roli, ale u nás byly 'k nezaplacení' 😉

JiVy
JiVy
Level 50 Level 50
Procesor: Intel
Grafická karta: NVIDIA
Operační systém: Windows
19. 6. 2026 02:29 (Upraveno)

Komentáře tohoto uživatele máš zablokované.

@brutax05 V té době PC pořád zaostávaly, i když Win95 a Win98 znamenaly velký pokrok. Pracoval jsem ve firmě, ve které jsme testovali nové produkty MS a vzpomínám si, že když kolega uviděl Win 95, tak prohlásil 'a Apple to má spočtený'.
Byla to veselá doba, kdosi v Irsku přeložil do češtiny 'floppy drive', jako disketový pohon a my jsme snad půl roku bojovali za disketovou mechaniku. Každý mail jsme končili pozdravem 'a pohoňte si pohony'. Nakonec to zabralo, ale první náklad manuálů musel jít do stoupy.

JiVy
JiVy
Level 50 Level 50
Procesor: Intel
Grafická karta: NVIDIA
Operační systém: Windows
dnes 01:41

Komentáře tohoto uživatele máš zablokované.

@brutax05 Překlep opraven.
Ovšem jinak nesouhlasím. Apple se zaměřoval primárně na ne-IT uživatele. Instaloval jsem jejich sitě, to byla triviální práce s naklikáváním ikonek a propojováním počítačů kabely. Zabezpečení minimální. Tedy krásně fungující, jednoduché, ale bez nějakých vyšších bezpečnostních standardů.
Jasně pro PC byl potřeba server a Novell NetWare, takže Apple byl relativně přístupnější, ale také primitivnější.
Win NT se začaly více prosazovat až od verze 4.0.

JiVy
JiVy
Level 50 Level 50
Procesor: Intel
Grafická karta: NVIDIA
Operační systém: Windows
17. 6. 2026 22:36

Komentáře tohoto uživatele máš zablokované.

@Jan Belka IMHO jde o volné kapacity, výtěžnost a velikost výrobních sérií.

JiVy
JiVy
Level 50 Level 50
Procesor: Intel
Grafická karta: NVIDIA
Operační systém: Windows
17. 6. 2026 22:34

Komentáře tohoto uživatele máš zablokované.

@brutax05 Problém je v tom, že tu každý píšeme o jiné době. Já o počátku 90. let, kdy na Applech byl System 7 a na PC MS DOS/Win 3.x a vy o přelomu století a Win 98/XP

JiVy
JiVy
Level 50 Level 50
Procesor: Intel
Grafická karta: NVIDIA
Operační systém: Windows
16. 6. 2026 20:50

Komentáře tohoto uživatele máš zablokované.

@JiVy Já jsem v roce 1993 měl doma malý Macintosh s 9" displejem v 256 odstínech šedi a vedle PC se 14" barevným monitorem a Win 3.1.
To bylo nesrovnatelné, ovšem ve prospěch Maca. Na něm jsem mohl mít klidně otevřené dva dokumenty, jeden v angličtině a druhý český překlad, na kterém jsem pracoval a k tomu týmovou db odborných termínů a k tomu i program, který jsme lokalizovali do češtiny.

JiVy
JiVy
Level 50 Level 50
Procesor: Intel
Grafická karta: NVIDIA
Operační systém: Windows
16. 6. 2026 20:41 (Upraveno)

Komentáře tohoto uživatele máš zablokované.

@brutax05 Jenže to je už přelom století. O dekádu dřív to bylo úplně o něčem jiném.
Například lokalizace Maců do češtiny byla fakticky nachystaná, stačilo jenom nastavit do třídění 'ch' a vysvětlit dvouprůchodové třídění.
Podle normy je totiž správné pořadí:
baba
bába
babička
To všechno bylo už připravené a stačilo jenom to nasadit na češtinu.
Pro DTP byla základní triáda Photoshop, Illustrator a QuarkXPress. Page Maker byl outsider.
Hlavní problém nebyl v rychlosti, ale ve spolehlivosti. Opakovaně se na PC stávalo, že grafik zalomil časopis/knihu a vytiskl to do EPS a poslal na osvit a vyjelo to jenom prvních pár stránek, protože 'Windows'.

JiVy
JiVy
Level 50 Level 50
Procesor: Intel
Grafická karta: NVIDIA
Operační systém: Windows
16. 6. 2026 20:50

Komentáře tohoto uživatele máš zablokované.

@JiVy Já jsem v roce 1993 měl doma malý Macintosh s 9" displejem v 256 odstínech šedi a vedle PC se 14" barevným monitorem a Win 3.1.
To bylo nesrovnatelné, ovšem ve prospěch Maca. Na něm jsem mohl mít klidně otevřené dva dokumenty, jeden v angličtině a druhý český překlad, na kterém jsem pracoval a k tomu týmovou db odborných termínů a k tomu i program, který jsme lokalizovali do češtiny.

JiVy
JiVy
Level 50 Level 50
Procesor: Intel
Grafická karta: NVIDIA
Operační systém: Windows
16. 6. 2026 20:27 (Upraveno)

Komentáře tohoto uživatele máš zablokované.

@Maximumspeed77 TSMC má vyprodané kapacity a Neuralinku nejspíš stačí i menší série čipů.
Každopádně přeskakování mezi TSMC a Samsungem není nic zvláštního, vyzkoušela si to třeba Nvidia.

JiVy
JiVy
Level 50 Level 50
Procesor: Intel
Grafická karta: NVIDIA
Operační systém: Windows
15. 6. 2026 14:54

Komentáře tohoto uživatele máš zablokované.

@Nedos Jenže datová centra se vodou chladí jinak, než naše stolní PC.
Zatímco v PC koluje voda s příslušnými aditivy v uzavřeném okruhu a její spotřeba je dána frekvencí čištění vodního okruhu, v datacentrech se navíc vodou kropí radiátory, přes které se žene vzduch. Odpařováním voda horké radiátory dodatečně ochlazuje.

Reklama
Reklama